Guinness-rekorder kutyák - Elképesztő méretek
2022. április 09., 13:00
Szerző: M.Lilla
Kategória: Könnyű
Kicsi, nagy, hosszú, rövid... Sokféle méretben és formában találkozhatunk az ember legjobb barátjával, a kutyával. Különlegességüknek hála azonban jónéhányan kitűnnek társaik közül. Ismerjétek meg a négylábú rekordereket!
Bárki lehet rekorder, aki valamilyen egészen kivételes, másokéval össze sem hasonlítható tulajdonsággal vagy tehetséggel bír. A kutyáknál sincs ez másként, köszönhetően annak is, hogy az állatvilág legváltozatosabb emlősei, több száz hivatalos és nem elismert fajtával, és a keverékekről sem feledkezhetünk meg.
Míg egyes ebek hosszú éveken át tartó gyakorlással tökéletesítik „tudományukat”, úgymint a labdaelkapás, magasugrás, az agility pálya gyors teljesítése, és így tovább, addig társaik veleszületett adottságaikkal tűnnek ki a tömegből. Legyenek bár hatalmasak vagy aprócskák, még olyan rekordokat is feljegyeztek, mint a leghosszabb fül vagy nyelv.
Csupa fül vagyok!
Tigger, az angol véreb 2004-ben vált híressé, amikor gazdái úgy döntöttek, benevezik a versenyre. A pontos mérések után el is nyerte a „Leghosszabb fülű kutya” címet, melyet egészen 2009-ig megtartott, amikor is átsétált a Szivárványhídon. Bal füle 34.9 cm, jobb füle 34.2 cm hosszúra nőtt, ami a fajtájához mérten is elképesztőnek minősül. Nem véletlenül került be az Angol Véreb Hírességek Csarnokába, élete során ugyanis 180 alkalommal választották meg őt a kiállítás fajtagyőztesének, ami szintén rekordnak számít.
Tigger „füles” címét egy mosómedvekopó vette át 2010-ben, tekintélyes 31.1 cm és 34.3 cm-es méreteivel. Harbor hat éven át tartotta a rekordot, mígnem 2016-ban ő is elköltözött az örök vadászmezőkre. Jelenleg a leghosszabb fül posztja üres, így bárki nevezhet, ha kedvence hasonlóan meggyőző fülméreteket birtokol.
Ami a hatalmas füleket illeti, a két rekorder genetikai előnyének is köszönhette címét. A vérebekre és mosómedvekopókra, valamint a Basset Hound-okra jellemző extra hosszú fülek éppen a kiváló szaglásukat erősítik. Amikor a talajt pásztázzák orrukkal szagok után kutatva, lelógó, széles füleik is söprik a földet, amely felkavarja a felszínen lévő illatrészecskéket, melyek orrlyukaikon át eljutnak a szagfelismerésben fontos szerepet játszó szervekhez. Ez a páratlan orr-fül kombináció teszi lehetővé, hogy akár a napokkal korábban hátrahagyott nyomokra is rábukkanjanak. A szuperszimatokat nemcsak vadászatokon használják, hanem egyre inkább teret nyernek nyomkövetés, eltűnt személyek, állatok, tárgyak keresése terén is.
Amikor a farok csóválja a kutyát…
Gondolhatnánk, ahogy egy pillantást vetünk a rekorder ír farkaskutyára. Keon ugyanis előszeretettel csóvál jókedvében, ám hatalmasra nőtt farkincája miatt érdekes látványt nyújt, mintha 76,8 cm- es ötödik végtagja néha önálló életet élne. A Belgiumban élő Loodts család kedvence éppen csak egy hajszállal, vagyis szőrszállal nyerte el a Leghosszabb Farkú Kutya címet 2015-ben. Kihívója, a szintén ír farkaskutya kanadai Finnegan farka ugyanis 4,5 cm-el bizonyult rövidebbnek. Elképesztő, nemde?
Csak egy nyalintást, ha kérhetnék…
18.58 cm – ekkorára nőtt Mochi, a bernáthegyi nyelve. A dél-dakotai óriást két éves korában fogadták örökbe egy menhelyről, és gazdái aligha sejtették, hogy kedvencük egy nap bekerült a Guinness-rekordok könyvébe.
