A konyha nem kutyabarát hely!
Mérgező alapélelmiszerek
2015. január 29., 21:45
Szerző: RSM
Kategória: Egészség
Az egyik a gyümölcsöt szereti, a másik a kenyeret, a harmadik a csokoládéért rajong, a negyedik a csontokért, és még sorolhatnánk. Ahhoz, hogy a kutyánk ételtől megbetegedjen, nem kell a kapun sem kimennie. Galibát mi magunk is okozhatunk, ha figyelmetlenül adunk ételt kedvencünknek.
Korábban írtunk már a mérgezéses esetekről. Sajnos minden háztartásban akadnak olyan ételek, melyek veszélyesek a kutyákra nézve. Ebből gyűjtöttünk ki az alapélelmiszereket, ezeket még véletlenül se etessük meg négylábú barátunkkal.
A kutya nem szemetes, habár lenyelne szívesen minden maradékot. Nem is gondolnánk, hogy mennyi élelmiszerrel árthatunk a kutyánknak! Vannak olyanok, melyek nem mindennapi étkek (pl. avokádó, makadám dió, lazac), de roppant mérgezőek.
Most olyanokat veszünk górcső alá, melyek a legtöbb kutyás háztartásban megtalálható.
Élesztős ételek, nyers tészták:
Ezek az élesztőgomba miatt veszélyesek. Megdagad a nyers tészta a kutya gyomrában, és hasfájást okoz. Valamint alkoholt is termel az élesztőgomba, ez szintén ártalmas.
Csokoládé:
Hiába lehetne csokival bármit elérni egy kutyánál, sajnos ez az, amivel mérgezhetjük. A teombromin nevű toxikus anyag az étcsokiban és a kakaóporban található. Nem csak a kutya emésztőrendszerére hat károsan, de nagyobb mennyiségben szívrutmus-zavart, görcsöket, halált okozhat.
Hagyma, fokhagyma:
Alattomosan jelentkezik a mérgezés, mert napokkal később mutatkoznak a tünetek a fogyasztás után. Egyrészt negatívan hat a vörös vérsejtekre, másrészt tompaságot, levertséget okoz.
Penészes ételek:
Görcsök, remegés lép fel a penészgomba hatására. Nagyon oda kell figyelnünk, hogy a megmaradt étel ne legyen penészes, ha a kutyának akarjuk adni!
Csonthéjas gyümölcsök:
A ciántartalma miatt már gyerekkorunkban megtanuljuk, hogy nehogy megegyük a csonthéjas gyümölcsök magját. Ahogy mi magunk sem fogyasztjuk el, a kutyának is lehetőleg kimagozva adjuk ezeket a gyümölcsöket.
A ciánmérgezés mellett a bélcsavarodás is fennállhat a fogyasztása után.
Xilit:
Bármilyen furcsa, de a nekünk egészséges xilit a kutya számára végzetes étel lehet. A vércukorszintjüket lecsökkenti, illetve májproblémákat okoz.
Tejtermékek:
A sajton kívül a összes tejtermék hasmenést, bélgázosodást okoz a laktózérzékeny kutyáknak. Márpedig nagyon sok négylábú intoleráns a tejre. Ha összefüggést látunk a tejes ételek elfogyasztása és az orrfacsaró bélgázeregetés közt, akkor érdemes kiiktatni az étrendből, és figyelni a változásokat.
Ha a gazda pontosan tudja, hogy mit evett meg a kutyája, akkor betegségek esetén könnyen beazonosítható, vagy kizárható egy-egy mérgezés lehetősége.
Egy kis odafigyeléssel elkerülhetőek a komoly betegségek.
Életük legnagyobb kalandjára indultak lóháton, kutyusukkal együtt
Két lenyűgöző történet. Lóháton vágtak neki az országnak, és nem feledkeztek meg kutyájukról sem. Ismerjük meg Annie-t és Jane-t!
Kutyát karácsonyra
Gondolatébresztő téma, amely évről-évre mindig felmerül. Én nem szeretnék olyan véleményt formálni, amely fekete-fehéren megmondja a tutit. Miért ellenzik olyan sokan? Lehet jól ajándékozni? Nézzük, mire kell mindenképp figyelnünk, ha élő állatot szeretnénk ajándékozni!
A rettegett fagyálló veszélyei
Minden évben előkerülő téma, ám sosem lehet eléggé hangsúlyozni: jobb félni, mint megijedni. A fagyálló veszélyeiről minden gazdinak tudnia kell!
A doodle kutyák
Bizonyára hallottál már doodle kutyákról. Goldendoodle, labradoodle, bernedoodle, cockapoo, maltipoo, stb. A doodle nem utal másra, mint az uszkárra. Ezek a kutyák az uszkár és valamilyen más kutya keresztezéséből születtek.
Tibet szerencsehozó kutyája: a Lhasa apso
A Himalája rejtett világában született ez a fajta, több ezer éves múltra tekint vissza. A “modern civilizáció” csupán az 1950-es évektől tenyészti. Nézzük, mitől olyan különlegesek!