
A konyha nem kutyabarát hely!
Mérgező alapélelmiszerek
2015. January 29., 21:45
Szerző: RSM
Kategória: Egészség
Az egyik a gyümölcsöt szereti, a másik a kenyeret, a harmadik a csokoládéért rajong, a negyedik a csontokért, és még sorolhatnánk. Ahhoz, hogy a kutyánk ételtől megbetegedjen, nem kell a kapun sem kimennie. Galibát mi magunk is okozhatunk, ha figyelmetlenül adunk ételt kedvencünknek.
Korábban írtunk már a mérgezéses esetekről. Sajnos minden háztartásban akadnak olyan ételek, melyek veszélyesek a kutyákra nézve. Ebből gyűjtöttünk ki az alapélelmiszereket, ezeket még véletlenül se etessük meg négylábú barátunkkal.

Fotó: loyaltypettreats.com.au
A kutya nem szemetes, habár lenyelne szívesen minden maradékot. Nem is gondolnánk, hogy mennyi élelmiszerrel árthatunk a kutyánknak! Vannak olyanok, melyek nem mindennapi étkek (pl. avokádó, makadám dió, lazac), de roppant mérgezőek.
Most olyanokat veszünk górcső alá, melyek a legtöbb kutyás háztartásban megtalálható.
Élesztős ételek, nyers tészták:
Ezek az élesztőgomba miatt veszélyesek. Megdagad a nyers tészta a kutya gyomrában, és hasfájást okoz. Valamint alkoholt is termel az élesztőgomba, ez szintén ártalmas.
Csokoládé:
Hiába lehetne csokival bármit elérni egy kutyánál, sajnos ez az, amivel mérgezhetjük. A teombromin nevű toxikus anyag az étcsokiban és a kakaóporban található. Nem csak a kutya emésztőrendszerére hat károsan, de nagyobb mennyiségben szívrutmus-zavart, görcsöket, halált okozhat.

Fotó: www.personal.psu.edu
Hagyma, fokhagyma:
Alattomosan jelentkezik a mérgezés, mert napokkal később mutatkoznak a tünetek a fogyasztás után. Egyrészt negatívan hat a vörös vérsejtekre, másrészt tompaságot, levertséget okoz.
Penészes ételek:
Görcsök, remegés lép fel a penészgomba hatására. Nagyon oda kell figyelnünk, hogy a megmaradt étel ne legyen penészes, ha a kutyának akarjuk adni!
Csonthéjas gyümölcsök:
A ciántartalma miatt már gyerekkorunkban megtanuljuk, hogy nehogy megegyük a csonthéjas gyümölcsök magját. Ahogy mi magunk sem fogyasztjuk el, a kutyának is lehetőleg kimagozva adjuk ezeket a gyümölcsöket.
A ciánmérgezés mellett a bélcsavarodás is fennállhat a fogyasztása után.
Xilit:
Bármilyen furcsa, de a nekünk egészséges xilit a kutya számára végzetes étel lehet. A vércukorszintjüket lecsökkenti, illetve májproblémákat okoz.
Tejtermékek:
A sajton kívül a összes tejtermék hasmenést, bélgázosodást okoz a laktózérzékeny kutyáknak. Márpedig nagyon sok négylábú intoleráns a tejre. Ha összefüggést látunk a tejes ételek elfogyasztása és az orrfacsaró bélgázeregetés közt, akkor érdemes kiiktatni az étrendből, és figyelni a változásokat.

Fotó: img.webmd.com
Ha a gazda pontosan tudja, hogy mit evett meg a kutyája, akkor betegségek esetén könnyen beazonosítható, vagy kizárható egy-egy mérgezés lehetősége.
Egy kis odafigyeléssel elkerülhetőek a komoly betegségek.
Kennelköhögés járvány van
Elsősorban Budapesten és a környező településeken tombol a vírus: egy ideig kerülni szükséges a kutyafuttatókat, kutyás közösségeket!
Mit tegyek, ha elveszett a kutyám?
Minden gazdi rémálma, hogy kutyája eltűnik. Mit érdemes tennünk, hogy növeljük az esélyét a happy endnek?
Helyek, ahova nem való a kutya. Például a kifutóra.
Jópofa ötletnek tűnik kifutóra lépni kutyával együtt, ám nem mindig bizonyul jó ötletnek. A videón szereplő hölgy nem túl kedvesen rángatja végig a kutyát.
A kutyázás egy egészen különleges formája. Interjú egy szolgálati kutyás alezredessel.
A rendőri pálya sok gyerek álma és felnőtt hivatása. A kutyás rendőrök egy különleges csoport. Nagyon örülök, hogy az Országos Rendőr-főkapitányság készségesen segítségemre volt az interjú elkészítésében.
Terápiás kutyák társaságában a gyermekek is kevésbé érzik magukat stresszesnek
Egy friss tanulmány szerint a kutyák jelenléte nyugtatóan hat a gyerekekre az iskolában, mely sokuk számára rendkívüli stresszel jár a mindennapokban.