
Kutyafajták, amikről még nem hallottál - 1. rész
2025. május 28., 06:30
Szerző: Hortobágyi Henrietta
Kategória: Jó tudni!
Német juhász, border collie, yorkshire terrier. Őket mindenki ismeri. Most nézzünk olyan fajtákat, amikről jó eséllyel nem is tudtad, hogy léteznek!
Tajvani kutya
Dél-Ázsiában őshonos fajta, vadászkutyák leszármazottai. Ebből fakadóan rettenthetetlen, bátor kutyák. Közepes termetű, 12-18 kg.
A spitz típusú kutyák közé sorolandó, felálló hegyes füllel. Bevallom, számomra úgy néz ki, mint egy mezei keverék, a szó minden negatív értelme nélkül.
Lengyel vadászkutya
Lengyelországban nagyvadak vadászatára tenyésztették a fajtát, ami küllemében rendkívül hasonlít az erdélyi kopóra. 22-26 kg.
Magában hordozza egy jó kopó tulajdonságait, békés természetű és könnyen tanítható, Idegenekkel szemben óvatos ezért őrző feladatokra is kiképezhető.
Mioritic pásztorkutya
Aki járt már Romániában, az tudja, hogy milyen veszélyes lehet a nyájak közelében sétálni, mert “medve méretű” kutyák őrzik azokat. A mioritic pásztorkutya román fajta, borzas hosszú szőrzettel. 50-60 kg.
Erősen védelmező természetük kiváló pásztorkutyákká teszi őket, akik bármikor felveszik a harcot egy fenyegető idegennel - legyen szó vadállatról vagy emberről.
Spanyol vízikutya
Fiatal fajta, a célzott tenyésztés kezdete az 1970-es évekre tehető. Bongyor szőrzetű, 20 kg-os kutyák. Boldog természetűek, kedvesek és mozgékonyak, így nagyszerű családi kutyák lehetnek.
Broholmer
Egy ritka fajta Dániából. Leginkább őr feladatokat látnak el. Amikor nincs munka, kifejezetten nyugodt és kiegyensúlyozott, ami a legtöbb óriás termetű fajtára jellemző. 40-70 kg.
Saarloosi farkaskutya
Megjelenésében nagyon hasonlít a csehszlovák farkaskutyára, ám más farkasfajok vettek részt a fajta kialakításában.
Hollandiában tenyésztették, eredetieg rendőrkutyának, ám ehhez a munkához túl bizalmatlannak és agresszívnek bizonyultak. 28-38 kg.
Nem való kezdő kutyatartónak, határozott nevelést igényel, önálló természetű.
Ha érdekelnek a farkaskutyák, ajánljom figyelmedbe korábbi cikkemet, melyben interjút készítettem egy tenyésztővel!
Labrador. Bolondos családi kedvenc vagy vérprofi vadászkutya? Interjú egy kutyakiképzővel a retrieverek sokoldalúságáról.
A kutyások körében, de még a vadásztársadalomban is kevésbé ismert és használt manapság a labrador valódi munkakutyaként.
Vincze Anna, okleves kutyakiképző rácáfol az általános sztereotípiára, és saját labradorján keresztül is bizonyítja, hogy ez a fajta nem csak a gyerekek hűséges játszópajtása lehet, hanem keményen megállja a helyét eredeti vadászati feladataiban is.
Ez a 10 legbutább kutyafajta egy teszt szerint
Milyen kritériumok alapján határozzuk meg az egyes kutyafajták intelligenciáját?
Egy kutatás során rangsorolták a legbutább kutyák listáját.
Műsorajánló: A kutyák igaz története
A 2016-ban publikált dokumentumsorozat széleskörűen mutatja be a kutyák fontos funkcióit az emberek mellett.
A látványos felvételek kiválóan mutatják be minden korosztály számára, hogy a kutyák hogyan hódították meg szívünket, és miként váltak a legfontosabb háziasított állattá mellettünk.
A kölyökkutya etetési szükségletei
Van létjogosultságuk a kölyöktápoknak, vagy csak jó marketing?
Áttekintjük a kölyökkutyák etetésének legfontosabb tudnivalóit, hogy Te is felkészült gazdi legyél a jövevény érkezésekor!
A fehérje szerepe a kutya eledelében
A legtöbb gazdi, amikor tápot választ a kutyájának, arra kiváncsi, hogy milyen húsból van az adott eledel.
Miért fontos a fehérje, és miért kell odafigyelni a jó minőségre?