K-9 kutyák - az amerikai szuperkatonák
2017. március 11., 13:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Jó tudni!
Ők talán a világ legkeményebb kutyái: munkájukon életek, sorsok, kis túlzással akár háborúk múlhatnak! De mi is az, hogy K-9, és mi a különbség az amerikai szolgálati kutyák és az európaiak között?
A téma hatalmas, hosszasan lehetne róla beszélni, hősies történeteket elmesélni. Megpróbáltuk a legalapvetőbb dolgokat összeszedni, melyek által egy általános képet kaphatunk az amerikai K-9 egységek kutyáiról, munkáiról, megmérettetéseiről.
Kezdjük a legelején, az elnevezéssel. A K-9 jelzővel, márkanévvel az amerikai fegyveres erők kutyás egységeit és kutyáit jelölik. Maga a jelző le is van védetve számtalan áruosztályra az Egyesült Államokban: a védjegy pedig az amerikai hadsereg tulajdonát képezi.
Magának a K-9 elnevezésnek a rendőrkutyák tekintetében egyébként nincs hivatalos “magyarázata”. Lehetséges, hogy a kutyaféléket jelölő canis, vagy a canidae (kutyafélék) ragozott alakjából, a canine (caninus szó vocativus alakja) szóból ered. A canine jelentése nyelvészeti szempontból elsődlegesen szemfog / tépőfog. Az amerikai angol nyelvben kiejtésbeli hasonlóságot is mutat a canine (tépőfog) és K9. Ha ez a kiejtésbeli hasonlóság áll a K-9 kifejezés kutyákkal kapcsolatos jelentésének magyarázata mögött, akkor érthető, hogy miért emblematikus jel az amerikai szolgálati kutyák esetében a támadásra készen fogait villogtató kutya.
Európában a szolgálati kutyák agresszív megnyilvánulásait még akkor sem tekinti a szakterület és a hatósági szervek felvállalható reklámnak, ha a kutyák kötelességüket teljesítik. Talán ezért is jut eszünkbe a canine szóról inkább az emlősállatok, például az ember szemfoga.
A K-9 es kutyák viszont az Egyesült Államokban általában elfogó kutyaként dolgoznak. Rangjuk és címük van, mely feljogosítja őket félelmetes állkapcsuk és tépőfogaik (canine) használatára, persze szigorúan szolgálatteljesítés közben.
A kutyák kiválasztása és kiképzése
A kutyák tenyésztése és kiképzésének első fele jellemzően nem Amerikában történik, hanem Európában. A javarészt szlovák, cseh, német és magyar kiképzők a kölykök kiválasztásával a fiatal kutyák alapképzésével járulnak hozzá az amerikai szolgálati kutya állomány kimagasló minőségéhez. A kutyákat innen exportálják az Államokba: van, hogy előzetes megtekintés után, de egyre gyakoribb az is, hogy a kutyákat “látatlanba”, telefonos, e-mailes egyeztetések alapján küldik ki.
A kiérkezés után szakemberekkel, kiképzőkkel kerül sor a mindent eldöntő tesztekre, mely alapján meghatározzák, hogy helyet kaphat e a kutya az USA hadseregében, vagy a rendőrségnél. A tét nem csupán a kereskedők és tenyésztők szempontjából óriási, hanem a kutyák szempontjából is döntő. Ha a vizsga nem sikerül, az visszautat és sok esetben hányatott sorsot is jelent a kutyának, melyben a hazarepülés Európába csak a legkisebb probléma.
A “beválogatott” kutyákkal tovább folytatják a munkát: a rendőrség is rendelkezik kiképzőtelepekkel, de ennél is gyakoribb, hogy magánkézben lévő kiképzőbázisra kerülnek. Ezek a kiképzőtelepek a Department of the Army, K-9 márkatulajdonos szerződéses partnerei, akiknek jogosultsága odáig terjed, hogy a szolgálati kutyavezetőket és a kutyákat együtt készítsék fel a későbbi, „hivatásos” feladatokra.
Feladatok és megmérettetések
Nem csupán a hadszíntéren kerülnek bevetésre, a hétköznapokban is komoly szerepe van a K-9 kutyáknak. A szájkosár nélküli kutya un. „éles” bevetése az utcán mindennapos dolog Amerikában. Segítik a gyanúsítottak, bűnözők elfogását, de például a börtönökben is gyakran használják ki a kutyák tekintélyét, segítségét. Kint teljesen más a jogszabályi háttér, mint itt, Európában.
Sajnos előfordul mindkét oldalon - a bűnözők és a kutyák oldalán is-, hogy komoly sérülések történnek a bevetések során. Gyakoriak a hősi halállal, nemzeti pompával, díszsortűzzel végződött K-9 történetek. Ennek oka a lőfegyverhasználat elterjedtsége. A golyózáporban sokszor saját, rendőroldalról leadott lövés oltja ki az éppen parancsot teljesítő kutya életét.
Szerencsésebb esetben megéri a kutya a nyugdíjas kort vagy sérülései lehetőséget adnak egy átlagos kutyaéletre. Ilyenkor a kutyavezető a családjához veheti az állatot. Sok ismert eset bizonyítja azonban, hogy a kutyáknak lételemévé válik a szolgálat. Nyugdíjas korban is elvárják, szeretik, ha a gazdi legalább külső szemlélőként elviszi magával néhány szolgálatba. A kutyavezetők állítása szerint boldog éveket adhat a kutyának, ha nem érzik mellőzve magukat. Egy profi kommandósnak kiképzett kutya mellékvágányra állítása meg szinte minden esetben a gyors fizikai leépülést, depressziót és a halált jelenti.