„Mo hihetetlenül mókás kutyus, csupa szeretet és a legapróbb dolognak is nagyon tud örülni. Hála és hűség – ez a két szó különösen jellemző rá. A valaha bántalmazott, elhanyagolt kutya életre szóló családra lelt otthonunkban, és nap, mint nap arról tanít, hogy másnak lenni jó dolog” – mesélte a büszke gazdi, Carla Rickert. Ó, és Mo imádja a mogyoróvajat.
A Leghosszabb Nyelvű Kutya címét 2016-ban vette át egy pomerániai törpespicctől. Puggy, a kis bundás 11.43 cm-es nyelvének hála lett Guinness-eb 2009-ben, de mindkettejük méretei elmaradnak az örökös címtartóé mögött. Brandy, a michigani boxer nyelve ugyanis 43 cm hosszúra nyúlt, amikor 2002-ben lemérték. Aligha lehet ezen túltenni, de sosem tudni, mikor bukkan fel a következő rekorder.
Néhány érdekesség:
A Leghatalmasabb Kutya: Zeus, a német dog marmagassága bő egy centiméterrel meghaladta az egy métert, amikor 2011-ben méredzkedésre került sor. Három évvel később búcsút intett a földi életnek, de ma is az ő nevéhez kapcsolódik a cím. 2016-tól e tekintélyes fajta képviselője, az angliai Freddy, négy és fél éven át birtokolta a címet a maga 1.035 m-es marmagasságával. 2020-ban pedig a Legidősebb Német Dog kitüntetést is átvehette. Idén januárban hunyt el 8 éves korában.
A Legkisebb Segítőkutya: Cupcake, a hosszúszőrű csivava testhossza mindössze 15.87 cm-re rúgott, amikor 2012. szeptemberében ringbe szállt a díjért. A Therapy Dogs International nemzetközi terápiás kutya szervezet tagjaként sokak arcára csalt mosolyt; életéről és segítő tevékenységéről még egy könyvecske is megjelent 2015-ben.
A Legnehezebb Kutyafajta: szinte fej-fej mellett versenyez e címét az angol masztiff és a bernáthegyi fajta. Egy egészséges, felnőtt kanok akár 90 kilogrammot is nyomhat, ami kivételesen naggyá teszi őket a kutyák világában.
Forrás: guinnessworldrecords.com
Indexkép forrás: guinnessworldrecords.com
Cikk első megjelenése: 2022. április 08.
Mitől lesz népszerű egy kutyafajta?
Tagadhatatlan, hogy vannak nagyobb népszerűségnek örvendő kutyák, mint kevésbé kiváltságos társaik. Számtalan oka lehet, hogy az emberek jobban ragaszkodnak egy-egy fajtához, míg mások a feledés homályába merülnek.
Te is úgy érzed, hogy a kutyádnál nem találhatsz jobb terapeutát?
Egy friss kutatás szerint nemcsak a terápiás kutyák, hanem a kedvtelésből tartott ebek is jótékony hatással vannak a mentális egészségre.
Kutyaegészség - A 10 leggyakoribb probléma, melyről tudnunk kell
Kedvencünk egészségének megőrzése érdekében jó, ha tisztában vagyunk a kutyákat érintő leggyakoribb betegségekkel. Gyógyulását is elősegíthetjük, ha időben felismerjük az árulkodó jeleket!
Ízlelés kutyáknál – Hogyan érzik kedvenceink az ízeket?
Bár a kutyák elsősorban orrukat használják a világ felfedezéséhez, a többi érzékszervüket is segítségül hívják, így az ízlelésnek is nagyon fontos szerepe van. De milyen ízeket éreznek?
6 tévhit a nagytestű és óriás kutyákról, amit nem kell feltétlenül elhinni
Lusták, nem valami eszesek és könnyen elhíznak? Csupán néhány feltételezés a termetes bundásokról, amit bárki megcáfolhat, aki kicsit is ismeri őket.