Ezért légy szabályos a közutakon!
Autóbalesetet okozott egy jó szándékú eb
2016. július 31., 06:00
Szerző: B.Zsófi
Kategória: Jó tudni!
Gazdája arcának megnyalásával okozott balesetet egy kutya. A kellő rögzítés hiányában az eb kedvére mászkálhatott az autóban, ezzel veszélyes helyzetbe hozva a közlekedés más résztvevőit. Természetesen ez nem az ő hibája. Lássuk tehát, hogyan járhatunk el szabályosan.
Hárman sérültek meg egy múlt vasárnapi balesetben, ahol két autó frontálisan ütközött - jelent meg több hírportálon az információ. Az RTL Klub beszámolója és egy mentős szerint a kutya a gazda nyakába ugrott, megnyalta a fülét, ezzel megijesztve azt. A sofőr félrerántotta a kormányt és máris kész volt a baj. Egy kisgyerek és a szülei megsérültek, mindhármukat kórházba szállították.
Okkal merül fel a kérdés, hogy tulajdonképpen kit kell hibáztatni? Van valami hivatalos előírás a kutyák szállítására vonatkozóan? - Utánajártunk a szabályoknak, és sikerült kiderítenünk, hogy bár konkrét előírás nincs az ebekre nézve, de közvetett módon mégis akad a KRESZ-ben egy-két bekezdés, amit érdemes megfontolnunk.
A kutya a KRESZ szabályai szerint rakománynak minősül, tehát úgy kell elhelyeznünk, és rögzítenünk, hogy a közlekedésben a személy- és vagyonbiztonságot ne veszélyeztesse.
Lássunk néhány példát, hogyan is utaztassuk szeretett kedvencünket:
- Kistestű kutyák esetében használhatunk egy egyszerű hordozót, melyet az ülésre, vagy az alá téve rögzíteni is tudunk. Ebben kényelmesen mozoghat, elnyúlhat az eb anélkül, hogy zavarna a vezetésben, vagy elesne egy határozottabb fékezésnél.
- Nagyobb termetű négylábúaknál érdemes boxot használni, ami készülhet fémből, műanyagból, vagy textilből egyaránt. Ez előnyös esetben elfér az ülésen, vagy a csomagtartóban, és nem utolsó sorban elég stabil.
- Kombi autókban célszerű rácsot szerelni az utastér és a csomagtartó közé, így kedvencünknek nagy férőhely állhat a rendelkezésére. Bár ez biztonság szempontjából nem igazán előnyös.
- A legstabilabb megoldás a kutyáknak vásárolható biztonsági öv. Ez két részből tevődik össze - egy hámból, és egy biztonsági övcsattba kapcsolható pórázból. Hirtelen fékezés esetén megkíméli kutyánkat az esetleges ütésektől, és a gerince is biztonságban van (a nyakörvvel ellentétben).
- Ezek mellett kiegészíthetjük a készletet különböző rögzíthető pokrócokkal, így autónk se lesz piszkos, és kedvencünk is kényelmesen utazhat.
Ügyeljünk a biztonságra! Ne feledjük, lehet, hogy pillanatnyilag rossz nézni az eb sóvárgó tekintetét, amint azért könyörög, hogy az ölünkbe ülhessen, de az ő és saját biztonságunk megóvása érdekében érdemes nemet mondani.
Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről
kérünk lájkold Facebook oldalunkat!
Cikk első megjelenése: 2015. április 28.
Szocializáció kölyökkorban – 5 dolog, amiért nem szabad kihagyni
A kiskutya szocializálása az egyik legfontosabb szempont ahhoz, hogy boldog, kiegyensúlyozott kutyát nevelhessünk fel. Mi mindenben segítheti későbbi élete során?
Hogyan nyerjük el a bizalmát egy bántalmazott kutyának?
Bizalom és biztonság - két különleges fogalom, mely alapvető egy harmonikus kutya-gazdi kapcsolatban. De hogyan érhetőek el egy traumán átesett kutya esetében?
Ingyenes tömegközlekedés jár kutyádnak januártól
Ha bérlettel utazol a BKK járatain, 2025 január elsejétől nem kell külön jegyet váltanod kutyusod (vagy biciklid) számára!
Szuper hír a kutyásoknak: jelentősen könnyebbé válik az utazás kedvencünkkel
Az utazóközönség visszajelzései alapján változnak, egyszerűbbé válnak a kutyák és gazdáik utazására vonatkozó szabályok a MÁV-csoportnál. Mától, azaz november 5-től minden helyjegyes vonaton szállítható kis- és közepes termetű kutya zárt doboz nélkül, csupán póráz és szájkosár használata mellett.
Kipróbáltuk Szlovéniában milyen Glampingezni
3 napot töltöttünk a Ljubljana melletti kisvárosban, hogy felfedezzük a környék adta lehetőségeket. Megnéztük a Bledi-tavat, kirándultunk egy alpesi panorámaúton és kutyabarát glampingben szálltunk meg, ahol a dézsafürdőből élveztük a hegyek szépségét.