Éhező kutyák a kiállításon? Botrány az FCI körül
2017. július 07., 06:00
Szerző: M.Lilla
Kategória: Állatvédelem
2017. június 23-án rendezték meg Szentpéterváron az agár klubkiállítást, melyen Oroszország legszebb kutyái vonultak fel gazdáik kíséretében. Az eseményt követően kirobbant botrányra az FCI elnöke is reagált.
Oroszország elsőszámú agaras eseményén a fajták legszebb egyedei képviseltették magukat, ám a nagyszabású showt követően napvilágra került fényképek láttán jóérzésű kutyabarátok tömegei bolydultak fel világszerte. Több felvétel is arra enged következtetni, hogy néhányukat közel sem megfelelő körülmények között tartják. A közösségi oldalon villámsebességgel terjedő bejegyzésben látható győztes Sloughi (arab agár) kórosan sovány, láthatóan alultáplált:
Az FCI (Fédération Cynologique Internationale, magyarul: Nemzetközi Kinológiai Szövetség) belgiumi székhellyel rendelkező nemzetközi ebtenyésztő egyesület. 92 taggal és szerződött partnerrel rendelkezik, az ő feladatuk a törzskönyvek kiállítása és a bírói tevékenységet végző személyek képzése. A szövetség célját alapszabályában az Általános Rendelkezések alatt található 2. pont írja le:
Az FCI céljai
(1) bátorítani és elősegíteni a fajtatiszta kutyák tenyésztését és alkalmazását, akiknek funkcionális egészsége és fizikai jellegzetességei megfelelnek a standardoknak, amelyeket minden érintett fajta számára meghatároztak, és amelyek képesek dolgozni, és a funkcióiknak megfelelni a fajtáik speciális jellemzőivel összhangban;
(2) védeni a fajtatiszta kutyák alkalmazását, tartását és tenyésztését azokban az országokban, ahol az FCI-nek tagja vagy szerződéses partnere van; támogatni a kutyák non-profit cseréjét és a kinológiai információk áramlását a tagok között, valamint kiállítások, versenyek, vizsgák és egyéb tevékenységek rendezését kezdeményezni, mint sport rendezvények, mentési gyakorlatok, stb.
(3) elősegíteni és támogatni világszerte a kutyázást.
Így már kevésbé meglepően hangzik az FCI 10. fajtacsoport (Agarak) bírálására is felhatalmazott Robert Blümel, osztrák FCI teljesítménybíró véleménye:
„Nem tudom, a képen a győztes Saluki szerepel-e, nem ismerem a tenyésztőjét, sem a felvezetőjét, de napok óta azon gondolkozom, vajon mi folyik Oroszországban? Hová tűntek a show-n résztvevő képviselők, az állatorvosok és a szakemberek? Hogyan lehetséges mindez, hogy a kutyákat díjazó bírók nem foglalnak állást az ügyben? (...) Egyszerűen nem találok erre szavakat. Csupán egy dolgot mondhatok: BOTRÁNY! Nem hiszem el, hogy egy kiállításon ilyen megtörténhet, méghozzá következmények nélkül.”
Heves felszólalások követték a képek megjelenését, július 6-án Rafael de Santiago, az FCI elnöke sajtóközleményben reagált a szervezetet és személyét érintő vádakra. Nyilatkozatából többek közt kiderül az is, hogy a kiállításon afgán, angol és orosz agarakat bírált, a képeken szereplő kutyafajtákat (arab és perzsa agár) nem ő bírálta és díjazta. A záróeseményen közös fotók készítéséhez kérték fel, ám a - hosszú napra és a fáradtságra hivatkozva - sajnálatos módon elkerülte a figyelmét az előtte felvonuló kutyák állapota. Mélységesen elszomorította, hogy mindez közfelháborodást váltott ki, felelősségre vonta a szervezőbizottságot és vizsgálatot indított az ügyben. Ígéretet tett arra is, hogy továbbra is minden erejével a kutyák jólétének megőrzése és támogatása mellett áll az FCI berkein belül, ahogy eddig is.
