5500 kutyaportré azokról, akiket elveszítettünk
Rendhagyó kezdeményezés az állatok életéért
2015. augusztus 14., 06:00
Szerző: M.Lilla
Kategória: Állatvédelem
Amerikában szinte percenként altatnak el gazdátlan kutyákat a menhelyeken. Az eutanázia kegyetlen valósága számos mozgalmat indított útjára az elmúlt években, melyek változásért kiáltanak. Egy ismert művész és felesége mindent feladtak, hogy munkájukkal hozzájáruljanak a küzdelem sikeréhez.
Mark Barone 5.500 kutya portréját festette meg – olyan kutyákét, akiknek utolsó otthonát egy állatmenhely kennelje jelentette. Ez a szám hűen tükrözi az eutanázia négylábú áldozatainak számát. A férfi és felesége, Marina Dervan „An Act of Dog” nevű mozgalmának magyar megfelelője találóan így szólhatna: „Tégy ellene – tégy a kutyákért!”. Mark a menhelyen dolgozóktól kapott fényképek alapján alkotta meg műalkotásait. A legtöbb fotó akkor készült, amikor „az elvesztett lelkek” még életben voltak, ám sorsuk felett már meghozták az ítéletet.
A művész szerint egy számot nem nehéz elfeledni, de 5.500 festményt már nem lehet figyelmen kívül hagyni. Több, mint 4 évig tartott, mire befejezte a portrékat, amelyek a naponta átlagosan elaltatott kutyák számát hivatottak jelképezni. A projekt azonban még gyerekcipőben jár.
|
|
A házaspár célul tűzte ki egy múzeum létrehozását, amely az „Együttérzés Múzeuma” (Museum of Compassion) nevet fogja viselni. Az egyedülálló kezdeményezés keretében egy állandó kiállítás megnyitását is tervezik. A múzeum mérföldkőként szolgálna az állat-jólét gondolatának tudatosításában. Barone reményei szerint festményeivel sikerül felhívnia a figyelmet az ügy fontosságára, elősegítve ezáltal a társadalmi együttérzést a menhelyen élő kutyák iránt.
5.500
Leírva talán nem tűnik soknak, de ha belegondolunk, mi rejlik e szám mögött – életek, amelyek véget értek, reménykedő szempárok, amelyekben egyik pillanatról a másikra kihunyt a fény... Összeszorul a szívünk!
A kiállítás egy olyan alapot képez, amelynek bevétele 100%-ban a menhelyi állatok megmentéséhez járulna hozzá. A múzeumot közösségi adományokból építik fel. A honlapon található festmények mindegyike egy-egy történetet mesél el, a mellérendelt támogatási forma pedig lehetőséget kínál arra, hogy az együttérzők kiválaszthassák a számukra legmeghatóbbat.
Az egyik kutya, Leo egy csodálatos fekete keverék, sorsa a színe miatt pecsételődött meg. Ez a szín ugyanis legtöbbször szomorú jelentést hordoz viselője számára: a fekete kutyák gyakran az utolsó helyen állnak az örökbefogadási listán – ezzel arányosan kerülnek az elsők közé az altatási sorrendben.
Tavaly az amerikai közszolgálati tévécsatorna (PBS) is csatlakozott a projekthez: végigkísérték a sorozat utolsó 5 festményének elkészültét. Filmre vették a pillanatokat, ahogy a négyéves utazás elérkezett keserédes befejezéséhez. Bonnie Silva, a dokumentumfilm producere, díjnyertes író elmondta, hogy komoly kihívásokkal kellett szembenézniük a projekt során. A film témája sajnos egyáltalán nem tartozik a népszerűbbek közé, az emberek általában elfordítják a fejüket, ha szóba kerül az eutanázia. A legtöbbjüket annyira megviseli maga a gondolat is, hogy inkább nem is akarnak hallani róla... A projekt egy non-profit szervezet részeként készül, amely független filmeseknek biztosít támogatást. A dokumentumfilm gyártása folyamatban van, a megindító előzetes itt látható:
Nincs kétség afelől, hogy a menhelyi eutanázia ijesztő valóságával nem könnyű szembenézni. De az állatok nem tudják megmenteni önmagukat, nekünk, embereknek kell tennünk értük. Mark szavaival élve: „Azért festettem meg 5.500 kutya portréját, mert így az emberek kénytelenek lesznek szembenézni velük.”
|
|
Öröm az ürömben, hogy egyre több kreatív kezdeményezés kap teret az állatvédelem terén - így szélesebb rétegekhez juthat el az üzenet. Reméljük, az ilyen akciók hatására több ember fogja felkapni a fejét, és közösen megálljt parancsolhatunk az állatkínzásnak és az értelmetlen eutanáziának. Szerencsére pozitív eredmények már vannak: Madridban tavasszal betiltásra került az eutanázia! Járulj hozzá Te is az ügyhöz: fogadj örökbe menhelyről!
Forrás: barkpost.com
Indexkép forrás: anactofdog.org
Fordította: Maurer Lilla
A közös ügyünk az állatvédelem alapítvány 15 millió forintos keretösszeget különít el a gyömrői ebrendészeti telepről mentett állatok költségeinek viselésére
Hazánk egyetlen, törvény által létrehozott állatvédelemmel foglalkozó civil szervezete, a Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány a tervek szerint 15 millió forintos keretösszegig vállalja, hogy anyagi támogatást nyújt azon civil szervezeteknek, melyek aktívan részt vettek a gyömrői ebrendészeti telepről mentett állatok elhelyezésében, gondozásában. Ovádi Péter állatvédelemért felelős kormánybiztos kezdeményezésére a javaslatot Vetter Szilvia kuratóriumi elnök terjeszti az Alapítvány Kuratóriuma elé. A felmerülő költségek – különösen állatorvosi kiadások – nagy terhet rónak a civil szervezetekre, ezért ebben a rendkívüli helyzetben is számíthatnak a szervezetek az Alapítvány segítségére.
Állatvédő szervezetek REpont QR kódjai – itt a lista!
Minden apró segítség jól jön az állatvédő egyesületeknek, fajtamentőknek, menhelyeknek – akár 50 forint is! Összeszedtük, hogyan segítheted a REpont visszaváltó rendszerrel az árva állatokat!
Újra mosolyognak a háborúban megsérült kutyák, akik saját kutyakocsit kaptak ajándékba
A különleges járgánynak köszönhetően végre önállóan is tudnak sétálni, és boldogan fedezik fel békés környezetüket, ahol már nem kell tartaniuk semmitől.
Vigyázzunk kutyáinkra szilveszterkor!
Informatív előadáson jártunk vasárnap a Szilveszteri Állatmentő Ügyelet jóvoltából. Jövőre gyertek el Ti is!
Örökbefogadási kampány indult decemberben
A Közös Ügyünk Az Állatvédelem örökbefogadási kampányt indított, amely 2024. december 1. és 24.-e között tart.