
Valóban hipoallergén a kutyatáp?
2025. július 10., 06:30
Szerző: B.Zsófi
Kategória: Egészség
Manapság igen elterjedt és népszerű „hipoallergén” táppal etetni a kutyákat, habár nagyrészük nem allergiás, és soha nem is lesz az, valamint a piacon lévő tápok jórésze nem hipoallergén, még ha a címke szerint annak is van titulálva.
Mi allergizálhat?
Lényegében minden, ami fehérjeforrás. Léteznek alacsony és magas százalékban allergizáló fehérjeforrások. A magas százalékban allergizálók – ilyen a marha, a csirke és a gabona – értelemszerűen nagyobb eséllyel váltanak ki allergiát, de ugyanígy okozhat érzékenységet a hal vagy a sertés is, amik a legkisebb mértékben okoznak tüneteket. Hajlamosíthat allergiára az is, ha túl hosszú ideig fogyasztja egy eb ugyanazt a fehérjeforrást. Az erre irányuló kutatások ezt két évben határozták meg.
Tehát ami hús, tojás, tejtermék, gabona, vagy akár hüvelyes, az válthat ki allergiát, ahogy az is, ha két évnél tovább etetjük ugyanazt az (főként) egyfehérjés tápot, vagy akár egy fajta húst váltás nélkül.
Fontos megemlíteni, hogy a zsír nem allergizál. Sokan ódzkodnak a csirkezsírt tartalmazó eledelektől, azonban a jó hír, hogy ezek tisztított zsírok, nem tartalmaznak fehérjéket, ezáltal csirkére érzékeny kutyák is fogyaszthatják.
Mitől hipoallergén egy kutyatáp?
A piacon számtalan hipoallergénnek titulált kutyatáp van, azonban ennek fele se igaz. Ezek legtöbbje egyszerűen nem tartalmaz valamilyen komponenst, ami nagy eséllyel válthat ki allergiát, cserébe tartalmaz mást amire ez szintén igaz lehet.
A ténylegesen hipoallergén tápok kizárólag hidrolizált állati fehérjéket tartalmaznak. Ez azt jelenti, hogy a fehérjék olyan apró részecskékre vannak bontva, hogy a szervezet már nem ismeri fel őket fehérjeként, így nem allergizálnak. Ezen feltételek azonban szinte kivétel nélkül csak állatorvosi tápokra igazak, és közülük sem mindegyikre.

Forrás: www.rover.com
Fontos, hogy a hidrolizált állati fehérjés tápok csak eliminációs diéta esetén javasoltak, és maximum 8 hétig, hiszen ezek igen távol állnak a kutyák egészséges etetésétől, habár mesterségesen ki van egyenlítve a receptúra, hogy minden fehérjét, zsírt, vitamint, ásványianyagot és nyomelemet tartalmazzon az eledel, amire a kutya szervezetének szüksége van.
Mikor van szüksége a kutyusunknak hipoallergén tápra?
Lényegében soha. A ténylegesen hipoallergén eledelek eliminációs diétaként alkalmazhatók, abban az esetben, ha még nem tudjuk mire allergiás a kutyánk, és szeretnénk kizárni minden eshetőséget, ezt követően pedig felépíteni egyfehérjés tápokkal, hogy mit ehet és mit nem.
Ritkán, de előfordulnak olyan – általában fehér szőrű – kutyák, akiknek az élettel összeegyeztethetetlen irritációt okoz a kombinált allergiájuk, és „mindenre is” allergiásak. Ez az egyetlen eset, amikor hidrolizált állati fehérjés állatorvosi táp javasolható, és fenntartható diétaként szolgálhat.
Egy allergiás kutyánál alapvetően annyi a dolgunk, hogy magas minőségű - lehetőleg egyfehérjés eledelekkel - kizárjuk amire allergizál, és megtaláljuk amire nem. Ehhez előzetesen kizárhatjuk a marhát, csirkét és a gabonákat, emellett olyan tápot kell keresnünk, amin pontosan, százalékosan fel van tüntetve a címkén, hogy milyen fehérjeforrásokat, húsokat tartalmaz. Ekkor lehetünk csak biztosak abban, hogy pontosan mit tartalmaz az adott eledel.
Összességében tehát elmondható, hogy nem szükséges alapból semmit kizárni, egyszerűen tudnunk kell mit etetünk a kutyánkkal, tehát, hogy főként friss húsokból származzanak a fehérjék, és ez legyen pontosan, százalékosan feltüntetve a zsákon, hogy mégis mi lehet (Tehát ha „friss bárány hús -30 %” akkor tudjuk, hogy ez csak bárány, ha „hús és állati származékok – ebből 4% bárány”, akkor az összes többi bármi lehet. Szőr bőr, toll, karom bármilyen állatból, amihez éppen aktuálisan olcsón hozzájut a vágóhídon a gyártó). A „gabonák”, „hús és állati melléktermékek”, „dehidratált állati fehérje” ritkán tanúskodik erről.
Érdemes körültekintően vásárolni, de semmiképpen nem megfosztani az értékes fehérjéktől fiatal, életerős kutyánkat. Ne dőljünk be a marketingnek, és a saját aggodalmainknak.
Indexkép forrás: https://www.purina.com.my
Te is úgy érzed, hogy a kutyádnál nem találhatsz jobb terapeutát?
Egy friss kutatás szerint nemcsak a terápiás kutyák, hanem a kedvtelésből tartott ebek is jótékony hatással vannak a mentális egészségre.
A kutya helyes táplálása egy dietetikus és egy dietetikus-állatorvos szemszögéből. Második rész.
Az interneten számos tévhit terjeng azzal kapcsolatban, hogyan érdemes etetni a kutyákat: naponta hányszor, mekkora adagot, és pontosan mit. Bár egyre többen agitálnak a nyersetetés mellett, az általunk megkérdezett állatorvos és állatdietetikus szerint jobban járunk, ha a jó minőségű tápok vagy főtt eledelek mellett döntünk.
Azonban ez a döntés még csak a kezdet, ugyanis rengeteg mindenre kell odafigyelni ahhoz, hogy jól táplált, egészséges kutyát neveljünk.
A kutya helyes táplálása egy dietetikus és egy dietetikus-állatorvos szemszögéből. Első rész.
Az interneten számos tévhit terjeng azzal kapcsolatban, hogyan érdemes etetni a kutyákat: naponta hányszor, mekkora adagot, és pontosan mit. Bár egyre többen agitálnak a nyersetetés mellett, az általunk megkérdezett állatorvos és állatdietetikus szerint jobban járunk, ha a jó minőségű tápok vagy főtt eledelek mellett döntünk.
Azonban ez a döntés még csak a kezdet, ugyanis rengeteg mindenre kell odafigyelni ahhoz, hogy jól táplált, egészséges kutyát neveljünk.
Kertészkedés veszélyei: ezekre figyelj, ha egyre többet vagytok a friss levegőn kutyáddal
Nehezen elképzelhető, hogy egy ilyen hétvégével a hátunk mögött nem töltöttünk kint órákat a kertben, természetesen kutyánkkal együtt. A tavasszal egy időben kellemetlenségek is megjelennek, amikre fontos odafigyelnünk!
A nyersetetéstől megvadul a kutyám?
A nyersetetés vagy barfozás kétségkívül nagyon megosztó. Akik eszerint etetnek, erősen hangoztatják az előnyeit, míg mások egyenesen undorodnak tőle. Valójában miért ennyire polgárpukkasztó, ha nyersen tálalod kutyád eledelét?