
Szigorodhatnak az állatvédelmi tárgyú jogszabályok az új törvényjavaslat szerint
2025. május 15., 14:00
Szerző: Hortobágyi Henrietta
Kategória: Állatvédelem
Tuzson Bence igazságügyért felelős miniszter és Ovádi Péter állatvédelemért felelős kormánybiztos közös törvényjavaslatának értelmében szigorodhatnak az állatvédelmi tárgyú jogszabályok az állatok fokozottabb védelme érdekében. A javaslat érinti az állatkínzók és illegális állatkereskedők szembeni következetesebb fellépést, az élő állattal való koldulás és élő állat nyereményjáték díjaként való kisorsolásának tilalmát, a felelős állattartás és állatvédelmi oktatás népszerűsítését, valamint a bántalmazott állatok sorsának mihamarabbi, gyors rendezését is.
A törvényjavaslat szerint, aki az állatkínzást ebrendészeti telep vagy állatmenhely működtetése során követi el, súlyosabb büntetésre számíthat a jövőben. A büntetési tétel még magasabb lehet akkor, ha mindezt tíznél nagyobb számú állatra követik el. Az indokolás szerint a létesítmények üzemeltetésében résztvevő személyeknek és gondozóknak fokozott felelősségük van, továbbá a társadalom bizalmát élvezik, ami indokolja, hogy állatkínzás elkövetése esetén szigorúbb büntetésre számítsanak.
Az előterjesztők az illegális állatkereskedőkkel és szaporítókkal szemben is határozottabb fellépést szorgalmaznak: a javaslat önálló bűncselekményként kezeli, ha valaki a jogszabályban meghatározott kor előtt a kölyköket anyjuktól leválasztva, kereskedelmi mennyiségben az ország területére behoz, onnan kivisz, vagy azon átszállít.
A közelmúltban is napvilágot látott súlyos esetekre reagálva a javaslat szerint az élő állatokkal való koldulás szabálysértésnek minősülne. Az indokolásban felidézik, hogy „a kiszolgáltatott állatokkal próbálják az embereket érzelmileg manipulálni, valamint az állatok kikötve, hóban-fagyban, a tűző napon, akár étlen és szomjan élnek.” Szintúgy tilalmaznák az élő állatok nyereményjáték díjaként való kisorsolását is.

A törvényjavaslat értelmében az állatvédelmi eljárások során a hatóságok könnyebben és gyorsabban rendezhetik majd a jövőben a bántalmazott állatok sorsát annak érdekében, hogy ezek az állatok mihamarabb biztonságos környezetbe kerülhessenek. Amennyiben az állatvédelmi képzésen való részvételre kötelezett állattartó a kötelezettségének önként nem tesz eleget, úgy az előterjesztés szerint az állatvédelmi hatóság a kötelezettség teljesítéséig az állattartót az állattartástól eltilthatja. Célja, hogy az állatvédelmi hatóság által előírt, az állatok védelmét szolgáló kötelezések elmulasztása ne legyen bírság megfizetésével kiváltható, hanem ezek elmulasztása esetén a bírság kiszabása mellett az állattartástól való eltiltás is alkalmazhatóvá válik.
Az indokolás kiemeli, hogy a súlyos esetekben nem életszerű a bántalmazott állat ideiglenes elszállítása, ezért szükséges megteremteni, hogy a hatóság mérlegelhesse az állat azonnali elkobzásának lehetőségét is. A javaslat kitér az állatvédelmi ismeretterjesztés fontosságára is, a törvényjavaslat értelmében rendeletben állapítanák meg az állatvédelmi képzés és oktatás részletes szabályait.
Amennyiben az Országgyűlés a törvényjavaslatot elfogadja, úgy az a kihirdetését követő 61. napon lép hatályba.
Forrás: Ovádi Péter - sajtóközlemény
Börtönökben találnak otthonra menhelyi kutyák
Állatvédelem és reintegráció kéz a kézben – ezt a célt tűzte ki az a különleges program, amelyet a Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány és a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága indít el, Ovádi Péter állatvédelemért felelős kormánybiztos támogatásával.
Egy román furgonban találtak szörnyű állapotban lévő kutyákat
Megrázó körülményekre bukkantak a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Bevetési Igazgatóságának pénzügyőrei egy román furgon ellenőrzésekor a Kerekharaszti pihenőhelyen.
Néhány állatvédő szervezet állami támogatást kap a szaporítótelepek felszámolási munkájuk miatt
A Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány legutóbbi kuratóriumi ülésén úgy határozott, hogy több mint 18 millió forinttal támogatja a 2024. év végén elindult, „Brigitta M. ügyként” elhíresült szaporítótelep felszámolásában résztvevő civil szervezeteket. A támogatás célja a mentett kutyák állatorvosi költségeinek fedezése, amely 33 állatvédő szervezet munkáját segíti.
Állatvédelmi akciót hirdet az UNIX - AMTS Nemzetközi Autó, Motor és Tuning Show
A cél: a Hungexpo területén legalább tíz tonna száraz és nedves kutya- és macskaeledel összegyűjtése az idei felvonás ideje alatt, azaz március 28-30. között.
A közös ügyünk az állatvédelem alapítvány 15 millió forintos keretösszeget különít el a gyömrői ebrendészeti telepről mentett állatok költségeinek viselésére
Hazánk egyetlen, törvény által létrehozott állatvédelemmel foglalkozó civil szervezete, a Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány a tervek szerint 15 millió forintos keretösszegig vállalja, hogy anyagi támogatást nyújt azon civil szervezeteknek, melyek aktívan részt vettek a gyömrői ebrendészeti telepről mentett állatok elhelyezésében, gondozásában. Ovádi Péter állatvédelemért felelős kormánybiztos kezdeményezésére a javaslatot Vetter Szilvia kuratóriumi elnök terjeszti az Alapítvány Kuratóriuma elé. A felmerülő költségek – különösen állatorvosi kiadások – nagy terhet rónak a civil szervezetekre, ezért ebben a rendkívüli helyzetben is számíthatnak a szervezetek az Alapítvány segítségére.