
Hátrahagyott kutyák Csernobilban
2019. június 12., 06:30
Szerző: László Enikő
Kategória: Jó tudni!
A csernobili atomkatasztrófa után a közelben lakó embereket evakuálták, de sajnálatos módon házi állataikat nem vihették magukkal. A kutyák utódai a mai napig az erőmű környékén élnek.
A körülbelül 200.000 kilakoltatott ember rengeteg ebet hagyott hátra. A hatóságok nem engedték, hogy magukkal vigyék őket, mondván, veszélyes és három nap múlva úgyis hazatérhetnek. A buszok és vonatok után igyekvő állatokat visszatartották, később pedig lelőtték. Ezt azért kellett megtenni, hogy ne vigyék tovább a sugárzást. Néhány ház ajtaján, a néhai lakók üzeneteket hagytak, hogy ne öljék meg szeretett kedvenceiket. Azonban nem minden állatot találtak meg. Ma a csernobili kóbor kutyák száma 300 körülire becsülhető, egyes források szerint pedig akár 900-an is lehetnek.

Fotó: Sean Gallup/Getty Images
Csernobil kutyáinak nincsen könnyű élete. A zord ukrán teleket megfelelő búvóhely nélkül szinte lehetetlen túlélni. Gazdátlanok, nincsen aki gondoskodna róluk, etetné vagy állatorvoshoz vinné őket. Olykor akár egy vadállat áldozatául is eshetnek az árván maradt ebek. Ám nincsenek teljesen magukra hagyva. Az atomerőműben dolgozók etetik, itatják őket vagy akár játszanak is velük. Azonban nagyon óvatosnak kell lenniük. Bár nincs megtiltva, hogy hozzájuk lehessen érni, de jobb elkerülni az érintést, ugyanis bundájuk radioaktív anyaggal lehet szennyezett. Így akármennyire is aranyosak, jobb a távolságtartás.
A radioaktív sugárzással fertőzött kutyák általában hat éves korukig élnek. Azonban úgy élnek, mint bármely másik fajtársuk. Az ott dolgozó emberekkel találkoznak, játszanak, megvan az emberi jelenlét az életükben, ezáltal nem vadulnak el teljesen. Nem kifejezetten verődnek falkába, nem vadásznak, ahogy azt sokan a farkasokra asszociálva gondolnák.
Egy önkéntes segélyszervezet, a Clean Futures Fund három állatorvosi rendelőt állított fel a katasztrófa sújtotta területen. Itt beoltják, ivartalanítják a kutyákat, ezzel is igyekeznek féken tartani a populációt, hogy később minél egyszerűbb és alaposabb legyen ellátásuk. Ezáltal az emberek és a kutyák számára is egy biztonságosabb jövőt tudnak biztosítani.

Fotó: Sean Gallup/Getty Images
Indexkép forrás: Sean Gallup/Getty Images
Cikk első megjelenése: 2018. augusztus 28.
Nyakig betemetve találtak rá egy kutyára - aztán kétségbeesett nyüszítést hallottak a föld alól
Nem lehetett tudni, hányan vannak még odalent, így puszta kezével ásta ki a kölyköket a férfi.
Csernobil kutyái ma: megváltozott a sugárzó területen élő ebek genetikája
Egy új kutatás több száz, a csernobili atomerőmű romjain kóborló kutyát tanulmányozott, és megállapította, hogy a sugárzásnak való kitettség genetikailag átalakította őket.
Ilyen csodásan néz ma ki Abby, a szemét között talált csúnyácska öreg kutyus
Csak egy kis szeretetre és gondoskodásra volt szüksége a kisöregnek, hogy újra ragyoghasson.
Halott gazdája testét őrizte a romok alól kimentett kutya Törökországban
Csodával határos módon találtak rá arra a kutyusra is, aki 6 napot töltött a romok alatt, amikor az egyik rengés során a ház maga alá temette a benne lakókkal együtt. A hűséges négylábú elhunyt gazdája testét őrizte, meg sem próbált kiszabadulni mellőle. Az őket megtaláló csapatnak komoly erőfeszítésébe került, hogy rávegye a négylábút, hogy elmozduljon szeretett embere mellől. Az esetről Csenay Tekinbas, a helyi Haytap állatvédő csoport képviselője számolt be.
A gyógyulás útjára lépett a kutya, aki hónapokon át élt prérifarkasok között a sivatagban
A falka befogadta a fehér kölyökkutyát, ám amikor sérülést szenvedett, emberi segítségre szorult.