Közleménye alatt folyamatosan gyűlnek a hozzászólások. Egyesek véleménye szerint teljesen lényegtelen, hogy az elnök fáradt volt-e vagy sem, s az sem lehet mentség, mennyire nyúlt hosszúra a napja. Látnia kellett, milyen állapotban vannak az előtte felvonuló kutyák, hiszen több győztesnek személyesen is gratulált a szalagok átadásakor. A véleményüket nyíltan felvállaló állatbarátok elképzelhetetlennek tartják, hogy elsiklott a figyelme a nyilvánvaló felett.
Szavak és kifogások helyett tetteket várnak, s a szégyenteljesnek nevezett ügy okán egyesek egyenesen az elnök lemondását követelik. Az FCI keretein belül megrendezett kiállítások elsődlegesen az ő felelőssége alá tartoznak, s mint az állatok jólétének – azon belül is a kutyák jólétének – kiemelt jelentőséget tulajdonító szervezet képviselője, még nagyobb felelősség hárul rá.
A Norvég és a Dán Kennelklub, valamint az Egyesült Királyság Arab Agár Klubja hivatalos nyilatkozatban adott hangot aggodalmának. Az alultáplált agár és a mellette mosolygó FCI-elnök látványa sokkolóan hatott számukra is - érthetetlen, hogyan engedhették meg, hogy egy ilyen állapotban lévő kutya részt vegyen a versenyen? Tájékoztatták-e egyáltalán arról a tulajdonost/felvezetőt, hogy a kutya egészsége, fizikai és mentális jóléte a legfontosabb szempont, és csak utána következik a standard?
Állatbarátok és állatvédők világszerte várnak válaszokat kérdéseikre, egyúttal az ügyben érintett személyek felelősségét is taglalják, s konkrét lépéseket követelnek a hatóságok, az állatorvosi kamara és az FCI részéről is. A botrány tovább gyűrűzik, a történtek pedig nem maradhatnak következmények nélkül: a kiállítás szervezői, lebonyolítói, a jelenlévő személyzet, a szóban forgó kutyák tenyésztői/tulajdonosai, a felvezető handlerek és az őket díjazó bírók számonkérését is szorgalmazzák.
A kiállításon készült további fényképek megtekinthetőek ITT
Forrás: Facebook, FCI
Indexkép forrás: Szabó Anna
Az egyetlen hat lábujjú, lundavadász kutyafajta
Ismerjük meg a norvég lundehundot, az egyetlen olyan kutyafajtát, ami a lundák vadászatára lett kitenyésztve. A spitz típusú fajta igen ritka, és rendkívül egyedivé teszi rugalmassága.
Spitz-mudi keverék? Nem, ő a schipperke!
Ismerjük meg ezt a ritka, különleges fajtát, aki becenevein "Belgium kis kapitánya” vagy "kis fekete ördög".
A közös ügyünk az állatvédelem alapítvány 15 millió forintos keretösszeget különít el a gyömrői ebrendészeti telepről mentett állatok költségeinek viselésére
Hazánk egyetlen, törvény által létrehozott állatvédelemmel foglalkozó civil szervezete, a Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány a tervek szerint 15 millió forintos keretösszegig vállalja, hogy anyagi támogatást nyújt azon civil szervezeteknek, melyek aktívan részt vettek a gyömrői ebrendészeti telepről mentett állatok elhelyezésében, gondozásában. Ovádi Péter állatvédelemért felelős kormánybiztos kezdeményezésére a javaslatot Vetter Szilvia kuratóriumi elnök terjeszti az Alapítvány Kuratóriuma elé. A felmerülő költségek – különösen állatorvosi kiadások – nagy terhet rónak a civil szervezetekre, ezért ebben a rendkívüli helyzetben is számíthatnak a szervezetek az Alapítvány segítségére.
Így fogadta örökbe John Travolta Jamie Lee Curtis által kiskutyáját
Jamie Lee Curtis a 94. Academy Awards-on egy örökbefogadható kutyával jelent meg. Sikeres volt a feltűnést keltő fellépés: nem más fogadta örökbe, mint John Travolta!
Kismama hírek a vakvezető kutyáknál
Boldog hónap a január a Baráthegyi Vakvezető és Segítő Kutya Iskola Alapítványnál, két szuka is kölyköket vár.