
Mit tegyek, ha elveszett a kutyám?
2025. April 07., 14:00
Szerző: Hortobágyi Henrietta
Kategória: Jó tudni!
Minden gazdi rémálma, hogy kutyája eltűnik. Mit érdemes tennünk, hogy növeljük az esélyét a happy endnek?
Hogyan történik meg a baj?
Vannak szökésre hajlamos kutyák, ebben az esetben egy nyitva felejtett kapu veszélyes lehet.
Azon kívül, hogy természetesen odafigyelünk arra, hogy a kapu mindig zárva legyen, és ne legyen a kerítésnek sehol sem gyenge pontja, az hozhat hosszútávú megoldást, ha a kutyát bent hagyjuk, mikor elmegyünk otthonról, esetleg egy kültéri kennelben.
Leggyakoribb módja a szökésnek a séta közben való eltűnés.
Rendkívül fontos, hogy csakis olyan kutyát engedjünk el pórázról, akiben teljesen megbízunk visszahívás-ügyileg!
Fontos arra is figyelnünk, hogy a kutyán olyan felszerelést használjunk, ami biztonságos. Hám esetében például a T hám jobb megoldás, mint az Y hám.
A nyakörv legyen vastag, strapabíró, kellőképpen szoros.
Fokozottan ügyeljünk a zavaró tényezőkre! Több minden megzavarhatja a kutyát: vadak, biciklik, hangoskodó gyerekek, autók, stb. Ezektől vagy megijedhet, vagy utánuk szalad, mert bekapcsol egy ösztön, amiből nagyon nehezen hívható vissza.
Sokan használnak elektromos nyakörvet arra az esetre, ha a kutya “megindulna”, mert egy finom rezzenés kizökkenti a kutyát az “őrült állapotából”, és újra a gazdára tud figyelni.
Egy gps nyomkövető nyakörv is szuper hasznos, mert azonnal láthatod az applikációján keresztül, hogy merre ment a kutyád, így nem kell vakon elkezdeni keresni.
Amikor megtörtént a baj
Vegyük a leggyakoribb esetet, mikor séta közben veszted el kedvencedet.
Onnantól, hogy gyanúsan sok ideig nem látod, kezdd el visszahívni, akár szóval, akár síppal, mindenképpen azzal a módszerrel, amire a legtöbb esetben hallgat.
Ha korábban már történt olyan, hogy egy ideig nem ment vissza hozzád, és te ezért utána megszidtad, akkor ügyelj a hangsúlyodra: ha a kutya azt érzi, hogy dühös vagy rá, lehet, hogy félelemből nem fog visszamenni hozzád, és inkább menekülőre fogja, mert tart a szidástól.
Elsőként azon az útvonalon indulj el visszafele, amerről jöttetek. A kutya érzi a szagokat, ahol már jártatok, és az a legvalószínűbb, hogy hazafele irányba kezdett el menni. Ha útközben találkozol másokkal, mindenképpen mondd nekik, hogy eltűnt a kutyád, és add meg nekik telefonszámodat.
Útközben felhívhatsz olyan szomszédot, aki jó eséllyel otthon van, és kérd meg, hogy figyelje az utcát.
Hazaérve érdemes nyitva hagynod a kaput, hogy ha olyankor ér oda a kutyád, amikor te épp nem vagy ott, akkor is be tudjon menni.
Ha van a közelben forgalmas autóút, indulj el arra, hogy megakadályozhasd a tragédiát, ha a kutyusod azt az irányt vette célba.
Járd be az otthonodhoz közel lévő utcákat, amiket a kutya is jól ismer.
Keress egy jó fotót a kutyádról, amin felismerhető, lehetőleg egész alakos kép, és tedd ki néhány helyi csoportba a közösségi médiában, hogy a helységben lakók minél előbb értesüljenek arról, hogy ha kóbor kutyát látnak, akkor téged kereshessenek.
