Segítőkutyák az iskolákban és óvodákban az esélyegyenlőségért
Pályázat oktatási intézmények számára
2016. február 05., 13:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Közérdekű
Fogyatékkal élő emberek és segítőkutyáik látogatnak majd el az oktatási intézményekbe ismeretterjesztő órát tartani. Óvodák és iskolák is jelentkezhetnek a NEO Magyar Segítőkutya Egyesület szociális készségfejlesztő programjára.
Az alábbi pályázatot a NEO Magyar Segítőkutya Egyesület hirdette megbudapesti és vidéki iskolák és óvodák számára. A program keretén belül a gyerekek játékos feladatokon keresztül ismerkedhetnek majd meg a fogyatékkal élők mindennapjaival és segítőkutyájuk munkájával. Nagyszerű lehetőség ez az intézmények számára, érdemes megragadni!
Íme a felhívás:
A NEO Magyar Segítőkutya Egyesület térítésmentes szakmai érzékenyítő programsorozatot valósít meg a 2016-os évben, melyhez várja együttműködő óvodák és iskolák jelentkezését (minden nyertes intézménybe egyszer látogatunk el).
A program leírása:
A program célja, hogy hallás-, látás- és mozgássérült előadóink közös ismeretterjesztő foglalkozás keretein belül hozzájáruljanak a fogyatékos emberek elfogadtatásához, esélyegyenlőségének biztosításához. A program keretén belül a különböző fogyatékossággal élő gazdák és segítőkutyáik óvodai és iskolai intézményeket látogatnak meg, és ezen foglalkozások során többféle sérüléstípussal ismertetik meg az érdeklődőket. A sérüléssel élők helyzetének bemutatása – a segítőkutyáik révén – nyitott megközelítést tesz lehetővé, ami különösen fontos, hiszen a fogyatékosságokat tabuként kezeli még sok esetben a társadalom.
A tréningen saját élményeken keresztül mutatjuk be:
- mit jelent az akadálymentesítés mozgás-, hallás- és látássérüléssel élők számára,
- milyen segédeszközöket használnak a különböző fogyatékossággal élők,
- hogyan tudnak mások segítséget nyújtani számukra,
- miben különböznek, és miben egyeznek az egyes sérüléstípusok,
- a sérülések ellenére az épekkel közös a világunk.
Célunk nem csak a fogyatékosok társadalmi integrációjának elősegítése, hanem az ép gyermekek szociális készségének fejlesztése (pl. elfogadás, segítőkészség, empátia), személyiség-, közösségfejlesztés. Törekszünk a változatosságra és a különböző igények figyelembevételére: a speciális foglalkozásunk módszerei között szerepelnek interaktív és szituációs játékok, kiscsoportos megbeszélések, segédeszközök kipróbálásának lehetősége, közös csapatépítő foglalkozás egy-egy négylábú „játékvezetővel” (pl. paraagility akadálypályán), valamint egy rövid segítőkutya-bemutatót is láthatnak a gyermekek.
Egy intézményben, a fogyatékossággal élő gazdák és a segítőkutyák kapacitásától függően, akár 2 foglalkozást is tudunk vállalni (2×45 perc).
A jelentkezés határideje 2016. február 10. A programról és a pályázat menetéről a NEO Magyar Segítőkutya honlapján olvasható részletes információ ide kattintva.
Indexkép forrás: segitokutya.net
Napicuki: Az egész iskola felköszöntötte a süket terápiás kutyát a születésnapján
Hetekig gyakoroltak a tanulók, hogy jelnyelven énekelhessék el neki a "Boldog Szülinapot" dalocskát. Szívmelengető videó a meglepetéspartiról!
Védelmező kedvenceink
Rengeteg videó kering az interneten védelmező kutyákról, akik főleg a gyermekeket oltalmazzák. Milyen szerencsés az a gyerek, akinek egy ilyen négylábú barátja van!
Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?
Rengeteget számít, ha már idejekorán megkezdjük kiskutyánk tanítását. Az otthoni nevelés mellett fontos az is, hogy elvigyük kutyaiskolába. De mikor?
Vigyük-e a kölyköt iskolába?
Egy friss kutatás azt vizsgálta, milyen hatással lehet a kutya későbbi viselkedésére, ha már kölyökkorában ellátogatunk vele az iskolába.
Megsimogathatom a kutyád?
Nemcsak a gazdi, de a kutya beleegyezése is kell ehhez. Hogyan feleljünk a kérdésre, amikor a válasz nem is olyan egyszerű?