Túrázás kutyával – Ezek a leggyakoribb sérülések
2024. június 11., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Jó tudni!
Balesetek sajnos bármikor történhetnek, kirándulás közben is. Mire figyeljünk?
Ahogy kisüt a nap, alig várjuk, hogy kimozdulhassunk a természetbe kedvenceinkkel. Legyen bár egy rövid kiruccanás vagy egy hosszabb túra, örömtől repes a szívünk, hogy magunk mögött hagyhatjuk a várost. Nagyszerű kikapcsolódásra számítunk kutyusunk társaságában, de arról sem feledkezhetünk meg, hogy egy kis figyelmetlenség is sérüléshez vezethet.
Melyek a leggyakoribb sérülések, és mit tehetünk, ha bekövetkezne a baj?
„Az egyik leggyakrabban érintett terület a csontok-ízületek-izmok hármasa” - mondta el a TheDodo által megkérdezett állatorvos. Dr. Fleur Jones, sürgősségi állatorvos hozzátette, hogy legelső tünet, amit észrevehetünk az, ha a kutya sántítani kezd.
A váz- és izomrendszeri sérülések között említhetjük a csontok (repedés, törés), az ízületek, izmok és a kapcsolódó idegek sérüléseit (részleges vagy teljes szakadás), melyek az intenzív mozgás okozta túlterhelés, vagy egy rossz mozdulat (pl. ugrás, hirtelen fordulás), akár esés miatt következnek be. Súlyos esetben a koponya és a gerinc is megsérülhet, ha a kutya magasról esik le, vagy olyan helyre kúszik be felfedezni, ahol rázuhanhat valami.
A sérülés súlyosságától függően életmentő lehet, ha mielőbb eljuttatjuk kedvencünket az állatorvoshoz!
A kisebb sérülések, karcolások gyakrabban fordulnak elő, például, ha a kutya szaladgálás közben nekiütközik egy faágnak, bekeveredik a bokrok közé vagy rálép egy kőre. Ezeket mi magunk is elláthatjuk a helyszínen: elsődleges a felületi sebek fertőtlenítése, s ha lehetséges, védelem alá helyezése (bekötés). A bőr szakadásával járó sérülések és a mélyebb vágások ellátásához azonban mindenképpen szakemberre van szükség.
Milyen tünetek utalnak arra, hogy megsérült a kutya?
A már említett sántítás mellett előfordulhat hányás, ha olyasmit evett fel a kutya, amit nem kellett volna.
A bágyadtság, hirtelen fellépő gyengeség, mozgáskoordinációs problémák is fontos tünetek, melyek mellett nem szabad elmenni.
Ha a kutyának hirtelen elmegy a kedve a sétától, nem akar továbbmenni, és még a jutalomfalat felkínálására sem reagál, akkor feltehetően komoly fájdalma van. Nem arról van szó, hogy „makacskodik”, hanem olyan sérülés érhette (esetleg felevett valamilyen mérgező dolgot), melynek kívülről látható jele még nincs, azonban további terhelésre súlyosbodhat az állapota. Ilyenkor a legjobb, ha visszafordulunk, és ha megoldható, vegyük fel kutyánkat, és ölben vigyük vissza az autóhoz.
Hívjuk fel az állatorvost, hogy felkészülhessenek fogadásunkra, és induljunk a rendelőbe!
Hogyan kerülhetjük el a sérüléseket?
Tartsuk pórázon a kutyát mindenhol, ahol előírás, illetve akkor is, ha ismeretlen terepre látogatunk. Ezzel megelőzhetjük, hogy az eszetlen rohangászás közben érje sérülés, mert hát valljuk be, a legtöbb kutya majd kiugrik a bőréből, ha erdőt-mezőt lát, és már szaladna is, amerre az orra viszi.
Egy 10-15 méteres pórázon azonban szabadabban tud mozogni, és nekünk is megmarad a biztonságérzetünk. Persze azért nagyon is hálás lesz, ha útközben találunk olyan tágas helyet, ahol elengedhetjük egy kis szaladgálásra.
Bármi is történjék, alapvető, naprakészek legyünk a kutyaelsősegély témájában, ha kirándulni indulunk kedvencünkkel!
Forrás: kutyabarathelyek.hu, thedodo.com
Indexkép forrás: Unsplash/@nobleshots
Cikk első megjelenése: 2024. január 11.
Kullancs kiszedése a kutyából – Így távolítsd el biztonságosan!
Kullancs van a kutyán? Nem kellemes látvány. Valahogy mégis ki kell szednünk, hiszen az apró élősködő súlyos fertőző betegségeket hordozhat. Ezért is fontos tudnunk, hogyan lehet gyorsan és helyesen eltávolítani a kullancsot. Lássuk a lépéseket!
Újra mosolyognak a háborúban megsérült kutyák, akik saját kutyakocsit kaptak ajándékba
A különleges járgánynak köszönhetően végre önállóan is tudnak sétálni, és boldogan fedezik fel békés környezetüket, ahol már nem kell tartaniuk semmitől.
Tökéletesség a tökéletlenségben: Fotósorozat fogyatékkal élő állatokról
Bizton állíthatjuk, minden állat gyönyörű! Egy ausztrál fotós a belülről sugárzó tiszta szépséget jeleníti meg olyan állatok segítségével, melyek betegségükből, vagy az emberek hanyag, rosszabb esetben kegyetlen bánásmódjából adódóan már nem élhetnek teljes életet úgy, ahogy korábban tehették.
Miért olyan nehéz kiválasztania a kutyámnak, hova kakiljon?
Kedvenceink nagyon is válogatósak tudnak lenni, amikor a „nagy dologra” kerül sor. De miért?
Hihetlenül édes a kiskutya, ahogy legjobb barátját várja az ajtóban
Theo és Coco kutyusok az első pillanattól fogva rajonganak egymásért. Szívmelengető videójuk láttán garantált a mosoly!