A Közel-Keleten háziasították a kutyát
A mai kutyák 80 százaléka modern fajta, amely a Viktória korabeli tenyésztési "láz" óta alakult ki.
2015. február 20., 06:00
Szerző: kiberov
Kategória: Jó tudni!
A mai kutyák ősei vélhetően a Közel-Keletről, nem pedig Kelet-Ázsiából származnak, amint azt korábbi kutatások alapján feltételezték - állapították meg genetikai vizsgálatok alapján amerikai kutatók.
A Közel-Keleten háziasították a kutyákat az emberi civilizáció fellendülésekor.
Robert Wayne, a Los Angeles-i Kalifornia Egyetem (UCLA) evolúciós biológusa, a kutatás vezetője úgy véli, hogy a "termékeny félholdnak" is nevezett területen - amely a mai Irak, Szíria, Libanon és Jordánia területének nagy részét foglalja magában - a civilizáció kifejlődésével egyidejűleg jelentek meg a mai kutyák elődei. Ugyanezen a területen háziasították a macskát, és innen ered sok más háziállat is.A tanulmányban összehasonlították 85 kutyafajta kilencszáznál több egyede, valamint mintegy kétszáz, vadon élő szürkefarkas genetikai állományát. A minták a világ minden részéből származtak,
beleértve Észak-Amerikát, Európát, Kelet-Ázsiát és a Közel-Keletet.
Az eddigi legnagyobb ilyen jellegű elemzésbenä molekuláris genetikai technikával kerestek 48 ezernél több jelzőrészt (markert) az állatok teljes DNS-állományában. A kutatók megállapítása szerint a kutyák túlnyomó többségének több egyedi genetikai markere volt
közös a közel-keleti farkasokéval, mint a másutt élő farkasokéval.
Némi rokoni kapcsolat az európai farkasok génállománya alapján is kimutatható volt.
Egyetlen említésre méltó kivétel, hogy genetikai kapcsolatot találtak kis számú kelet-ázsiai kutyafajta és a Kínában élő farkasok között, ami azt jelzi, hogy némi keveredés lehetett közöttük.
A kutatás ellentmond egy korábbi genetikai tanulmánynak, amely szerint valamennyi kutya kelet-ázsiai eredetű. Az előző tanulmány azonban csak a mitokondriális DNS-re alapult, amely a teljes genetikai állománynak csupán az a kis szakasza, amely a sejt
energiaellátásáért felelős mitokondrium nevű szervecskében található, nem pedig az osztódó sejtmagban.
Az első archeológiai feljegyzések a kutyákról 31 ezer évvel ezelőttiek, egy dán doghoz hasonló állatra vonatkoznak, és Belgiumból származnak. Az első közel-keleti kutyák 12-13 ezer évvel ezelőtt jelentek meg.
Mint Wayne elmondta, a mai kutyák 80 százaléka modern fajta, amely a Viktória korabeli tenyésztési "láz" óta alakult ki.
Forrás: MTI
Repülj, és szállj meg kutyusoddal együtt négycsillagos Superior szállodában
A négycsillagos Superior minősítésű szálloda a budapesti repülőtérhez közel helyezkedik el, így nagyszerű választás azoknak, akik egyszerre szeretnének közel lenni a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérhez, és igényük, hogy könnyen jussanak el a belvárosba.
Fedezd fel az Őrséget négylábú társaddal!
Képzeld el, hogy egy 3 hektáros, erdővel körülvett kutyabarát birtokon pihensz. Az Őrség szívében található Kosbor Panzió ideális úti cél, ha a négylábú társaddal szeretnél kikapcsolódni. Akár a panzió nyugalmát élveznéd, akár túrázni indulnál, innen számos izgalmas útvonal is elérhető.
Mert ilyen is lehet egy kutya wc!
A lisszaboni repülőtér kimaxolta a kutya wc fogalmát: ilyet még biztos nem láttál máshol!
2025-ben indul a világ első kutyabarát hajós utazása
A világ első kutyabarát körutazása 2025-ben indul a Margaritaville at Sea egyik hajóján, a Cruise Tails és a nyugat-orlandói Expedia Cruises által összeállított útvonalon.
Kóbor kutyákat lát vendégül ez az argentin étterem
Szívesen fogadja az éhes, hontalan állatokat a Restobar Dickens nevű étterem Argentínában.