
Elveszett kutya: 5 tipp, mit tegyél, ha még nem lett meg!
2022. január 04., 13:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Állatvédelem
Szilveszterkor sajnos ugrásszerűen megnő a kóbor kutyák száma, sokuk menekülni próbál a tűzijátékok, petárdák hangja elől. Sok állat nem kerül meg az elkövetkező pár napban: feladni azonban nem szabad, többször is előfordult, hogy akár hónapok, vagy évek elteltével került meg az elcsatangolt kutya!
Különösen szilveszter után nő meg a kóbor kutyák száma, hiszen a tűzijátékoktól, petárdáktól a legtöbb kutya retteg, nem csoda hát, ha az órákon át tartó folyamatosan zajló durrogások miatt a menekülést választják. Sok kutya a páni rémületében akár hatalmas távolságokra is keveredhet az otthonától, ahonnan azonban már nem talál haza. Nem szabad azonban feladni a keresését, hiszen kiben bízhatna az összezavarodott, éhes, rettegő kutya, ha nem a gazdájában?

Fotó: Unsplash - Milad B. Fakurian
A Szilveszteri Állatmentő Ügyelet segítségével több tanácsot is összeszedtünk, amik a hosszabb ideje eltűnt kutyák megtalálásában segíthetnek.
Az Ügyelet több olyan esetről is tud, amikor nem csak hetek, de akár hónapok teltek el, míg a szeretett kedvenc hazajutott. Soha nem szabad feladnunk a reményt!
1. Keresd aktívan!
Ne otthon ülj, és várd, hogy hazaérjen! Keress helyi csoportokat, közösségeket, esetleg szervezeteket, akik segíthetnek. Keresőcsoportok szervezésével nagyobb területeket fésülhettek át! Sok kutya nagy távolságokat is megtehet menekülés közben, ezért ne csak a szomszédos utcákban keresd!
2. Nézz szét a menhelyeken!
Keresd fel a legközelebbi menhelyeket, sintértelepeket és nagyobb szervezeteket, hátha hozzájuk került kutyád, vagy hallottak a hollétéről! A messzebbi menhelyeket is érdemes felkeresni, akár több száz kilométerre is elvihették a megtalálók a kutyát.

Fotó: Szilveszteri Állatmentő Ügyelet
3. Plakátolj!
Nagyon fontos a közösségi oldalakon megjelentetni az elveszett kutya képét, leírását, az internetnek hatalmas ereje van! Ugyanakkor érdemes a hagyományos plakátozáshoz is fordulni, akár a szomszédos településeken is, hátha valaki felfigyel rá!
4. Ellenőriztesd a chip regisztrációját!
Előfordulhat, hogy bár chipes a kutyád, a regisztrált adatokban hiba van, és emiatt nem találtatok még egymásra. Kedvenced oltási könyvével keresd fel az állatorvosod, és ellenőrizzétek az adatokat!
5. Figyeld folyamatosan a közösségi médiát!
Ne csak a saját feltöltött posztodban bízz, hanem figyeld a környékbeli és a nagyobb állatmentő szervezetek, közösségek oldalait, csoportjait! Lehetséges, hogy valaki megtalálta, és tett fel képet, leírást a talált kutyáról!
Indexkép forrás: Unsplash - Milad B. Fakurian
Cikk első megjelenése: 2020. január 09.
Hogyan találnak haza a kutyák?
Rengeteg megható történetet hallhattunk, olvashattunk elveszett kutyákról, akik dacolva távolsággal, időjárással, megtalálták a hazavezető utat. De hogyan képesek erre? Tényleg olyan jó az irányérzékük, mint nekünk? Vagy egy belső iránytű vezeti őket?
Miért félnek egyes kutyák a férfiaktól? És hogyan segíthetünk nekik ezt a félelmet feloldani?
Négylábú barátaink nem találják ki csak úgy, hogy rettegnének valamitől. Azonban ami elsőre nem tűnik olyan komoly problémának, sokkal nagyobb gonddá válhat, ha nem foglalkozunk vele, hogy megtaláljuk a kiváltó okot és segítsünk a kutyusnak, hogy túljusson rajta.
"Megjöttem!" - Csengetett a kutya egykori menhelye kapuján, miután elveszett új otthonából
Rettentően meglepődtek az állatmentők, mikor Bailey képe villant fel a kapucsengő kameráján, hiszen több mint 15 kilométerre költözött tőlük.
Egy teljes napon át remegett egy autó alatt Elza, a szilveszteri petárdáktól megijedt kutya
A Szilveszteri Állatmentő Ügyeletet kilencedik alkalommal szervezték meg lelkes önkéntesek, és elkeserítő a statisztikájuk. Csak hozzájuk 700-nál is több elveszett vagy talált kutyát vagy macskát jelentettek be, és a 300 önkéntesük közül sokan egész hétvégén, éjjel is mentették a rémült állatokat. Pintér Attila, az Ügyelet főszervezője szerint azonban „valójában jóval több állat kerül bajba ilyenkor, hiszen sok állat a chipnek köszönhetően hamar hazajut, másokat pedig nem jelentenek be. Ezért a valós szám feltehetően több ezer állatot jelent, akik rettegve menekülnek ilyenkor. Nem ritka, hogy elütik őket, vagy ahogy Elzánál is, hiába keresik, nem találják meg, mert elbújnak, és félnek előjönni. De Elzának szerencséje volt.
Kitüntették a férfit, aki drónokkal segít megtalálni az elveszett kutyákat
A 66 éves pontypriddi férfi hozta létre a Drone SAR-t (Drone Search and Rescue) elveszett angliai kutyák megsegítésére, amiben önkéntesek és drónok segítségével keresik az eltűnt állatokat. Aki a gazdik újraegyesítését kedvenceikkel "a legjobb érzésnek" nevezte.