Egy év után újra kutyákat kellett menteni a nyírbogáti szaporítótelepről
2020. július 01., 16:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Állatvédelem
Folyamatosan hívják fel a figyelmet az állatvédő szervezetek, hogy ne vásároljunk olcsó kutyát olyan helyről, mely nem leellenőrizhető. A kereslet valahogy mégsem csökken. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint a nyírbogáti szaporítótelep esete, ahonnan jó egy évvel ezelőtt több mint 100 kutyát kellett kimenteni borzalmas körülmények közül. Az eljárás azóta folyamatban van, ám az állatkínzással vádolt szaporítónak nem szállt inába a bátorsága: tovább folytatta tevékenységét. Szerencsére az állatvédők és a rendőrség sem hagyta annyiban a dolgot.
Kicsit több mint egy éve több állatvédő szervezet összefogásával és a hatóságok segítségével több mint 100 kutya menekült meg a pokolból, egy nyírbogáti szaporítótelepről. Nyomorúságos körülmények közt, embertelen módon tartotta a szaporító az állatokat, legtöbbjük komoly betegségekkel, fertőzésekkel küzdöttek. És mindannyian a “trendi” és “divatos” fajták képviselői voltak.
Akkor 108 kutya menekült meg. Eljárás indult a szaporító ellen, azóta is folyamatban van. Ugyanakkor a kereslet nem csökkent az olcsó, de annál “menőbb” kutyák iránt. Talán ez lehet az oka, hogy az állatkínzással vádolt szaporító tovább folytatta tevékenységét - bármilyen változtatás nélkül. Minden folytatódott ugyanúgy: bűz, mocsok, embertelen körülmények, kegyetlen elhanyagolás…
Ismét össze kellett fognia 11 állatvédő szervezetnek az állatok érdekében. A példaértékű összefogásnak hála 58 kutya, 5 macska és 7 kecske menekült meg a szaporító karmai közül. Az akcióban a rendőrség is aktívan részt vett: nem csak előkerült, de kattant is a bilincs!
A megmentett állatokat az állatvédő szervezetek vették szárnyaik alá, az eljárás során bűnjelként vannak számon tartva, így egy darabig még biztosan nem keresnek gazdit - rehabilitálásuk is sok idő lesz.
Az akcióban részt vevő szervezetek:
- PCAS Állatmentő Egyesület
- Eszkuláp Állatvédő Egyesület
- Rex Kutyaotthon Alapítvány
- Állatmentő Szolgálat Alapítvány
- Vahur Állatvédő Egyesület
- Magyar Westie Fajtamentő Egyesület
- Csivava Fajtamentő Egyesület
- Border Collie Fajtamentő és Rehabilitációs Egyesület
- NOÉ Állatotthon Alapítvány
- Dobermann Menedék Alapítvány
- Mopszokért Alapítvány
Az állatvédők ismét felhívják a figyelmet, hogy ne vásároljon senki olcsó, fajtajelleggel bíró származási és /törzskönyv nélküli, jelöletlen, ismeretlen előéletű kiskutyákat, ne támogassa senki a vásárlásával a szaporítókat!
Fajták, amiktől kifutnak a világból a kutyás szakemberek
Ha benne vagy a kutyás szakmában, esetleg “csak” sok-sok éve kutyatartó vagy, szinte biztosan neked is van néhány olyan kutyafajta, amitől feláll a hátadon a szőr.
Ettől hangos a sajtó: az egyik legszörnyűbb szaporítótelep felszámolása zajlik
Közel egy hete küzd országosan sok állatvédő szervezet és alapítvány, hogy a pokol tornácáról mentsenek ki kutyákat, ugyanis egy hatalmas szaporítótelepre bukkantak.
A doodle kutyák
Bizonyára hallottál már doodle kutyákról. Goldendoodle, labradoodle, bernedoodle, cockapoo, maltipoo, stb. A doodle nem utal másra, mint az uszkárra. Ezek a kutyák az uszkár és valamilyen más kutya keresztezéséből születtek.
Mitől lesz népszerű egy kutyafajta?
Tagadhatatlan, hogy vannak nagyobb népszerűségnek örvendő kutyák, mint kevésbé kiváltságos társaik. Számtalan oka lehet, hogy az emberek jobban ragaszkodnak egy-egy fajtához, míg mások a feledés homályába merülnek.
Eredményes volt az Európai Állatjólléti Tanácsok Fórumának idei ülése
Ovádi Péter, az állatvédelmi cselekvési terv kidolgozásáért és végrehajtásáért felelős kormánybiztos örömmel számolt be arról, hogy Magyarország is képviseltette magát az EuroFAWC-on, május középén Edinburgh-ban. Az EuroFAWC, azaz az Európai Állatjólléti Tanácsok Fóruma 2006-ban jött létre annak érdekében, hogy platformot biztosítson az információk és nézetek megosztásához, valamint hálózatot biztosítson az Állatjólléti Tanácsok számára Európa-szerte. A testület működésének elengedhetetlen alapköve az elméleti és gyakorlati tapasztalatok megosztása a tagállamok között, valamint a közös állatvédelmi vízió kialakítása.