Kölyökbiztos lakás kialakítása
2024. november 12., 06:30
Szerző: Hortobágyi Henrietta
Kategória: Jó tudni!
Kölyökkutya érkezik a családba? Bizony, fel kell rá készülni rendesen, és “bababiztossá” kell tenni a környezetet.
Teendők a kiskutya érkezése előtt
Egy kutya érkezése előtt már több dolga van a gazdinak, vannak dolgok, amiket elő kell készíteni egy kiskutya fogadására.
Először is, át kell gondolnod, hogy a kutya hova mehet és hova nem mehet. A szabályokat elsősorban saját magadnak kell lefektetned, hogy a későbbiekben következetesen be is tudd tartatni!
Ismerned kell a saját lakásod
Ha a kutyus benti lesz, akkor ki kell találnod, hogy mely helyiségek lesznek az övé. Szerencsés esetben ajtókkal leválasztott részt jelölsz ki a számára, azonban nem minden lakás belseje egyforma.
De akkor mivel tudod korlátozni a kutya mozgásterét?
Babaráccsal! Nálunk nagyon bevált, babarács segítségével tudjuk (szó szerint) korlátozni a kutyát, például van babarács a lépcsőnél, ugyanis az emeletre nem jöhetnek fel, illetve a lépcső alatti résznél, ahol sok mindent tárolunk.
A kutyát el kell zárni bizonyos dolgoktól
Bizony a kölyökkutya szeret mindent megrágni, ezért ne maradjanak elöl olyan holmik, amikben kárt tehet. Azt a helyiséget, ahol a kutya huzamosabb ideig marad akár egyedül is, ki kell pucolni, azaz minél üresebben kell hagyni.
Mikre figyeljünk?
-
vezetékes, elektromos eszközök,
-
cipők (nagyon élvezetes rágni a puha bőrt),
-
szemetes (az ételmaradékok vonzó a kutya számára, ám sok esetben veszélyes lehet rá nézve),
-
ételek (nem szerencsés, ha elérhető számára a kamrapolc, mert gyakorlatilag mindent meg fog kóstolni és/vagy leverni
Milyen fekhelyet vegyünk a kölyökkutyának?
Moshatót.:) Bármennyire is szeretnénk egy gyönyörűséges ágyat venni az új jövevénynek, várjunk még pár hónapot!
Egyrészt, előfordulhatnak balesetek, amik a fekhelyen landolnak. Nálunk tökéletesen bevált egy sima paplan, amit cuki huzatba tettem.
Másrészt, a fekhelyet is imádják rágni. Kifejezetten szeretnek játszani a nagy, szőrös, puha dolgokkal, valószínűleg olyannak érzik, mintha a tesóval birkóznának.
Kölyökbiztos játékok
Létezik egyáltalán ilyen? Nos, igencsak nehéz megtalálni.
Az biztos, hogy a plüss nem kölyökbiztos. A gazdi felügyelete mellett természetesen lehet plüssel is játszani, de sose hagyjuk egyedül a kiskutyát vele, ugyanis pillanatokon belül szét fogja szedni, és jó esetben kikakilja a plüss vattaanyagát, kevésbé szerencsés esetben bélelzáródást is okozhat.
A csipogó, sípoló játékok rendkívül izgalmasak a kölyöknek, de általában puha gumiból készülnek, amit egyszerűen szétszednek, úgyhogy ezzel is csak a gazdi felügyelete mellett szabad játszani.
A labdával óvatosan! Mindig a kutyához viszonyítva kellőképpen nagy labdát válasszunk! A játék hevében, vagy egyszerűen csak azért, mert mindent meg szeretnének enni, egy kis méretű labdát lenyelhetnek, ami akár a torkukon is akadhat.
Amit én nagyon szerettem, azok a kötelek. Imádják húzni a játékot, és viszonylag nehéz szétszedni.
Az ehhez hasonló játékok biztonságosak a kölyök számára:
A kölyök és a törékeny dolgok
Egy kiskutya nem fog azon gondolkodni, hogy mik a törékeny tárgyak körülötte. A könyvespolcról érdemes eltenni a törékeny holmikat, amit “szerencsésen” leverhet, ha játék közben nekifut, esetleg megpróbál rá felmászni.
A tv-vel is ugyanez a helyzet, a nappali egyébként is sok szempontból veszélyes zóna, de többek között a tv-re kiemelten figyeljünk.
Kölyökkutya a nappaliban
A nappaliban számos olyan dolog van, amit meg kell menteni egy kölyök előtt.
Ott van például az előbb említett tv.
A szőnyeg. Egyrészt, biztosan első dolga lesz rápisilni, másrészt nagyon izgalmas rágni a szőnyeget, ezért ezt ajánlott ideiglenesen felszedni.
A vezetékek…ez az, amitől nekünk a legtöbb bosszúságunk lett. Minden vezetéket meg fog találni a kutya, olyat is, aminek a létezéséről sem tudtál. Nappaliban sose hagyjuk felügyelet nélkül, mert nem csak nekünk okozhat jelentős anyagi kárt, de a vezetékek elrágásával magát is veszélybe sodorhatja.
Összefoglalva
Érdemes úgy gondolkodnunk, mintha csak egy togyogó gyerek elől szeretnénk minden veszélyes dolgot elpakolni.
Amennyiben nem alkalmas arra a lakás, hogy ajtókkal vagy babaráccsal különítsük el a kutyát egy számára biztonságos helyre, ideiglenesen jó megoldás lehet egy szobakennel. Arra azonban figyeljünk, hogy a kutyának ne legyen büntetés a kennelben tartózkodnia!
Indexkép forrás: Julius-K9
Szocializáció kölyökkorban – 5 dolog, amiért nem szabad kihagyni
A kiskutya szocializálása az egyik legfontosabb szempont ahhoz, hogy boldog, kiegyensúlyozott kutyát nevelhessünk fel. Mi mindenben segítheti későbbi élete során?
Pink, a szupersztár mellett turnézik az erdőben talált kiskutya
A világhírű énekesnő elhatározta, hogy segít a kiskutyának gazdit találni.
Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?
Rengeteget számít, ha már idejekorán megkezdjük kiskutyánk tanítását. Az otthoni nevelés mellett fontos az is, hogy elvigyük kutyaiskolába. De mikor?
Vigyük-e a kölyköt iskolába?
Egy friss kutatás azt vizsgálta, milyen hatással lehet a kutya későbbi viselkedésére, ha már kölyökkorában ellátogatunk vele az iskolába.
Mennyire etikus szobakennelbe zárni a kutyát?
Mentális gondokat is okozhat a hosszabb időn át tartó bezártság, nem beszélve arról, milyen problémákat vet fel a kutyák általános jóléte, egészsége szempontjából.