A kölyökválasztás titka - ezért fontos, hogy megfigyeld a kiszemelt kiskutya viselkedését
2023. február 18., 08:00
Szerző: Panyi Zita
Kategória: Nevelés
Hogy stílusosan indítsunk, lerágott csont a kutyaválasztás fontossága. Hogy illenie kell leendő kiskutyánknak hozzánk, életvitelünkhöz. Szépen kell viszonyulnia a család egyéb állatkáihoz és legifjabb tagjaihoz, nevezetesen a kisgyerekekhez. Kutyust lehet választani vérmérséklete, mérete, színe, fajtajellemzője szerint. Jóval kevesebb szó esik azonban arról, milyen testbeszéd-jelek, viselkedésbeli specifikumok árulkodnak leendő kutyatársunk jelleméről, idővel várható, csak rá jellemző viselkedési sajátosságairól. Rántsuk le a leplet együtt ezekről a fontos titkokról!
Aktivitás a gazdival, nevelés, szeretet – ezek biztosítják kutyája jólétét.
Panyi Zita kutyaviselkedés terapeuta segít a kutya-gazdi kapcsolat harmonizálásában.
Nagyon jó, ha megnézheted leendő kutyusod (amennyiben kölyköt választasz) a testvérei, alomtársai között. Sokat elárul róla, hogyan koordinál élete első fajtársi közösségében:
1. Nem jó, ha ő a legkisebb és leggyámoltalanabb, akit étkezésnél a testvérei folyton folyvást ellöknek a mamájától és emberi közbeavatkozás szükséges ahhoz, hogy zavartalanul tudjon táplálkozni. A megfelelő mennyiségű és minőségű anyatej alapozza ugyanis immunrendszerét, szervezete későbbi zavartalan működését. Ha egészen apró kölyökként azt tapasztalja a fajtársi közegből, hogy nála mindenki erősebb, könnyebben célt ér, később sem lesz túl nagy az önbizalma. Vannak kölykök, akiknek eszük ágában sincs ilyenkor küzdeni, kivívni a helyüket a családban. Egy önbizalom nélküli kutyusból pedig – pláne, ha pár szerencsétlen szocializációs elem is közrejátszik – jó eséllyel válik bizonytalan, félős, szorongó eb. Legrosszabb esetben hamar beköszön a félelmi agresszió. Hacsak nincs tapasztalatunk a rehabilitáció terén, nem túl jó ötlet első kutyának vagy kisgyermekes családba pusztán sajnálatból a csöpp, „hátrányos helyzetű” kölyköt választani. Nem beszélve arról: a téves gondolatmenetből fakadó, „majd én kárpótolom mindenért, tehát jól elkényeztetem” típusú emberi hozzáállás csak súlyosbítja a helyzetet…
2. Az sem túl jó, ha állandóan a sarokban kuporog és szinte sosem csatlakozik testvéreihez a mókában. Ha nagy ritkán mégis, akkor is csupán néhány pillanat erejéig, utána hamar visszanyugszik. Amennyiben ilyen fellépésű kiskutyával szemezel, érdemes tudnod: később ő lesz az a felnőtt kutyus, akit nehezen fogsz tudni motiválni. Nem feltétlen lesz társad a labda visszahozásában, nem szívesen vesz részt kirándulásokon. Ha igen, úgy minden fűszálnál meg kell állnotok, hogy tüzetesen szemügyre vegye. Nem lesz pörgős a kis tappancs, aki alig várja, hogy új trükköt tanuljatok. Hidd el, összeteszed majd a két kezed, ha elfogadja tőled sétákon az élelmet. Miért? Mert nagy valószínűséggel egy melankolikus idegrendszeri típusú jegyeket markánsan hordozó kutyus szuszmog előtted a boxban. Akinek alacsony számú agyi idegi ingerületi folyamata van, sarkítva „hiányzik belőle az a rész”, ami motiválhatóságáért, lelkesüléséért felelős. Egy ilyen kiskutya kiváló választás ellenben idős emberek számára!
