5+1 lépés, amit tehetsz, ha Szilveszter után kóbor kutyát találsz
2024. január 02., 06:30
Szerző: S.Zs.
Kategória: Állatvédelem
Az év első napjaiban hirtelen megnő a kóbor állatok száma: a szilveszteri tűzijátéktól pánikba eső és otthonról elszökő állatok nagy része soha nem tér már haza. Változtassunk ezen: ne menjünk el a kóborkák mellett, segítsünk nekik hazatalálni!
Sajnos az embereket és szokásaikat megváltoztatni nem lehet (vagy legalábbis nagyon nehéz). A figyelemfelhívások, tájékoztatók és a (jó esetben megvalósult) óvintézkedések ellenére minden évben kedvencek százai szöknek meg Szilveszter éjjelén, és az újév elején. A durrogástól való halálfélelmükben nem gondolkodnak, árkon-bokron, és sajnos úton, vasúti síneken keresztül próbálnak elmenekülni az éles hangok, villódzó fények elől. Sajnos mindössze töredékük talál haza, a többiek riadtan, összezavarodva keresik a gazdihoz visszavezető utat és csak a szerencsén múlik, nem esnek-e áldozatául a tovasuhanó autóknak, vonatoknak, az orvul kihelyezett csapdáknak az erdőben.
Az elveszett négylábúak csak ránk számíthatnak, ne menjünk hát el mellettük!
A Szilveszteri Állatmentő Ügyelet 5+1 pontban összegyűjtötte, mit tegyünk, ha kóbor állattal találkozunk:
KÓBOR KUTYÁT TALÁLTAM SZILVESZTER UTÁN!
MIT TEGYEK? - 5+1 PONTBAN
1. Alapszabály: Ne ess pánikba!
Amit ne csinálj: NE rohanj oda hozzá! Egyrészt, mert elijesztheted, másrészt, mert meg is támadhat, vagy az is lehet, hogy a gazdája csak lemaradt. Ehelyett mérd fel a helyzetet. Nézd meg jól a kutyát:
- Milyen állapotban van? Koszos, ápolatlan, netán le van fogyva? Akkor biztos régóta van az utcán.
- Hogyan viselkedik veled szemben?
Te minden esetben maradj nyugodt. Agresszív kutyával szemben pedig sose tegyél semmilyen hirtelen mozdulatot, és ne fordíts neki hátat!
2. Fényképezd le!
Manapság mindenki telefonján van kamera, csinálj pár képet róla! Sokszor előfordul, hogy nem tudja az, aki látta a kutyát, pontosan felidézni, mit is látott. Így lesznek a kiskutyákból nagyok, a fehérekből feketék, és a gazdik teljesen máshol keresik a kutyájukat.
3. Fogd meg és tartsd ott!
Ha van nálad valami ennivaló, akkor próbáld azzal.
Ha nincs nálad semmi ennivaló, akkor guggolj le, és nyújtsd ki a kezed ökölbe szorítva. Sok kutya erre odajön.
Ha így van, ne simogasd meg azonnal! Először hagyd, hogy ő szagolja meg a kezed, és figyeld a reakcióját. Ha nem utasít el, vagy netán odadugja a fejét, akkor már megsimogathatod.
Majd nyugodtan és lassan fogd meg. Ha van nálad póráz, akkor használd azt, de az öved vagy a táskád pántja, de akár egy kötél is megfelelhet ennek a célnak. Ha nincs a kutyán nyakörv, akkor használd fojtópórázként (csinálj egy hurkot a végére). Ha kistestű a kutya, és engedi, természetesen ölbe is veheted.
4. Töltsd fel a Szilveszteri Állatmentő Ügyelet falára!
Lehet, hogy valaki keresi. Tedd fel minél több helyre, és ezeket az infókat mindenképp add meg:
- fénykép
- te telefonszámod
- hol találtad/láttad
- viselkedése, kinézete, különös ismertetőjele
Ezután mi, ha szükséges, megkeresünk, és igyekszünk segíteni. Chipolvasásban, gazdi megtalálásában, hazaszállításban vagy akár elhelyezésben.
5. Helyezd el!
A talált kutya elhelyezése a legnagyobb probléma. Ha nincs meg a gazdi, vagy nem elérhető, ne tedd vissza az utcára, mert sok esetben legközelebb már nem találod meg! Tedd biztonságos helyre kérlek! Egy estére zárd be a konyhába, fürdőbe, garázsba, bárhová!
+1 Kérj telefonon segítséget!
Ha sürgős segítségre van szükséged, hívd bejelentő számunkat: 70/501-7142
Itt tanácsot adunk, hogyan tudsz legjobban segíteni, illetve mi segítünk neked megoldani a kutya helyzetét.
Köszönjük, hogy nem mész el kóbor állat mellett!
A Szilveszteri Állatmentő Ügyelet Facebook oldalán az elveszett és a talált állatok is megtalálhatók külön albumba rendezve. Segítsünk hazajutni mindegyiküknek!
Cikk első megjelenése: 2018. január 02.
Augusztus 20-i tűzijáték – Így védd meg kutyádat
Ünneplő tömeg kontra rettegő, összezavarodott házi- és vadállatok. Az augusztus 20-i tűzijátékra ugyanúgy fel kell készülnie az állattartóknak, mint a szilveszterire. Felelős gazdiként kötelességünk felkészülni és megvédeni kedvenceinket.
Így segíthetsz a tűzijáték alatt eltűnt kutyáknak hazatalálni
A tűzijátékok miatt az egyes ünnepek – mint az augusztus 20. vagy a szilveszter – a kutyák számára elviselhetetlenné válhatnak. Országszerte 204 MOL töltőállomáson található ingyenes mikrochip-leolvasó, mely segíti az elkóborolt állatok minél előbbi hazajutását. A mikrochip-leolvasók kihelyezése óta, az elmúlt 6 évben több ezer kutyát sikerült azonosítani a MOL töltőállomásokon.
Addig járt a kóbor kutya a rendőrségre, amíg fel nem vették munkatársnak
A hétköznapi életben is vigyáz az emberek biztonságára: ha meglát egy motorost bukósisak nélkül, vakkantással jelzi gazdájának, szóljon az illetőnek.
Miért félnek egyes kutyák a hangos zajoktól és a tűzijátéktól, míg mások nem?
Tomboló vihar nyáron, tűzijáték ünnepségekkor és újévkor… Rengeteg kutyát tölt el rettegéssel a velük járó hangzavar, de akadnak olyanok is, akiknek szinte fel sem tűnik, hogy mi zajlik körülöttük. Érdekes eredményeket mutatnak a kutatások is!
Az év legnehezebb éjszakája - így készülj fel időben kutyásként a szilveszterre!
Évente ezernél több kutya is bajba kerül szilveszterkor a petárdák és tűzijátékok miatt. A legtöbb kutyás okkal kiált kígyót, békát a tűzijátékozókra - ám mivel egyelőre betiltásra még nem került a durrogtatás, nekünk, gazdáknak kell felkészültnek és okosnak lennünk. Lássuk be, ez legalább annyira a mi felelősségünk, mint a tűzijáték(ozók) hibája.