Gazdikereső menhelyi kutyák az iskolában
2016. június 02., 12:45
Szerző: S.Zs.
Kategória: Állatvédelem
Év elején a menhelyi kutyák gazdikeresését segítő program indult útjára. A siker nem maradt el: a Menhelysuli programnak köszönhetően már több árva kutya szerető gazdára talált!
2016 januárjában indította el a Szentendrei Árvácska Állatmenhely és a Népszigeti Kutyaiskola közös programját, a Menhelysulit. A program mögött az a belső késztetés állt, hogy tegyünk valamit az árva állatokért, segítsük örökbeadásukat.
A menhelysuli egy olyan képzési program, melyet a menhelyi kutyák számára dolgoztunk ki. Hat alkalommal látogatunk ki a menhelyre és dolgozunk a 6 kiválasztott kutyával. Minden kutya saját önkéntes oktatót kap maga mellé.
A programban részt vevő kutyák kiválasztásánál több szempontot is figyelembe veszünk. Fontos számunkra, hogy ne a legkönnyebb eseteket, azaz azokat a kutyákat válasszuk ki, akik nagy valószínűséggel, a program nélkül is gazdára találnának. Minden esetben kikérjük a menhely dolgozóinak véleményét, és az eddig lefutott két turnus mindegyikében szerepelt a gondozók által különösen problémásnak mondott kutya. Fontos, hogy legyen a csoportban továbbá öregebb, fiatal és fekete színű kutya is.
A legelső dolog, amit a kutyának meg kell tanulnia, bármennyire is furán hangzik, az a saját neve. A menhelyes kutyák keveset vannak kinti környezetben, ezért a sétáltatások alatt alig-alig törődnek azzal, hogy ki van a póráz végén. Ezért fontos számunkra, hogy elérjük a program végére, hogy a kutyák akarjanak kapcsolatot építeni az emberrel, figyeljenek rá, hallgassanak a nevükre. Megtanulnak ülni, feküdni és laza pórázon közlekedni. Az önkéntesek egy szabadon választott trükköt is tanítanak a kutyáknak.
A menhelyen a kutyák páros kennelekben vannak, egy kan és egy szuka kutya, így kevés lehetőség van arra, hogy fajtársaikkal ismerkedjenek, szocializálódjanak. A program során a hat kutyát összeismertetjük egymással, ezzel segítve szocializációjukat, valamint így a jövőbeli gazdik is pontosabb képet kaphatnak arról, hogy a kiválasztott kutyának más kutyával milyen a viszonya.
A programot végig dokumentáljuk videókkal és fényképekkel, melyből egy kisfilmet készítünk az adott kutyáról. Az alábbi videón Tara látható, aki még az első turnusban vett részt:
Az első turnus 6 kutyájából 4 kutya már szerető gazdára talált. Külön sikernek könyvelhetjük el Zénó örökbeadását. Zénót úgy válogattuk be a programba, hogy különösen antiszociális kutyának mondták, aki csak nagyon kevés kutyával jön ki. Zénó volt az első kutya, akit örökbefogadták a program résztvevői közül, méghozzá egy 5(!) fős falkába. A program eredményességét mutatja az is, hogy a második turnus nebulója, Logan már nem egyedül van egy kennelben, hanem társat kapott maga mellé. Őt ugyanis a program közepéig nem merték másik kutyával összetenni egy kennelbe a gondozók. A második turnus még csak most ért véget, így abból a hat kutyából még mindenki gazdikereső.
Csak bátorítani tudunk mindenkit arra, hogy ha kutyát szeretne, akkor fogadjon örökbe. A program alatt is bebizonyosodott, hogy ezek a kutyák semmiben nem különböznek a többitől. Ugyanúgy ragaszkodóak, szeretnek és akarnak dolgozni, tanulni. Többen közülük remek sportkutyák is lehetnének.
Tényleg már csak egy igazi gazdi hiányzik!
Forrás: Szentendrei Árvácska Állatmenhely, Népszigeti Kutyaiskola
Indexkép forrás: Monoki Nikolett
Árva kutyákon segítenek az OPERA balettművészei és -növendékei
A Vigyél Haza Alapítvány tizennégy éve dolgozik az Illatos úti, árva és sérült kutyák gyógyításáért, örökbefogadási esélyeinek növeléséért, gazdához juttatásáért.
Kutyát karácsonyra
Gondolatébresztő téma, amely évről-évre mindig felmerül. Én nem szeretnék olyan véleményt formálni, amely fekete-fehéren megmondja a tutit. Miért ellenzik olyan sokan? Lehet jól ajándékozni? Nézzük, mire kell mindenképp figyelnünk, ha élő állatot szeretnénk ajándékozni!
Vigyük-e a kölyköt iskolába?
Egy friss kutatás azt vizsgálta, milyen hatással lehet a kutya későbbi viselkedésére, ha már kölyökkorában ellátogatunk vele az iskolába.
Csodás változáson ment át a félős menhelyi kutya, miután fény derült cukorbetegségére
Gondozói eleinte azt hitték, csupán fél. Ám rövidesen kiderült, hogy sokkal súlyosabb oka van a kiskutya furcsa viselkedésének.
Terápiás hatással bír a simogatás a menhelyi kutyákra
Számos előnnyel jár, ha a menhelyen élő kutyák kedves önkéntesek társaságában tölthetnek el némi időt, és ezalatt annyi simogatást kapnak, amennyit csak szeretnének.