A posztba érdemes beleírni a kutya nevét, és hogy barátságos-e, hogyan tudják legkönnyebben megfogni a járókelők, mert ha például idegenekkel nagyon bizalmatlan, akkor nem jó próbálkozni a megközelítésével, mert csak még jobban menekülésre készteti a kutyát.
Ha több ideig hiányzik a kutya
Ha az eltűnés napján nem kerül elő a kutya, a következő nap érdemes még szélesebb körben hirdetni, hogy eltűnt.
A közösségi médiában még több csoportban oszd meg a kutyusodról szóló információkat, érdemes elsősorban fajtaspecifikus csoportokban ezt megtenni.
Vannak olyan szervezetek, alapítványok, akik kifejezetten eltűnt állatokkal foglalkoznak, őket is keresd meg.
A menhelyek vagy gyepmesteri telepek azonnal értesítik a gazdát, ha bekerült hozzájuk egy kóbor kutya, de ha valamilyen okból kifolyólag a tiédben nincsen mikrochip, ami alapján be tudnák azonosítani a kutyát, akkor őket is mindenképp hívd fel, hogy nem érkezett-e új lakójuk.
Van lehetőség keresőegységeket alkalmazni. Ez lehet keresőkutya, vagy drónos, hőkamerás keresés.
Kérj segítséget a helyi közösségektől csoportos keresésre. Minden kis csapat más és más útvonalon keressen.
Erdészeket, vadászokat is értesíts a környéken, hiszen ők sokat járják a természetet.
Sajnos gondolni kell a legrosszabb forgatókönyvre is, ezért az utak mentén kifejezetten érdemes keresni, arra az esetre, ha valaki elütötte volna, és az út szélén hagyja, vagy kicsit odébb húzva egy árokban.
Ha bár nagyon digitális életet élünk már, ne hagyd ki a szórólapok, nyomtatott figyelemfelhívó anyagok segítségét sem! Főleg az idősebbek közül sokan nincsenek fent a hálón egy közösségi médiában sem, így ők onnan nem tudnak tájékozódni.
Tegyél ki plakátokat frekventált helyekre, üzletek, benzinkút, park közelébe, de a saját utcád környékét se hagyd ki.
Amikor minden követ meg kell mozgatni
Abban az esetben, amikor napok, ne adja ég, hetek óta nincs meg a kutya, minden követ meg kell mozgatni.
Segítségedre lehetnek a nagy követőtáború oldalak, hírportálok, televízió vagy rádió.
Keress meg minél több ilyen helyet, sokan vissza fognak utasítani, de biztosan sikerrel jársz valamelyiknél, és akkor igazán széles körben tudathatod, hogy még mindig keresed szeretett kutyádat, és nagyobb eséllyel találhattok egymásra újra.
Nyáladzó kedvenc óriásunk, a bernáthegyi
Ki ne ismerné a Beethoven filmek főszereplőjét, a bernáthegyit? Csak imádni lehet ezt a kedves óriást! Nézzük, miért ennyire népszerűek világszerte.
Kiskutya-szindróma, avagy miért tekintünk másként a kistestű kutyákra, mint a nagyobbakra?
Több tanulmány is rámutat arra, hogy az emberek hajlamosak elnézőbbek lenni a kicsi kutyákkal. Mi lehet ennek az oka?
Rettenetesen kiakadt a duci kutya, amikor vízi tornára fogták
Mintha azt mondta volna "hé srácok, ezt kapjátok azért, hogy nekem itt kell szenvednem!”
A húsvéti asztal finomságai kutyádnak. Melyik veszélyes?
Terülj-terülj asztalkám van a legtöbb háztartásban az ünnepek alkalmával, megannyi finom falattal. Ám nem biztos, hogy ez kutyádra nem veszélyes azon kívül, hogy minden bizonnyal neki is ízlene. Melyik fogásokkal kell vigyáznunk?
Kennelköhögés járvány van
Elsősorban Budapesten és a környező településeken tombol a vírus: egy ideig kerülni szükséges a kutyafuttatókat, kutyás közösségeket!