Kedvenceink "ökológiai mancsnyoma" nagyobb mint gondolnánk
2015. március 13., 07:00
Szerző: kiberov
Kategória: Jó tudni!
Egy középtermetű kutya táplálásának ökológiai költsége akkora, mintha évente 10 ezer kilométert vezetnénk egy 4,6 literes Land Cruisert.
Robert és Brenda Vale Time to eat the dog: The real guide to sustainable living (Itt az ideje megenni a kutyát: Egy valódi kalauz a fenntartható életvitelhez) című könyvében azzal kalkulál, hogy egy középméretű kutya évente átlagosan 164 kilogramm húst és 95
kilogramm gabonafélét fogyaszt.
Kedvenceink "ökológiai mancsnyomát" ezután úgy számítják ki, hogy meghatározzák, mekkora földterületre van szükség ennyi táplálék előállításához.
A Vale házaspár úgy találta, hogy egy középtermetű kutya ökológiai mancsnyoma 0,84 hektár, de egy nagyobb német juhász táplálékának előállításához már 1,1 hektár földre van szükség.
Eközben egy kisebb terepjáró ökológiai költsége mindössze 0,41 hektárt tesz ki.
A kutyák lábnyomát a húsfogyasztás duzzasztja fel, de a macskák sem állnak sokkal jobban: ők a maguk 0,15 hektárával egy Volkswagen Golffal vannak egy súlycsoportban.
A kisebb állatok öko-költsége sem elhanyagolható. A hörcsögöké például 0,014 hektár, ami egy plazmatévé környezeti költségének a felére rúg.
Összehasonlításképpen: egy fejlődő világban élő ember ökológiai lábnyoma 1,6 hektár, míg egy fejlett világbeli társáé 6 hektár körül mozog.
"Nincsenek receptek a könyvben" - mondja nevetve Robert Vale a Reuters hírügynökségnek. "Természetesen senkit sem buzdítunk arra, hogy egye meg a kutyáját, de arra már igen, hogy gondolja végig, milyen ökológiai költségekkel járnak mindennapi tevékenységei".
A szerzők szerint érdemes tehát megfontolni a kisebb, "zöldebb", "fenntarthatóbb" háziállatok tartását, mint például az aranyhal, a hörcsög, a csirke vagy a nyúl.
Vale-ék felvetik az elpusztult háziállatok testének - például állateledel formájában való - újrafelhasználását is. "Bármilyen idegennek is tűnik ez a lehetőség, bolygónk növekvő lakossága és véges erőforrásai ismeretében igenis jogos felvetés" - hangsúlyozza Robert Vale.
Forrás: MTI
Az Év Kutyabarát helye 2024
Magyarországon rengeteg család kutyatartó, így ez a nagy közösség társadalmi igénye, hogy kutyájukkal együtt mehessenek mindenhová.
Így ünnepeld kutyád szülinapját
Manapság már rengetegen ünneplik kutyusuk születésnapját. Mi megértjük, sőt, ötleteket is adunk az ünnepléshez!
Tibet szerencsehozó kutyája: a Lhasa apso
A Himalája rejtett világában született ez a fajta, több ezer éves múltra tekint vissza. A “modern civilizáció” csupán az 1950-es évektől tenyészti. Nézzük, mitől olyan különlegesek!
Tojást a kutyáknak? Naná!
A tojás népszerűsége vitathatatlan: az egyik kedvenc reggelink. Vajon a kutyának is adhatja a gazdi?
Brunch a mancsokért
Az alapítvány tizennégy éve dolgozik az Illatos úti, árva és sérült kutyák gyógyításáért, örökbefogadási esélyeinek növeléséért, gazdához juttatásáért.