
Elindult az ország első mobil ivartalanító állatorvosi műtője
2021. október 20., 10:45
Szerző: S.Zs.
Kategória: Állatvédelem
Mobil ivartalanító állomás kezdte meg működését a Felzárkózó Települések programban érintett falvakban.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat által indított Felelős állattartás program során a nem kívánatos szaporulat megelőzésére a legszegényebb településeken tartott kutyák helyben történő ivartalanítására is lehetőség nyílik – írja a Magyar Máltai Szeretetszolgálat közleménye. A térítésmentes ellátás keretében egyúttal kombinált oltást és az azonosításukhoz szükséges chipet is megkapják az ellátásra behozott kutyák.
A programot és a mobil rendelőt 2021. október 19-én egy sajtónyilvános szakmai eseményen mutatta be Tiszaburán a Szeretetszolgálat, valamint állategészségügyi szakemberek. Az eseményen jelen volt Vecsei Miklós társadalmi felzárkózásért felelős miniszterelnöki biztos és Ovádi Péter, a Nemzeti Állatvédelmi Program megújításáért felelős miniszteri biztos is.
Ovádi Péter, a nemzeti állatvédelmi program megújításáért és végrehajtásáért felelős miniszteri biztos azt mondta, hogy a kóbor állatok számának csökkentése csak ivartalanítással érhető el – idézi az MTI.
F. Kovács Sándor, a térség fideszes országgyűlési képviselője közölte: az ivartalanítási program az első lépés, de mellette az emberek szemléletformálására is szükség van, felelős állattartásra kell nevelni a gazdákat.
Vecsei Miklós, a háromszáz legszegényebb település felzárkóztatásáért felelős miniszterelnöki biztos arról beszélt, hogy a szeretetszolgálat programja révén lehetőség nyílik a kutyák helyben történő ivartalanítására és térítésmentes oltására.
Farkas László, a mintegy 3200 lakosú Tiszabura polgármestere (Fiatal Romák országos Szövetsége-FIROSZ) elmondta: a településen rendkívül nagy problémát jelent a több száz kóbor kutya.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat szerint a legszegényebb településeken több ezer kutya nincs beoltva és csippel ellátva, a kerítés nélküli porták miatt folyamatos problémát jelent az ellátatlan szaporulat, ami közbiztonsági és járványügyi veszélyt is jelent. Több településen az iskolai késések hátterében is az áll, hogy a gyerekek az utcában kóborló kutyák miatt várakoznak.
A Felelős állattartás programot a legnagyobb állatvédelmi szervezetekkel és az érintett hivatalokkal együttműködve kezdeményezte a Magyar Máltai Szeretetszolgálat. A program során a településeken kóborló kutyákat beazonosítják, gazdáik kérésére térítésmentesen ivartalanítják, ezzel egyidejűleg az állatok megkapják a szükséges védőoltásokat és féregtelenítést, valamint az azonosíthatóságukhoz szükséges chipet is, adataikat pedig a központi nyilvántartásban rögzítik.
A Felelős állattartás programban eddig több mint 800 kutya ivartalanítására és 250 eb örökbeadására került sor, mindezzel párhuzamosan a szemléletformálásra is nagy a hangsúlyt fektetnek a településeken dolgozó karitatív szervezetek munkatársai.
A program új szakaszába lép az első mobil ivartalanító állomás átadásával, amely a Felzárkózó Települések programban résztvevő bármely faluban beavatkozásra készen tud megjelenni. Az elmúlt hetekben 10 helyszínen sikeresen zajlott a próbaüzem, a gazdák szívesen vitték kutyáikat ivartalanítani.
A mobil állatorvosi ellátás a tervek szerint hetente két helyszínre megy el előzetes igényfelmérés után, egy alkalommal átlagosan 20 kutyát tudnak helyben kezelni.
Belopózott az esküvőre a kóbor kutya – így talált életre szóló otthonra
Annyira megszerette a kedves kutyát az ifjú pár, hogy úgy döntöttek, örökbefogadják.
Embertelen körülmények között tartott kutyákat foglaltak le a kaposvári rendőrök
Tűrhetetlen körülmények között tartott kutyákat foglaltak le a kaposvári rendőrök, állatkínzás miatt indítottak eljárást.
Újrahasznosított hirdetőtáblák alatt lelnek menedékre a kóbor kutyák a hőség és eső elől
Ami valakinek szemét, az másnak segítség. Thaiföldön például remek megoldást találtak arra, hogyan tegyék egy kicsit komfortosabbá az utcákon élő ebek mindennapjait.
Hosszabb-rövidebb? Kiderült, mely kutyafajták élnek a legtovább
Nemcsak érdekességként szolgálnak a kutatás eredményei, de a tudatos fajtaválasztásban is segíthetnek, ha szeretnénk minél több időt eltölteni leendő kedvencünk társaságában.
Légy felelős: ne ajándékozz élő állatot húsvétra!
Élő állat helyett jobb ötlet a csokinyuszi! Döntsünk felelősen: biztos, hogy hosszú évekre, akár évtizedekre is felelősséget tudunk vállalni az állatkáért?