A kutya nem játék - ne kerüljön a karácsonyfa alá sem!
2023. december 10., 13:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Állatvédelem
Biztos sokan láttunk már kedves képeket könnyeikkel küszködő gyerkőcökről, amint épp kibontják ajándékukat a karácsonyfa alatt - és a nagy dobozból egy csillogó szemű kiskutya néz vissza rájuk. Megható pillanat! De mi lesz ezután?
A legjobb mindenkinek természetesen az lenne, ha bekövetkezhetne a “boldogan éltek míg…” kezdetű befejezés. Ha a gyerek betartaná, amit megígért karácsony előtt: hogy eteti, sétáltatja, és foglalkozik a kiskutyával. Ha a kiskutya nem járna oly sok “bajjal”: azonnal tudná az alapvető vezényszavakat, rögtön szót fogadna, és sosem rágna meg semmit.
Erősen sarkított a fenti szituáció, hisz lehet, hogy egy kölyök rosszalkodása nem visel meg egyes családokat (például akik “gyakorló kutyások”), míg másokat viszont igen.
- Egy kutya több mint egy évtizedre szóló felelősség.
Valószínűleg a könyökünkön csöpögnek az ehhez hasonló kijelentések, ám a tapasztalat mégis azt mutatja, nem lehet elég sokszor elmondani ezt.
Mintha nagyon sok fül nem akarná meghallani, vagy egyszerűen nincsenek tisztában azzal, mivel is jár egy kis négylábú családtaggá fogadása.
A következmény pedig sok esetben szomorú: a fiatal állat jobb esetben egy menhelyen találja magát. Rosszabb esetben egy kihalt út szélén.
Gondoljuk hát át többször is, biztosan jó választás-e a kiskutya a kisebb vagy nagyobb gyereknek - és bizony így az egész családnak, hiszen egy térben élünk, és nagy valószínűséggel nekünk is be kell majd segíteni a kutyus körüli teendőkbe.
- Tud-e a család megfelelő időt szánni a kutyára? A séták mellett tanítani is kell, játszani vele…
- Nagyon fontos kérdés, hogy belefér-e egy kutya tartása a kereteinkbe? Gondoljunk rá, hogy a táp mellett oltásokat, felszereléseket is biztosítani kell a négylábúnak! És mindezt tudjuk biztosítani a kutya élete végéig, ami akár 20 évet is jelenthet?
Ha esetleg nem a saját családunkba ajándékoznánk kutyát, rendkívül fontos, hogy az ötletet a fentiek fényében egyeztessük velük is. Meglepetésként ne vigyünk állatot ajándékba, legyen is bármennyire állatbarát az adott család: nem tudhatjuk, fel vannak-e készülve egy kiskutyára, akár ami a türelmet, az energiát vagy épp az anyagiakat illeti.
Természetesen a fentiek nem csak a kutyusokat érintő kérdések: bármilyen állaton is gondolkodunk, tegyük fel a kérdést magunknak: biztos?
E legelső döntésnél kezdődik a felelősségvállalás, a felelős állattartás.
Ha minimális bizonytalanságot érzünk bármelyik kérdésben, akkor jobb, ha a gyerkőc egyelőre inkább plüss állatkát kap...
Cikk első megjelenése: 2017. november 27.
Saját készítésű tappancsos karácsonyfadísz
Karácsony közeledtével már gondolkodnunk kell az ünnepi díszeken. Ne hagyjuk ki ezt a saját készítésű tappancsos karácsonyfadíszt!
Ehetnek a kutyák fahéjas ételeket?
Ki tudna ellenállni egy mennyei fahéjas finomságnak? Ugye, hogy még kedvencünk sem? De milyen hatással van rájuk a fahéj?
Megünnepelnéd a kutyád születésnapját? Íme 7 szuper tipp egy felejthetetlen naphoz
Életünk fontos része. Megnevettet, és megtanít pozitívan szemlélni a világot. Szeretetre, elfogadásra és gyengédségre ösztönöz. Megérdemli, hogy megünnepeljük őt. Hogyan varázsoljuk emlékezetessé kedvencünk szülinapját?
Rekordszámú pályázat érkezett az állatvédő civil szervezeteknek kiírt pályázatra
Ovádi Péter, az állatvédelmi cselekvési terv kidolgozásáért és végrehajtásáért felelős kormánybiztos bejelentette, hogy rekordszámú pályázat érkezett a május elején meghirdetett, állatvédelemmel, illetve mentő-, segítő- és vakvezető kutyás jellegű tevékenységgel foglalkozó civil szervezetek számára szóló pályázatra. A pályázati kiírás szerint a kérelmek benyújtására nyitva álló határidő kedden letelt, 284 szervezet élt a pályázat beadása adta lehetőséggel.
Eredményes volt az Európai Állatjólléti Tanácsok Fórumának idei ülése
Ovádi Péter, az állatvédelmi cselekvési terv kidolgozásáért és végrehajtásáért felelős kormánybiztos örömmel számolt be arról, hogy Magyarország is képviseltette magát az EuroFAWC-on, május középén Edinburgh-ban. Az EuroFAWC, azaz az Európai Állatjólléti Tanácsok Fóruma 2006-ban jött létre annak érdekében, hogy platformot biztosítson az információk és nézetek megosztásához, valamint hálózatot biztosítson az Állatjólléti Tanácsok számára Európa-szerte. A testület működésének elengedhetetlen alapköve az elméleti és gyakorlati tapasztalatok megosztása a tagállamok között, valamint a közös állatvédelmi vízió kialakítása.