
Miért fontos, hogy rágjon a kutya?
2025. April 28., 06:30
Szerző: Hortobágyi Henrietta
Kategória: Egészség
Ha a kutyát nem hagyjuk rágni, komoly egészségügyi problémákat okozhatunk vele. Hogyan segítsük elő a kutya rágását?
A kutyák fogazata
A kutyáknak húsevő fogazata és állkapcsa van, ebből kifolyólag nem töltenek sok időt a táplálék pépesítésével, minél előbb le akarják nyelni a falatot.
Ha a kutya nem használja sokat a fogát rágásra, akkor az könnyen fogkövesedéshez vezethet.
A fogkövesedésért a szájüregben található baktériumok a felelősek. Egyrészt a lepedékként felgyülemlett baktériumokon a nyálból kioldódó ásványi anyagok megtelepszenek, létrehozva a fogkövet. Másrészt ezek a baktériumok lebontják a szájüregben maradt táplálékmaradékokat, amelyek savasodáshoz vezetnek. Ez a sav gyengíti a fogat, károsítja a zománcot, gyulladást okoz a fogínyben, a fogágyon. Oly annyira felszaporodhatnak a baktériumok a fogak tövében, hogy a fogakat teljesen meglazíthatja és a fog kieshet.

A cél a rágás
Ha száraztápot eszik a kutya, az félsiker a rágás elérésében. Vannak azonban olyan kutyusok, akik a tápot is habzsolják, és csak nyelik a szemcséket. Esetükben érdemes nagyobb szemcséjűt választani (ha a foguk állatota ezt megengedi!).
A nyersetetők biztosan tapasztalták, hogy a fogkövesedéssel nincs problémájuk, ha nem daráltan adják az eledelt. A csontok ugyanis tökéletes természetes fogtisztítók.
Érdemes akkor is bevezetned a kutyád menüjébe a nyers csontos húsokat, ha egyébként nem barfoztok. Ezt fokozatosan tedd meg, és figyeld meg, hogy kutyád bírja-e a különféle táplálékot! Vannak olyan ebek, akiknek gond nélkül váltogathatod az eledeleket, míg mások emésztése sokkal érzékenyebb, és ez többek között hasmenést idézhet elő.
Itt olvashatsz bővebben arról, hogy milyen csontot adhatsz biztonsággal kutyádnak.

Ha kutyusod főtt eledelt eszik, akkor kiemelten fontos mellette rágatnod őt.
Milyen rágcsákat adhatsz neki?
-
Szárazkenyeret. Érdemes kovászos kenyeret választanod, egészségesebb, mint az élesztős.
-
Szárított húst. Jó, ha a 100% természetes szárított húst választod az ultrafeldolgozott kutyarágókák helyett.
-
Az előbb említett nyers csontos húst, például jolly joker a baromfinyak, amelyek kutyád méretéhez igazíthatsz (csirkenyak, kacsanyak, pulykanyak).
Ugyan nem rágnivaló, ám kiváló fogtisztító a barna alga (Ascophyllum nodosum). A barna alga egyik enzimje (bacillus licheniformis) segít lebontani a fogkőben lévő baktériumokat, segít a fogínygyulladás megszüntetésében. Különleges íze miatt lassan, fokozatosan vezessük be az étrendjébe.
Magas jódtartalma miatt a pajzsmirigy betegségben szenvedő állatoknál kifejezetten kell ügyelni az adagolásra, ezzel kapcsolatban kérjünk állatorvosi véleményt!
Indexkép forrás: Unsplash
Mit tegyünk az oly sokakat érintő fogkő ellen?
Kellemetlen szájszag, gyenge fogak, drága fogászati kezelések. Mivel előzhetjük meg a problémát?