
Kutya az űrben
Lajka tragikus története
2024. október 15., 06:30
Szerző: Hortobágyi Henrietta
Kategória: Könnyű
1957-ben kutyát küldtünk az űrbe, ami a biztos halált jelentette a kiválasztottnak, Lajkának.
Sosem volt tervben a hazatérése
Lajkát eleve úgy indították az űrbe, hogy sosem volt az akció része a hazatérés.
Hogy miért, ezt is titkos-hamis-homályos indokok támasztják alá, mint ahogy az egész sztorit nem lehet túlságosan biztos pontokban leírni, hiszen a Szovjetunióról beszélünk.
Amit biztosan tudunk
Lajka egy husky-spitz keverék moszkvai kóbor kutya volt, akit 2 társával együtt választották ki, mint lehetséges űrutast.
A kutyákat kegyetlen kísérleteknek tették ki, az állóképességüket tesztelték. Éheztették őket, hideg helyen tartották, szűk ketrecekbe zárták, ezzel mintegy imitálva a később rájuk váró nehézségeket.
Lajka volt a “szerencsés” alkalmas jelölt, őt érhette a “megtiszteltetés”, hogy az első élőlény legyen, akit kilőnek az űrbe.

Lajka az űrben
A kilövés 1957. november 3-án történt meg, ez az utolsó olyan tény, amit meghamisítani nem nagyon lehet, illetve értelmetlen is lett volna, viszont az ezt követő események nem újak a Nap alatt: nagyjából az sem igaz, amit kérdeznek szintű.
Lajka lehetséges halálának opciói:
-
A kilövés másnapján megette a mérgezett eledelt, amitől békésen elhunyt
-
A kilövés után 1 héttel megette a mérgezett eledelt, amitől békésen elhunyt
-
A kilövés másnapján/harmadnapján meghibásodott a hűtésrendszer, a kabinban hamarosan 40 fokos hőség lett, ez okozta a kínszenvedésekkel teli halálát
Az eset akkor is, és a mai napig is felháborodást kelt, a valódi indokokat, okokat és tényeket nem nagyon kell kutatni, valószínűleg sosem fog kiderülni a teljes igazság.

A kísérlet eredményei
-
A Föld körüli pályára való állítást túléli egy élőlény a gyorsulás (8 km/s) nem okozta vesztét.
-
A tudósok megalkottak egy olyan műholdat (Sputnik-2), ami megfelelő szigetelést és védelmet biztosít az élőlénynek, hogy túlélje a Föld körüli pályán lévő körülményeket.
-
A súlytalanságot tudta helyesen kezelni az élő szervezet. Lajka is nyugodt volt a súlytalanság állapotában már, a kilövéskor volt szívverése a normálistól háromszorosával több.
Csivava mentette meg szakadékba zuhant gazdáját Svájcban
A kis csivava mutatta meg a svájci hegyimentőknek, hol zuhant a mélybe gazdája a Fee gleccseren, péntek délután. Ezzel valószínűleg megmentette az életét.
Megmentette gazdája és barátai életét egy kutya a texasi árvízben
Ugatásával mentette meg egy nyaraló baráti társaság életét egyikük kutyája. A pihenésük könnyen tragédiába torkollott volna, ha nem ébrednek fel időben.
Egy segítőkutya is oklevelet kapott a MATE Kaposvári Campus diplomaosztóján
A Dallam névre hallgató kutyus két éve került a most gyógypedagógiai szakon diplomát szerző Mercédeszhez a Baráthegyi Vakvezető és Segítőkutya Alapítványtól segítőkutyaként, ahol vakvezető kutyának képezték ki, végül azonban személyi segítőkutyaként került a lányhoz.
Mercédesz azt mondja: már a kezdetektől fogva rendszeresen bevitte kutyáját az órákra, a vizsgáit, szigorlatát és záróvizsgáját is vele csinálhatta meg. – Azt gondolom, ha az egyetemem nem állt volna ilyen empatikusan hozzánk, a diplomám se lehetett volna olyan szép, amilyen szép lett – mesélte. Dallam volt az első segítőkutya, akit kitüntettek az egyetemen.
Kutyák a Titanicon
Te tudtad, hogy kutyák is utaztak a Titanicon? Egészen pontosan 12 eb indult útnak New York felé, de csak hárman tudtak élve távozni a hajóról.
Te is úgy érzed, hogy a kutyádnál nem találhatsz jobb terapeutát?
Egy friss kutatás szerint nemcsak a terápiás kutyák, hanem a kedvtelésből tartott ebek is jótékony hatással vannak a mentális egészségre.