Az Egyesült Államokban már-már saját rajongótábora van a K-9 kutyáknak. Hatalmas tisztelet, megbecsülés, kultusz övezi őket és munkájukat. Annak ellenére, hogy ez a fajta „kutyázás” a hatalmasnak mondható átlag amerikai kutyatartó társadalom egy csekély rétegét érinti vagy szólítja meg, nagy érdeklődés követi a szolgálati kutyák versenyeit. Nem ritka, hogy több mint 1500-2000 érdeklődő gyűlik össze a lelátókon a versenypálya mellett, hogy lássa ezeket a “szuperkutyákat” versenyeken, az un. K-9 competition -on dolgozni. A nagymamáktól, a legkisebb gyerkőcökig minden korosztály megtalálható a nézőseregben! Ezek a versenyek nem fajtaspecifikusak, de túlnyomó részt a Német Juhász és a Malinois fajta képviselői a nevezettek. A kutya és vezetője teljes felszerelésben, rendőrautóból kiszállva lépnek pályára, mintha egy hétköznapi szituációban lennének. A versenyen különböző akadályokat kell együtt teljesíteniük, a végén pedig a kutyának egy elfogást, a csibészre harapást kell bemutatnia. A megmérettetés teljes összhangot kíván a kutya és vezető között: fontos, hogy a vezető kézben tartsa, fegyelmezze, megfelelően irányítsa a kutyát. A versenyeken a gyerekeknek is vannak programok: rájuk “méretezett” akadályokat próbálhatnak meg legyőzni, mindezt egy igazi katona segítségével, irányításával - igaz, egyelőre kutya nélkül. Azonban így is hatalmas élmény ez nekik!
Mi a helyzet Európában?
Ahogy azt már említettük, az európai országokban sokkal korlátozottabb a szolgálati kutyák bevethetősége, ezáltal más feladatokat is kapnak a kutyák. Az amerikai K-9 kutyák szájkosár nélküli bevetése, az ebből kézenfekvően eredő jogi problémák, balesetek, halálesetek Európában a közvélemény és a hatóságok számára nem elfogadottak, nem felvállalhatóak.
Az interneten keringő, cenzúrázatlan, korhatárra való tekintet nélkül megtekinthető, gyakran véres jeleneteket bemutató K-9 kutyás videók magyarázatra szorulnak, és sok esetben aláássák az amerikai fegyveres erők jóhírét.
Európában a K-9® vagy k9® es kutyakiképzés és vizsgaszint egy sokkal elfogadhatóbb, populárisabb területet, a keresőkutyák irányát foglalja magába. A német K-9® Suchhundezentrum, melyet Alexandra Grunow márkatulajdonos alapított, a K9 névnek egy olyan irányt szabott az elmúlt 20 évben Európában, mely a kutyák bevethetőségét az eltűnt személyek és állatok felkutatásában a legmagasabb szintre juttatta. A kiképzési módszerek és a sajátos vizsgaszabályzat egyre népszerűbb és elfogadott a szakma számára is.
Projektjeit és k9® iskoláit többek között a Julius-k9 cégcsoport támogatásával valósítja meg, illetve tartja fent.
A k9 márkanév védelmében együttesen lépnek fel és vigyázzák a szolgálati kutyázás jó hírnevét.
A Julius-k9 magyar anyacégnek köszönhetjük azonban a K-9 kifejezés széleskörű bevezetését, megismertetését Európában.
A JULIUS-K9® elnevezésében a K a “kutya” szót jelöli, míg a 9-es számhoz pedig rengeteg személyes kötődése van magyar vállalatnak. A Julius pedig az alapító, Julius Sebő nevéből ered.
A cég k9® es kutyahámjai, pórázai és ruházati termékei a legkeresettebb felszerelések közé tartoznak Európában! A K9 termékek szabadalmakkal védett termékek, melyek 2009 óta az amerikai K-9 kutyák és gazdáik számára is nagy sikerrel képviselik a kimagasló európai minőséget. Fontos tudni, hogy k9 termékek szabadalommal vagy egyéb módon védett termékek!
*
Igaz, hogy egy igen kis szeletét ragadtuk meg a K-9 kutyák életének, így mégis jobban megérthetjük, megismerhetjük a világukat, és az amerikai K-9 kultuszt.
Forrás: kutyabarathelyek.hu
Indexkép forrás: popsci.com
Cikk első megjelenése: 2016. október 27.
Láttál már biewer yorkit rendőrkutyaként?
A Budapesti Rendőr-főkapitányság szatyorból mentett egy kiskutyát, aki azonnal mindenki szívébe belopta magát. Olvassátok Bendy sztoriját!
Nyugdíjba ment Pocak
Pocak 10 éves, és ügyesen szolgált a Vas vármegyei rendőrségen.
Sérült kutyát mentettek a rendőrök a 8-as főútról
Lesoványodott, sérült kutyát mentettek a Veszprém vármegyei járőrök a forgalmas főútról.
Ki lesz Az Év Hős Kutyája Magyarországon?
Szolgálati, terápiás, segítő és mentőkutyákat lehet nevezni Az Év Hős Kutyája díjra augusztus 15-ig. A munkakutyák számára meghirdetett verseny célja, hogy bemutassa, népszerűsítse és elismeréssel díjazza azon ebeket, amelyek áldozatos munkájukkal nap mint nap embereken segítenek. A hősies munkát végző kutyák jelöléséről a hoskutya.hu oldalon lehet részletesen tájékozódni.
Kutyakekszeket és játékokat hagynak a látogatók a 150 éve elhunyt, hős kutya szobránál
Sallie egyszerűen ott volt azok mellett, akiket megszeretett, hűségesen vigyázta álmukat, és a tragédia óráiban sem hagyta el azokat, akik gondoskodtak róla, akik fontosak voltak a számára.