Hogyan szoktassuk kutyánkat egy új jövevényhez?
2017. February 04., 12:30
Szerző: B.Zsófi
Kategória: Nevelés
Az egyedül tartott kutyák többsége nehezen alkalmazkodik egy később a falkába kerülő négylábúhoz. Mindenképpen számítanunk kell féltékenységre, és a saját terület védelmére a korábban beköltözött ebtől, a kérdés, hogy ez milyen mértékben valósul meg?
Bizton állíthatom, hogy a lakás négy fala között élő, fajtársaitól ebben a környezetben elszeparált, elkényeztetett Bogár kutyám a háta közepére sem kívánja talált, ideiglenesen befogadott kis kedvencemet. Mi sem mutatná ezt jobban, mint, hogy kezdetben vicsorgott az ágyból akkor is, ha a kicsi ránézett, hisztérikus hangon visított, ha a kölyök előbb ért volna oda hozzánk örülni, vagy felszedni egy falatot, ezzel gátolva őt.
Kezdetben nehezen találtam a megoldást, végül az vezetett eredményre, hogy tiltottam bármiféle „magántulajdon védelmet”. Egyik fél részéről se jöhetett szóba a saját fekhely, takaró, játék, vagy étel védelme, aki ezt megkísérelte kezdetben csak egy finom rászólást kapott, rövid könyörgés után (ha ez nem használt) pedig beköltözött néhány perc erejéig a sötét wc-be. A szabályok természetesen a kicsinél is be lettek vezetve. Gyorstalpalót tartottunk az „ül”, „fekszik”, „marad”, „hagyd”, és „gyere ide” vezényszavakból, ezzel megkönnyítve az együtt élést, és elvenni az okot a további féltékenykedésről. Ma már jól kijönnek, bár tiszteletben tartva egymás személyes terét.
Az összeszoktatás menete
Ha új kutyus kerül a családba, az összeszoktatást mindig semleges területen kezdjük meg. Ismerjék meg egymást, alakuljon ki akár játék, vagy csak egyközös, békés séta. Ha a kutyák természete indokolja, tartsuk őket pórázon, és szájkosárban, egy szorosabb viszony kialakulásáig. Az első pillanatban érdemes leszögeznünk, hogy mit engedünk, és mit nem. Ne legyen kibúvó, vagy kivételezés. Ha egyszer tiltottunk valamit, az maradjon is úgy, emellett a helyes viselkedésre bíztassuk mindkét ebet.
Abban az esetben, ha tudomásunk van róla, hogy az egyik kutya agresszív, készüljünk szájkosárral, egy hosszú vesszővel, valamint kavicsokkal megtöltött palackokkal, melyekkel könnyen közbeavatkozhatunk. Ne felejtsük el betartatni a szabályainkat, még harci helyzetben sem, ez vezet a leghamarabb megoldásra.
Ne hagyjuk felügyelet nélkül őket még jó ideig, és ha elmegyünk otthonról, inkább zárjuk külön a két kutyát. Egyik ebnél sem lehetetlen az összeszoktatás, de van, akinél heteket, és hónapokat vesz igénybe, míg másoknál egy rövid játék után már kész is a barátság. Fontos a kitartás, sosem szabad feladni!
Indexkép forrás: qykapp.com
Cikk első megjelenése: 2016. February 04.
Mennyire etikus szobakennelbe zárni a kutyát?
Mentális gondokat is okozhat a hosszabb időn át tartó bezártság, nem beszélve arról, milyen problémákat vet fel a kutyák általános jóléte, egészsége szempontjából.
Kékesen csillog a kutya szeme – Mire utalhat ez a tünet?
Ahogy öregszik kedvencünk, gyengülhet a látása. Mintha homály fedné szemeit, vagy valami másról van szó?
Egyedül otthon – Így teheted színesebbé kutyád számára a magány óráit
Legszívesebben a nap minden percét együtt töltenénk imádott kedvencünkkel, ám sokunk számára ez sajnos nem lehetséges. Mivel varázsolhatjuk komfortosabbá az egyedüllét idejét?
Rettenetesen kiakadt a duci kutya, amikor vízi tornára fogták
Mintha azt mondta volna "hé srácok, ezt kapjátok azért, hogy nekem itt kell szenvednem!”
Idős kutyát fogadnál örökbe? Van 5 remek érvünk mellette!
Egy mentett őszpofi hálája egy életen át elkísér. Szívmelengető érzés tudni, hogy annyi nehézség után hátralévő éveit nyugalomban és szeretetben élheti le melletted. Annyi mindennel gazdagodhat életünk, ha egy kisöreget választunk!