
Kutyára mérgező növények 2. rész
2024. November 18., 14:00
Szerző: Hortobágyi Henrietta
Kategória: Jó tudni!
Imádjuk a növényeket az otthonunkban. Télen a kertekből sok esetben bekerülnek a házba a növények, amik akár veszélyt is jelenthetnek kutyáink számára. Mely növényekkel kell vigyáznunk?
Cikkünk első részében bemutattunk már pár növényt, amivel óvatosan kell bánnunk, ha kutya is van a családban. Most ismerjünk meg még többet!
Százszorszép
Ha nagy mennyiségben fogyasztja el a kutya, gyomor-bélrendszeri tüneteket okoz.

Gólyaorr
Minden változata mérgező a kutyák számára. A tünetek közé tartozik a letargia, alacsony vérnyomás, bőrkiütések és étvágytalanság.
Írisz
A növény bármely részének lenyelése bőrirritációt, nyáladzást, hasmenést, hányást és letargiát okozhat.
Liliom
A liliomok sokféle faja miatt nehéz lenne egyértelműen leírni, hogy melyek a veszélyes és melyek a nem mérgező növények. Egyesek rendkívül mérgezőek a macskákra, de a kutyáknál csak enyhébb gyomor-bélrendszeri zavarokat okoznak. Mások, mint például a kála liliom, olyan anyagot bocsátanak ki, amely égeti és irritálja a kutya száját és gyomrát.
Tulipán és jácint
A hagyma a legmérgezőbb rész, de ezeknek a korán nyíló virágoknak bármely része káros lehet a kutyák számára, irritációt okozva a szájban és a nyelőcsőben. Jellemző tünetek közé tartozik a túlzott nyáladzás és a hányás. Ha sok hagymát fogyasztanak el, a tünetek közé tartozhat a szapora szívverés és a szabálytalan légzés. Amennyiben hamar állatorvoshoz kerül a kutya, nem lesz halálos kimenetelű a mérgezés.
Aloe vera
Az egész aloe vera növényi elfogyasztása gyomor-bélrendszeri tüneteket okozhat a kutyáknak, beleértve a hányást és a hasmenést. A jól ismert gél önmagában nem mérgező, de ha a kutya egész aloe levelet megeszi, akkor az aloe latexét is megeszi, amely a mérgező vegyületeket tartalmazza. A latex folyadékot jelent, a növények kaucsukot tartalmazó tejszerű nedve.

Borostyán
Sok kertben megtalálható növény. Túlzott fogyasztása erős nyáladzást, hányást, hasmenést, duzzadt szájat és nyelvet, valamint nehézlégzést eredményezhet.
Indexkép forrás: Unsplash
Kiskutya-szindróma, avagy miért tekintünk másként a kistestű kutyákra, mint a nagyobbakra?
Több tanulmány is rámutat arra, hogy az emberek hajlamosak elnézőbbek lenni a kicsi kutyákkal. Mi lehet ennek az oka?
Rettenetesen kiakadt a duci kutya, amikor vízi tornára fogták
Mintha azt mondta volna "hé srácok, ezt kapjátok azért, hogy nekem itt kell szenvednem!”
A húsvéti asztal finomságai kutyádnak. Melyik veszélyes?
Terülj-terülj asztalkám van a legtöbb háztartásban az ünnepek alkalmával, megannyi finom falattal. Ám nem biztos, hogy ez kutyádra nem veszélyes azon kívül, hogy minden bizonnyal neki is ízlene. Melyik fogásokkal kell vigyáznunk?
Kennelköhögés járvány van
Elsősorban Budapesten és a környező településeken tombol a vírus: egy ideig kerülni szükséges a kutyafuttatókat, kutyás közösségeket!
Mit tegyek, ha elveszett a kutyám?
Minden gazdi rémálma, hogy kutyája eltűnik. Mit érdemes tennünk, hogy növeljük az esélyét a happy endnek?