Ébredj a téli álomból: 4+1 tavaszváró tipp kutyásoknak!
2020. február 29., 08:45
Szerző: (X)
Kategória: Ajánló
Hamarosan vége a reggeltől estig tartó szürkeségnek, ködnek és a vacogtató hidegnek. A tavasz egyik napról a másikra kirobbanhat, és mi már alig győzzük kivárni!
Vége a téli borongós hangulatnak, minden porcikánkban érezzük a közelgő tavaszt, és naponta lessük az előrejelzéseket, mikor válnak végre véglegessé a plusz 10-15 fokok. Kutyánk is érzi a tavasz közeledtét, és ezt nem csak az egyre több szőrcsomó jelezheti a lakásunk különböző pontjain: pörgősebb, vidámabb lesz, és már ő sem marad szívesen a négy fal között.
Ideje hát felébredni a téli álomból, kimászni a takaró alól! Vár a napsütés, a természet, a kirándulások és a túrák! Tippjeink segítségével startra készen várhatod kedvenceddel a tavaszt!
1. Megfelelő táplálás
A megfelelő, minden fontos tápanyagot (pl. vitaminok, esszenciális zsírsavak, ásványi anyagok stb.) tartalmazó eledel nagyban hozzájárul a kutya szervezetének védekezőképességének erősítéséhez.
Különösen fontos ez az idős, valamint a kölyökkutyák esetében. A nagyon fiatal ebek (azaz kb. 3-4 hónapos kor alatt) immunrendszere még sokkal fejletlenebb felnőtt társaiénál, ezáltal érzékenyebbek is. Válasszunk kifejezetten a számukra készült eledeleket!
2. Allergia
A tavasz kellemetlen velejárója a sokféle pollen megjelenése, mely sajnos kutyáinkat is érinti, az arra hajlamos kutyák esetében komoly problémákat okozhatnak a bőrpírtól a vakaródzáson át a szőrhullásig és külső hallójárat gyulladásig. Séták, kirándulások közben lehetőleg kerüljük el a magas fűvel benőtt vagy nagyon gyomos területeket!
Hazaérve nedves törölközővel, vagy kendővel töröljük át a kutya mancsait, bundáját, ezzel minimálisra csökkentve a házba, lakásba behozott allergének mennyiségét. Ne hanyagoljuk el a tüneteket, kérjük ki állatorvosunk tanácsát a kezelési lehetőségekről!
3. Megfelelő kondi
Az erős immunrendszer mellett a megfelelő erőnlét is segít az egészség fenntartásában.
A tavasz beálltával szinte vágyakozunk, hogy minél többet legyünk a szabadban, számtalan tervet kovácsolunk, merre fogunk kirándulni, túrázni kedvencünkkel. Fontos azonban, hogy fokozatosan induljunk neki, különösen, ha télen kevesebbet, kisebb intenzitással mozogtunk kedvencünkkel.
A hirtelen sok intenzív mozgás, meredek emelkedőn való kaptatók nem csak nálunk, de kutyánknál is sérüléshez vezethetnek, ha nem vagyunk edzésben. Tervezzünk először könnyebb terepen való túrát, majd fokozatosan növeljük a távokat, és a terep nehézségét! Kutyánk fajtája is erősen befolyásolja, milyen távra és milyen nehézségű terepre tervezhetjük a kirándulást: legyünk tekintettel kedvencünkre, ne kérjünk tőle túl sokat! Vannak olyan kutyafajták, amelyek nem célszerű hosszú távon, megerőltető terepen mozgatni. (Tudj meg többet a kutyafajtákról ide kattintva!)
Figyeljünk oda rövid arcorri résszel rendelkező (ún. brachycephal) kutyusunkra főleg, ha már az idő egyre melegebbé válik! Rövid lábú, hosszú gerincű kutyánkkal ne tervezzünk komoly sziklás hegymászást! Ugyanígy legyünk tekintettel négylábú barátunk korára is!
