Tudástár
Korábban már körüljártuk a dohányzás kutyákra gyakorolt hatásának témakörét. De mi a helyzet az e-cigarettával?
Az e-cigaretta népszerűsége világszerte folyamatosan növekszik, sokan kellemesebb ízvilága miatt döntenek mellette - további előnye, hogy segíthet a dohányzásról történő leszokásban. Ezzel párhuzamosan azonban az e-cigarettát használók kisállatai is fokozott veszélynek lehetnek kitéve a potenciális nikotinmérgezés miatt:
Ivy, a 14 hetes Staffordshire bullterrier kölyök életébe került gazdája figyelmetlensége. Az elöl hagyott e-cigaretta folyadékának megkóstolása után prüszkölni kezdett, és pillanatokon belül feketére színeződött a nyelve. Néhány perc múlva összerogyott, már felkelni sem volt ereje. A vegyszer a központi idegrendszerét támadta, szemei tágra nyíltak, majd kipattantak a helyükről, végül öntudatlan állapotba került. Az állatkórházban azonnal megkezdték a kezelését, ám a kicsi kölyök órákon belül elpusztult: tüdeje és szíve feladta a küzdelmet...
Ugyanennek a fajtának a képviselője, Leonardo életét a nyolc hónapon át tartó gondos kezelés sem mentette meg, miután alaposan belekóstolt egy utántöltő patronba...
Mi is az az e-cigaretta?
A technikai fejlődés alól a cigaretták sem maradtak ki, a 21. század szinte magától értetődő módon hozta magával az elektromos változat elterjedését. Az akkumulátorral működő készülékek a nikotintartalmú folyadékot (ún. e-liquid) elpárologtatva keltik a hagyományos cigaretta elszívásához hasonló füst-élményt. A kémiai úton előállított folyadékba mesterséges ízeket is vegyítenek (pl. mentás, gyümölcsös), mely a dohányos és környezete számára is kellemesebb érzetet kelt. A passzív és a harmadlagos dohányzás négylábú elszenvedőinek szempontjából sem elhanyagolható az e-cigaretta előnye mindaddig, amíg nem kerül mancsaik közé!
Passzív dohányzás, avagy okozhat-e gondot az e-cigaretta gőze?
Az e-cigaretta használata során keletkező füst is tartalmaz mérgező anyagokat, de sokkal kisebb mennyiségben, mint a hagyományos dohányfüst. Nem mindegy ugyanakkor, mekkora mennyiség jut be a kutya szervezetébe. Kellemes illata csábító lehet kedvencünk számára, éppen ezért járjunk el óvatosan, ne fújjuk közvetlenül a pofájára, szőrére, sem eledelére, itatótáljára és olyan tárgyakra, melyekkel gyakran érintkezik (pl. játékok, fekhely, takaró, stb.).
A nikotinmérgezés veszélye
Édeskés illatanyagainak köszönhetően az e-cigaretta készüléke és utántöltője is könnyedén felkeltheti kedvenceink kíváncsiságát. Ha lehetőségük van rá megkaparintani, megrágcsálhatják és a kiáramló folyadékba is belekóstolhatnak - ez a csínytevés azonban az életükbe is kerülhet!
A nikotin toxikus szintje kutyák és macskák esetében is 1,0-2,0 mg nikotin/testtömegkilogramm, vagyis testsúlykilogrammonként már 10 mg nikotin elfogyasztása is halálos kimenetellel bírhat. Egy szál hagyományos cigarettában 15-25 mg nikotin található márkától függően, a csikkben pedig meglepően magas koncentrációban van jelen (4-8 mg) - akár egy szál nikotintartalmának 25%-a is! A gyakorlatban ez annyit tesz, hogy egy 10-12 kg-os kutyának elég 4-5 szál cigaretta elrágcsálása, egy 25 kg-osnak pedig csupán fél doboznyi is ahhoz, hogy életveszélyes állapotba kerüljön!
Az e-cigaretta utántöltő patronjának nikotintartalma két doboz hagyományos cigarettáéval is megegyezhet! Egyetlen teáskanálnyi adagja pedig akár 80 mg nikotint is tartalmazhat! Fentiekkel összehasonlítva tehát sokkal komolyabb veszéllyel bír kedvenceinkre: míg egy utántöltő patron elfogyasztása egy 25 kg-os kutyánál súlyos tüneteket okoz, addig egy 2-5 kg testsúlyú apróságnál rövid időn belül is életveszélyes állapot következhet be!
A nikontinmérgezés tünetei e-cigaretta esetében 15-60 percen belül, de a kutya korától, testsúlyától és az elfogyasztott mennyiségtől függően akár perceken belül is megjelenhetnek:
- fokozott nyálzás
- rángás, remegés, tremor
- hányás, hasmenés
- ataxia (az akaratlagos izommozgások koordinációs zavara)
- izomgyengeség
- agitáció
- rohamok
- szapora szívverés, légzés
- hangulatváltozás: kedvetlenség, levertség, fásultság
- légzésbénulás
- szívmegállás
- eszméletvesztés, kóma
Veszélyesebb, mint a hagyományos cigaretta?
A hagyományos cigaretta esetében a dohányfüstből származó káros molekulák a májban rakódnak le, a felszívódás során innen kerülnek be a vérkeringésbe. Az e-cigarettánál azonban a folyékony nikotin a bőrön és a szájnyálkahártyán át azonnal felszívódhat, ily módon kikerüli a májat és közvetlenül a vérkeringésbe jut. Helyi irritáció, bőrgyulladás mellett sajnos a folyamat gyorsasága miatt pillanatokon belül orvosi vészhelyzet alakulhat ki. Minél több folyadékot fogyasztott el a kutya, annál súlyosabb tünetek jelennek meg, ezért gyanú esetén nincs idő habozni, mielőbb állatorvoshoz kell vinni! Nem elegendő az otthoni ellátás, hánytatás!
Mindezek mellett a szétrágott e-cigaretta készülék vagy patron, üvegcske darabjai felsérthetik a kutya száját, az emésztőrendszerén áthaladva pedig akadályt is képezhetnek, mely adott esetben csak műtéti beavatkozással orvosolható.
Hogyan előzzük meg a bajt?
Mi sem egyszerűbb, mint gondosan elcsomagolni mind az e-cigarettát, mind az utántöltő patronokat és üvegcséket olyan helyre, ahol kutyánk semmilyen körülmények között nem tud hozzáférni! Furfangosabb ebek esetében tehát nem elegendő betenni az éjjeli szekrénybe, vagy eldugni a polc mélyére, kíváncsiságában ugyanis addig-addig kutathatja, míg kinyítja az ajtaját, és már kész is a baj.
Ügyeljünk arra is, hogy a szemetesbe dobott patronokat se kaparinthassa meg.
Ha sűrűbben cseréljük a patront, ügyeljünk arra, hogy a zsebünkben, táskánkban hordott utántöltőkhöz se férhessen hozzá. A legjobb, ha zárható dobozban tartjuk, melyet nem tud sem kinyitni, sem szétrágni.
Nikotinmentes e-cigarettára történő áttéréssel is jelentősen csökkenthetjük a veszélyt. Csak annyira járjunk el gondosan, mint egy gyermek esetében tennénk. Négylábú kedvenceink egészsége és jólléte is a mi felelősségünk!
Forrás: ecigarettedirect.co.uk, healthypets.mercola.com