3. És igen! Ott az a kölyök, aki édeseket vakkant már pár hetesen. Izeg-mozog, kimászik a boxból, átgázol a tesóin, de olyan cuki… Ezerrel csóvál, miközben széles mosolyoddal erősíted meg, amit éppen csinál. Őt aztán nem fékezi, hogy felvisítanak a testvérei, mert rájuk tapos vagy erősebben nyammogja vékony kis bundájukat. Aki a mama közelébe megy, vagy éppen birtokolt játékához, még meg is morogja! Mit jelent, ha őt választod? Azt, hogy már most elkezdhetsz félrerakni egyéni tréningekre és későbbi agresszió elleni viselkedés-terápiára. Amit csinál ugyanis, az nem édes és vagány, hanem figyelmetlen és akaratos. Ha pályafutása legelején, pár hetesen így viszonyul a többi élőlényhez, el lehet képzelni, mivé fajul ez, ha eléri ivarérettségét vagy testi ereje maximumát. Ha belép a „kamaszkorba”, azaz a bevésődés kori hónapok köszöntenek be. Netán, ha nem ivartalanítod, akkor tenyészérettsége idején fogja nagy valószínűséggel szétszedni a lakást, megkergetni a kerítésen átugorva a postást, megölni a szomszéd cicáját és befenyíteni, megharapni a járókerettel hozzátok látogató nagyit. Hidd el, egyáltalán nem mókás, ha ilyen viselkedésű kutya mellett várod mondjuk első kisbabád…
De nem minden kutya ilyen… Ez igaz. Az is, hogy néhol túlzó példákat hívtam segítségül. Miért? Hogy minden leendő gazdi megértse az összefüggést a pár hetes kölyök pillanatnyi reakciója és a későbbi „hirtelen fura lett”, „de nem is adott korábban semmi jelet” között… Dehogynem!
Mindig adnak jelet a kutyák, már pár naposan is megmutatkoznak a későbbi karakter vonásai.
Most, hogy már tudod, mit hasznos szem előtt tartanod, biztosan sikeresen választasz te is szuper kutyatársat magadnak. Milyet is? Aki stabil, tehát örömmel kapcsolódik fajtársaihoz a játékban, de terelhető figyelme, megakasztható épp folytatott tevékenysége. Aki figyel testvérei vagy kutyamamája hangjelzéseire, tehát azonnal abbahagyja a durvulást, ha valaki nyüszítéssel szól neki, hogy túlment egy bizonyos határon. Aki inkább nyugodt mindezek mellett, semmint folyton pörgő, minden fényre, árnyékra ugró és egyfolytában zsizsgő.
Forrás: panyizita.hu
Indexkép forrás: Unsplash - Jametlene Reskp
Cikk első megjelenése: 2022. február 12.
Pink, a szupersztár mellett turnézik az erdőben talált kiskutya
A világhírű énekesnő elhatározta, hogy segít a kiskutyának gazdit találni.
Mennyire etikus szobakennelbe zárni a kutyát?
Mentális gondokat is okozhat a hosszabb időn át tartó bezártság, nem beszélve arról, milyen problémákat vet fel a kutyák általános jóléte, egészsége szempontjából.
Elvesztette tojásait a tyúkanyó, így hát örökbefogadott 10 kölyökkutyát
Megható barátság szövődött egy mamakutya és egy tyúkanyó között. Szívmelengető videó!
Miért nem passzol a kutyám személyisége a fajtájához?
Kutyaválasztáskor ösztönösen is a személyiségünkhöz legjobban illő négylábút szeretnénk megtalálni. Ebben segíthetnek a fajtaleírások, melyekből olyan fontos dolgokat is megtudhatunk, mint a fajta megjelenése, testmérete, mozgásigénye és jelleme. Olykor viszont meglepetést okozhat, ha kiszemeltünk nem igazán felel meg az „ideális” képnek. Mi történhetett?
Miért szeret a kutyám botot rágni? És miért baj, ha meg is eszi?
Kíváncsiságuk és gyakran étvágyuk is határtalan. A legtöbb kutya előszeretettel rágcsál ágakat, kisebb gallyakat, néhányuk azonban jóízűen el is fogyasztja azokat… Mitől olyan finom a bot?