Így kerüld el a fagyálló mérgezést!
2023. november 28., 11:30
Szerző: B.Zsófi
Kategória: Egészség
A fagyálló egy erősen mérgező, az állatok számára édeskés illatú, és finom ízű folyadék. Azonban akár néhány nyalás is halálos lehet, visszafordíthatatlan vesekárosodást okozva a kutyának. Emiatt nagyon fontos, hogy mindent megtegyünk a fagyálló elkerülése érdekében!
A mérgezés tünetei
A legtöbb fagyálló folyadék etilénglikolt tartalmaz, mely a szervezetbe jutva különböző vegyületekre bomlik. Ezek agyvelő, valamint vesekárosító hatásúak. A kezdeti tünetek már néhány óra elteltével jelentkeznek. Ilyenek például az elesettség, nyáladzás, hányás, bágyadtság. Ha négylábúnk az első fázison túl van (Figyelem! Nem feltétlenül éli túl az első fázist sem a kutyus!), a mérgezés második szakaszában jelentkeznek a vesekárosodásra jellemző tünetek. Kezdetben megnő a folyadék fogyasztás, majd a vizelet mennyisége, utóbbi később teljesen megszűnik.
A mérgezés típusai
A fagyállóhoz kutyáink nem csak szándékos mérgezés okán, de saját hibánkból is hozzájuthatnak, a téli szezonban ugyanis megnő az autókba töltött folyadékok vásárlása. Ahhoz, hogy elkerüljük az általunk okozott mérgezést már a vásárlásnál is érdemes odafigyelni egy kicsit. Ha van lehetőségünk, olyan fagyállót válasszunk, melynek összetevőiben nem az etilén glikol, hanem a propilén glikol szerepel. Ez is mérgező ugyan, de a halálos kimenetel általában elkerülhető. Ügyeljünk rá, hogy a palackokhoz sehogy ne juthasson hozzá a kedvenc, és azok tartalma ne folyhasson állóvízbe, tócsába, vagy a talajra!
Szándékos mérgezés gyanúja állhat fenn, ha az utcán ismeretlen eredetű kiöntött kék, vagy zöld folyadékban húsdarabokat, belemártott kenyérdarabokat, vagy egyéb finomságokat találunk. A folyadék már önmagában is gyanús, mindenképpen kerüljük el! Abban az esetben, ha ételt találunk a folyadékban, mindenképpen szükséges bejelentést tenni a helyi hatóságoknak, állatvédő szervezeteknek, valamint értesíteni a környék állatorvosait, állattartó (kutya, macska) lakóit. Amennyiben ilyen információt kapunk, vagy mi tapasztalunk hasonlót, érdemes egy ideig pórázon sétáltatni az ebet, a macskákat pedig bezárva tartani. Az pedig nem is kérdés, hogy muszáj a kutyatartóknak minden erejükkel azon lenni, hogy kedvencüket az étel megtagadására, elkerülésére tanítsák a kezdetektől fogva!
Teendők, ha már megtörtént a baj
Már kezdeti tünetek megjelenésekor, várakozás nélkül szaladjunk az állatorvoshoz!
Ekkor a legkönnyebben visszafordítható a folyamat, maradandó károsodások nélkül. A szakemberek vizelet-, vér-, és ultrahangos vizsgálatot követően állítják fel a diagnózist, és a mérgezés súlyosságához mérten végzik el a kezelést. Ez általában hánytatással, és vénába adott alkoholos infúzióval történik meg. Az alkohol ugyanis gátolja az etilén glikol lebomlását, nagy mennyiségben a szervezetbe juttatva elfoglalja azok bontó enzimjeinek kötőhelyét, tehát a mérgezés nem alakul ki. A magas alkoholtartalmú italok megitatásával otthon is megbirkózhatunk egy fecskendő segítségével, ha nem tudunk azonnal állatorvoshoz fordulni (folyamatos telefonos segítségkérés mellett!), de nagyon ügyeljünk, hogy csak kis mennyiséget juttassunk a szervezetbe.
Vesekárosodás esetén csak a dialízis, valamint a veseátültetés jelenthet megoldást. Ha azonnal állatorvoshoz fordulunk, ez nem történhet meg!
Az ősztől tavaszig terjedő hűvösebb időszakban fokozottan ügyelnünk kell kedvenceinkre, hogy merre szimatolnak, mit nyalnak fel, és körültekintően kell eljárnunk az utcán, vagy otthon található hulladékokkal. Ha mindent betartunk kicsi az esélye, hogy megtörténjen a baj.
Forrás: dogsnaturallymagazine.com, petcity.hu
Indexkép forrás: Unsplash
Cikk első megjelenése: 2016. január 28.
A rettegett fagyálló veszélyei
Minden évben előkerülő téma, ám sosem lehet eléggé hangsúlyozni: jobb félni, mint megijedni. A fagyálló veszélyeiről minden gazdinak tudnia kell!
10 vegyszer, ami viszketést okoz
Vörös foltok, karcolások, gyulladás - a krónikus viszketés tünetei. A kutyák számára ez legalább annyira kellemetlen probléma, mint nekünk, embereknek. És ha mindez nem lenne elég, a környezetünkben található vegyi anyagok ezeket a tüneteket erősen súlyosbíthatják. Íme a 10 legirritálóbb kemikália!
Te is úgy érzed, hogy a kutyádnál nem találhatsz jobb terapeutát?
Egy friss kutatás szerint nemcsak a terápiás kutyák, hanem a kedvtelésből tartott ebek is jótékony hatással vannak a mentális egészségre.
Diómérgezés kutyánál: a fekete dió átka
A közönséges diót nagyon sokan szeretik, nyáron kellemes árnyékot biztosít, ősszel pedig hamar kezdenek sárgulni a levelei, ezzel biztosítva az oly sokak által kedvelt őszi tájképet.
Csonthéjas gyümölcse azonban nem kevés veszéllyel tud járni: diómérgezést okozhat kutyusunknál.
Miért szeretik a kutyák a macskakakit?
Csóválva közelít, csak úgy süt róla a lelkesedés: szeretne adni egy puszit vagy legalább megnyalni a gazdi kezét. Valami apróság virít a bajszán... csak nem kaki? Netán macskaalom? Már megint?