Biciklizés kutyával - Mi a legális módja?
Tévhitek, szabályok és szórakozás
2017. március 26., 07:15
Szerző: B.Zsófi
Kategória: Jó tudni!
Ugye nem állítunk újdonságot, ha azt mondjuk, a hiperaktív kutyát, aki felássa a kertet, kigyomlálja a növényeket, esetleg lebont egy csomag papírzsebkendőt, jó volna biciklivel lemozgatni? Ő elfárad, nekünk pedig nem tart sokáig ezt elérni, marad időnk másra is.
A városi kutyázás nem lenne nagy munka, ha felpattanhatnánk a kerékpárunkra, és tekerhetnénk néhány kilométert a szorgos ebbel minden nap, esetleg hétvégente elmerészkedhetnénk egy nagyobb biciklitúrára a hegyekbe, ahova kedvencünk is velünk tart. Ám érdemes indulás előtt átlapozni egy kreszkönyvet, vagy felütni a legújabb kormányrendeletek listáját, ugyanis szabálytalanul járunk el, ha kutyánkat pórázon vezetve közúton (járdán, vagy úttesten), és közterületen kerékpár mellett futtatjuk:
54. § (7) Tilos
d) kerékpárt más járművel, illetőleg állattal vontatni
e) kerékpáron oldalra kinyúló, előre vagy hátra egy méternél hosszabban kinyúló, a vezetőt a vezetésben akadályozó vagy a személy- és vagyonbiztonságot egyébként veszélyeztető tárgyat szállítani
f) kerékpárral állatot vezetni
A rendelet értelmében ha az eb szabadon loholna a bicikli mellett nem követnénk el szabálysértést, ha egy másik rendelet, mely belterület közterületén előírja a pórázhasználatot nem tiltaná meg ezt is. Ne dőljünk be a kisállatboltokban vásárolható közkedvelt kerékpárra erősíthető rudaknak, speciális pórázoknak és hámoknak, ugyanis ezek egyikét sem használhatjuk a városban. Bár természetesen az üzletek ezt nem fogják az orrunkra kötni.
A kormányrendeletet főként biztonsági okokból hozták, ugyanis azzal, ha kedvencünk nem elég engedelmes, elrántja a pórázt, vagy beszalad egy másik kerékpáros elé komoly balesetek okozói lehetünk minden igyekezetünk ellenére.
Ne keseredjünk el a fentebb olvasottak alapján, ugyanis van más megoldás a túlbuzgó eb lefárasztására, még kerékpárral is. Az említett korlátozások csak gyalogosok és közlekedési járművek közlekedésére szolgáló közutakra, járdákra vonatkoznak, tehát nyugodtan elindulhatunk egy erdei túrára, vagy földutas kerékpározásra anélkül, hogy bármitől tartanunk kéne. Ennek ellenére sajnos erre is vonatkozik szabálysértési törvény, de betartatására még soha nem láttunk példát (ahogy a városban kerékpározást se büntetik, de természetesen jobb félni, mint megijedni).
193. § (1) Aki felügyelete alatt álló kutyát természeti és védett természeti területen, vagy vadászterületen- a vadászkutya és triflakereső kutya kivételével- póráz nélkül elengedi, vagy kóborolni hagyja szabálysértést követ el.
Ne szegje kedvünket a sok szabály, egy erdei túrára nyugodtan elővehetjük a szekrényből a régen megvásárolt biciklire erősíthető kutyafuttató kart, és hámot, ezek alkalmazásával törvényt se szegünk, az eb is kellően elfárad, és nem utolsó sorban mi is jól érezzük magunkat.
Ha kutyánk különös tehetség, és nekünk is kedvünkre van a kerékpározás belevághatunk a bikejöring (kutyás kerékpározás) nevű sportba is, mely hazánkban elismert, éves szinten több látványos és szórakoztató versenyt is szerveznek a lelkes sportolóknak. Néhány kutyaiskolában segítséget kaphatunk a tevékenység elkezdéséhez, ahol mind a kutyát, mind a gazdit megtanítják az efféle kerékpározás fortélyaira.
Indexkép forrás: itsahuskything.com
Cikk első megjelenése: 2015. április 22.
Őszi kirándulás kutyával – Tippek kezdőknek és haladóknak
Az őszi táj szépsége mindig elbűvöl. Ha kedvencünk társaságában szeretnénk felfedezni a természet csodáit, érdemes alaposan felkészülni. Tanácsaink segítségével még kellemesebb és biztonságosabb lehet a kutyás kirándulás!
Őszi kirándulás kutyával - Az évszakkal járó kihívások
Hőmérséklet ingadozás, nedves avar, gyors sodrású folyók... Megannyi veszélyt rejthet a természet ősszel is, de ettől még nem szabad lemondanunk a túrázásról. Mire figyeljünk, ha útnak indulunk?
Őszi kirándulás kutyával - Első lépés, a Tervezés
Napsütés, kellemes meleg, friss levegő. Mi is lehetne jobb alkalom egy kis kutyás kimozdulásra, mint az ősz? Mire figyeljünk, mielőtt elindulnánk?
Edzés kutyával - 10 tipp, hogy mindkettőtök számára élvezetes legyen a testmozgás
A rendszeres testmozgás fontos része a kutya életének: hozzájárul fizikai egészségéhez, elősegíti, hogy kiegyensúlyozott és boldog legyen. Ha pedig kutyánkkal együtt végezzük, kapcsolatunk is erősebbé válik. Milyen szempontokra figyeljünk, ha belevágunk a közös edzésbe?
Így örül a kiskutya, amikor kedvenc focicsapata gólt szerez
Lelkesen ugrándozik és hangosan vakkant – Ezt a videót nem lehet kihagyni!