Csernobil kutyái ma: megváltozott a sugárzó területen élő ebek genetikája
A legújabb becslések szerint közel 800 félvad kutya él Csernobil környékén. És bár genetikailag különböznek a világ más tájain élő társaiktól, attól ők még mind jó kutyák.
2023. március 09., 15:30
Szerző: Kris Baumann
Kategória: Jó tudni!
Egy új kutatás több száz, a csernobili atomerőmű romjain kóborló kutyát tanulmányozott, és megállapította, hogy a sugárzásnak való kitettség genetikailag átalakította őket.
Az 1986. április 26-i csernobili atomkatasztrófát követően a környező területeken és a közeli Pripjaty városában mintegy 120 000 ember kényszerült evakuálni és elhagyni otthonát. Sokan közülük kedvtelésből kutyát is tartottak, akiket a legtöbben hátrahagytak. Bár minden a túlélésük ellen szólt, nekik mégis sikerült erős populációt létrehozniuk, amely még mindig él a pusztuló erőművet körülvevő, besugárzott földön.
A legújabb tanulmányban a tudósok arra törekedtek, hogy mélyebben megértsék a Csernobil környékén élő szokatlan kutyapopulációkat, a súlyos környezeti szennyeződéseknek való kitettség fényében, amely minden nap hatással van a szervezetükre.
A kóbor állatoktól 2017 és 2019 között gyűjtött vérminták segítségével 302 kutyát elemeztek genetikailag a konkrétan az erőmű területén élő populációkból, valamint a katasztrófa helyszínétől 15-45 kilométerre élők közül.
A Csernobil közelében élő kutyák DNS-ének vizsgálatakor egyértelművé vált, hogy genetikailag különböznek a világ más részein élő társállatoktól, ami a kutatók szerint a generációk óta kitett ionizáló sugárzás tükröződése.
Az új kutatás összességében megállapította, hogy ez a populáció 15 olyan összetett családi struktúrát tartalmaz, amelyek egyedülállóak más kutyákhoz képest.
Az is világos azonban, hogy a kutyák a különböző területeken szabadon mozognak és szaporodnak egymással.
„Szerintem a tanulmány legfigyelemreméltóbb gondolata az, hogy azonosítjuk a reaktorban és annak közvetlen közelében élő kutyák populációit, és a DNS-profiljukból meg tudjuk állapítani, melyek ezek a kutyák. Ha azokra a családokra gondolunk, akik kiégett fűtőelemek közelében élnek, akkor ez egészen elképesztő. Továbbá a kutyák, mint faj hihetetlen ellenálló képességére mutat rá” – mondta az IFLScience-nek Elaine Ostrander, a tanulmány szerzője és genetikusa, az NIH Nemzeti Humángenom Kutatóintézetében.
„Arra is rájöttünk, hogy a jelenleg a tilalmi zónában élő kutyák valószínűleg olyan társállatok leszármazottai, akiknek a gazdái a robbanáskor elmenekültek a területről hátrahagyva a négylábúakat. Rajtuk keresztül visszakövethetjük azoknak a háziállatoknak a genetikai profilját, ami a tilalmi zónában való élet miatt vésődött be a DNS-ükbe” – magyarázta Ostrander.
A legfrissebb adatok szerint akár 800 félvad kutya is élhet a csernobili földterületen, beleértve a legerősebben szennyezett területeket is.
A kutyákat úgy kategorizálják, mint a félig vadakat, mivel olykor összetűzésbe keverednek az emberekkel is. A területen dolgozó munkavállalók és kutatók etetik az állatokat, az állatorvosok pedig időnként meglátogatják a területet, hogy frissítsék az oltásaikat, és ellássák a felmerülő orvosi problémáikat.
Ez a kutatás rámutatott, hogy lehetséges megbízhatóan különbséget tenni a csernobili kutyák különböző populációi között. A kutatók pedig remélik, hogy vizsgálatok azt is megmutatják, hogy a genetikai különbségek hatással vannak-e az egészségükre, a megjelenésükre és a viselkedésükre. A kutatók szerint akár olyan genetikai mutációkra is fény derülhet, amelyek elősegítik az állatok túlélését a sugárzással szemben.
„Abban reménykedünk, hogy a baleset óta eltelt időben, a 15 generáción átívelő DNS változatok között találunk olyat, amely lehetővé teszi a magas sugárterhelésű környezet túlélését” - magyarázta Ostrander.
Mindez a kutatási metódus még viszonylag korai szakaszában van, de a kutatók rendkívül nagy lelkesedéssel mutatták be, hogy ma már egy szedett-vedett kóbor kutyákból álló bandán is milyen szuperrészletes genetikai elemzést lehet végezni.
„A tanulmány következő szakaszában a nagyítást a teljes genom és annak architektúrájának szintjére növeljük. Még egyszer nem tudom hangsúlyozni, hogy ez mennyire forradalmi. El tudtuk végezni ezt a fajta vizsgálatot embereken és laboratóriumi állatokon, ahol magas költségvetés állt rendelkezésre. Mára abba a szakaszba jutottunk, hogy ez a technológia szinte bármilyen rendszerben, bárhol alkalmazható” – tette hozzá Tim Mousseau, a tanulmány szerzője, a Dél-Karolinai Egyetem biológiai tudományok professzora.
Az eredeti angol nyelvű tanulmány publikációja itt olvasható.
Forrás: https://www.iflscience.com/
Indexkép forrás: https://www.iflscience.com/
Életük legnagyobb kalandjára indultak lóháton, kutyusukkal együtt
Két lenyűgöző történet. Lóháton vágtak neki az országnak, és nem feledkeztek meg kutyájukról sem. Ismerjük meg Annie-t és Jane-t!
Kutyát karácsonyra
Gondolatébresztő téma, amely évről-évre mindig felmerül. Én nem szeretnék olyan véleményt formálni, amely fekete-fehéren megmondja a tutit. Miért ellenzik olyan sokan? Lehet jól ajándékozni? Nézzük, mire kell mindenképp figyelnünk, ha élő állatot szeretnénk ajándékozni!
A doodle kutyák
Bizonyára hallottál már doodle kutyákról. Goldendoodle, labradoodle, bernedoodle, cockapoo, maltipoo, stb. A doodle nem utal másra, mint az uszkárra. Ezek a kutyák az uszkár és valamilyen más kutya keresztezéséből születtek.
Tibet szerencsehozó kutyája: a Lhasa apso
A Himalája rejtett világában született ez a fajta, több ezer éves múltra tekint vissza. A “modern civilizáció” csupán az 1950-es évektől tenyészti. Nézzük, mitől olyan különlegesek!
Tojást a kutyáknak? Naná!
A tojás népszerűsége vitathatatlan: az egyik kedvenc reggelink. Vajon a kutyának is adhatja a gazdi?