Ne felejtsük el, hogy a több mozgás több energiát is igényel: olyan minőségi eledelt válasszunk kutyánknak, mely megfelelő mennyiségű energiával látja el! A kutyánk életkorához, testméretéhez és kívánt aktivitási szintjéhez legjobban passzoló eledel kiválasztásával megelőzhetjük az elhízást, mely egészségügyi problémákhoz is vezethet. A télen esetleg felszaladt felesleget pedig megfelelően megválasztott alacsonyabb kalóriatartalmú eledellel, szükség esetén akár fogyókúrás táppal állatorvosi javaslatra próbáljuk meg „eltüntetni” kedvencünkről.
4. Örök harc a kullancsok ellen
Az enyhe teleknek - bár jót tesznek a fűtésszámlánknak - megvan a böjtje: a kullancsok köszönik szépen, épen, egészségesen túlélték a hűvös hónapokat. A kemény fagyok az egyik legnagyobb ellensége a vérszívóknak, ám mivel ez elmaradt, még több kullanccsal kell számolnunk a melegebb hónapokban. A legfontosabb a megelőzés: lássuk el kedvencünket kullancsriasztó védelemmel. Legyen az nyakörv, spot-on, spray vagy tabletta, a lényeg, hogy védjük négylábú barátunkat az akár halálos kórt is terjesztő élősködők ellen! A természetbe indulva természetesen saját magunk védelméről se feledkezzünk meg!
5. Jó idő - rossz idő és a megfázás
Tavasszal még igen változékony az idő, nem árt, ha felkészülünk egy-egy esőre, vagy épp a sárra, pocsolyákra. Ha kicsit borúsabb az idő, a saját esőkabátunk mellé készítsünk be kutyánknak is egyet, ezzel megvédve őt a bőrigázástól, ha netán elered és amennyiben fajtája és szőrzete miatt szükség van rá!
Jó, ha bekészítünk néhány kutya-törölközőt az autóba, hogy a kirándulás végén megtörölhessük vele kedvencünket nem csak az autó összekoszolását, de szőrzetének tartós átázását és szervezetének lehűlését megelőzendő.
+1 Az útvonal kiválasztása kiránduláshoz, túrához
Tavasszal is találkozhatunk erdei utak lezárásával, korlátozásokkal. Március - április magasságában kerül sor a tavaszi ebzárlatra, melyet a rókák veszettség elleni immunizálása miatt rendelnek el, ez nagyban befolyásolhatja az útvonalunkat. Tájékozódjunk előre, így nem érhet minket meglepetés! Ne feledjük, a póráz használata kötelező, tartózkodjunk attól, hogy erdőben, vadászterületeken póráz nélkül szaladgáljon kutyánk!
Cikk első megjelenése: 2020. február 24.
Száraztáp vagy természetes eledel?
Házi kovászos kenyér vagy csomagolt toast kenyér? Te sem kérdőjelezed meg, hogy melyik a természetes, ugye? A száraztáp minden, csak nem természetes élelmiszer. Az ultrafeldolgozott eledelek helyett választhatunk természeteset is, nézzük, mik az előnyei!
Mikortól van kutyaeledel?
Ma már természetes számunkra, hogy rengeteg lehetőség közül választhatunk, ha kedvencünk eledeléről van szó. Ez az azonban nem volt mindig így, meglepően friss ágazatnak számít a kutyaeledel gyártás, ahhoz képest, hogy milyen régóta élnek velünk négylábú barátaink.
A gabonamentes tápok egy átverés
Hatalmas marketing övezi azt, hogy a kutyának húst hússal kell ennie. A gabona nem kívánatos összetevő a tápok csomagolásán. Valóban így kell etetni őket?
Őszi kirándulás kutyával – Tippek kezdőknek és haladóknak
Az őszi táj szépsége mindig elbűvöl. Ha kedvencünk társaságában szeretnénk felfedezni a természet csodáit, érdemes alaposan felkészülni. Tanácsaink segítségével még kellemesebb és biztonságosabb lehet a kutyás kirándulás!
Honnan tudom, hogy lázas a kutyám?
És mit tehetek, hogy segítsek neki?