A kutya tüzelése
Menstruál a kutya?
2024. október 14., 14:00
Szerző: Hortobágyi Henrietta
Kategória: Egészség
A legtöbb szuka kutya tartó átesik a tüzelés nehézségein. Mire számíthat a tapasztalatlan gazdi? Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat.
Mikortól tüzel a kutya?
A kutyák méretüktől függően válnak felnőtté, ivaréretté. A kisebb fajták előbb elérik felnőtt méretüket, ők mondhatni gyorsabban növekszenek, egyes fajták már fél éves korukra ivarérettek lesznek.
Ne aggódj azon, ha a te kutyusod csak 1 éves kora után tüzel először, teljesen normális!
Mik a tüzelés jelei?
Először leginkább viselkedésbeli változást vehetsz észre kutyusodon. Ez a változás különféle módokon nyilvánulhat meg.
Gyakran visszahúzódóbbá válnak, fekszenek, lustábbak.
Más esetben pont, hogy élénkebbek lesznek, zavartan viselkednek, mondhatni ingerlékenyek. Személyes tapasztalataim alapján ilyenkor játékokkal “babáznak”, összegyűjti a játékait, vigyáz rájuk, beviszi a fekhelyére.
Az étvágytalanság szinte minden tüzelő szukára igaz.
Külső jegyekben a péra megduzzad, vérzés jelentkezik. A vérzés kevésbé folytonos, inkább pecsételő jellegű.
Különösen, ha tudjuk, hogy kan kutya van a közelben, de általánosságban is, érdemes fokozottan óvnunk a szukát ebben az időszakban, mert a kanok “megőrülnek” egy tüzelő szuka közelségétől, és szinte bármire képesek, hogy a közelébe kerülhessenek.
Kutya menstruáció
A kutya menstruál?
Röviden és tömören nem. Más jellegű egy kutya tüzelése, mint egy menstruációs folyamat.
Először is, a kutyák nagyjából félévente, azaz évente kétszer tüzelnek, és egy-egy tüzelés három hétig tart.
A szuka ivarzása
Az egész tüzelési időszakban nem termékeny a kutya, csupán rövid ideig, nagyjából 2-3 napig.
Az előivarzás idejében a péra megduzzad, és véres váladék ürül, ekkor még nem termékeny a kutya.
Ha sikeresen szeretnénk pároztatni a szukánkat, akkor az első tüzelési fázis után, ami 7-14 napig tart átlagosan, az ivarzási fázisban kell megörténnie a találkozásnak a kannal. Az ivarzási fázisban kevésbé véres, inkább vizesebb és nyálkásabb a váladék.
Tüzelő bugyi
A pecsételő vérzés bizony tud kellemetlenségekkel járni, főleg, ha benti kutyusról van szó. Sok gazdi ezért tüzelő bugyit ad a kutyára, ami bár viccesen hangzik, de igencsak hasznos.
Ezel egyrészt megakadályozható a nem kívánatos foltok elkerülése a házban, másrészt séták alkalmával védve vannak az érdeklődő kanokkal szemben.
Ivartalanítás
Tüzelés előtt vagy után érdemes ivartalanítani?
Ez egy olyan kérdés, amiben sajnos nincs egyetértés állatorvosi berkekben. Eget rengető különbségek nincsenek, így akkor járunk a legjobban, ha hallgatunk arra az állatorvosra, akinek a döntésében és javaslatában megbízunk.
Egy biztos, tüzelés közben nem ajánlott ivartalanítani! A tüzelés idejében a méh megduzzad, emiatt erősen vérzékeny, a műtét kockázatosabb!
A tüzelés után 1 hónapot érdemes várni az ivartalanítással.
Tippelj, hogy melyik volt a gazda, aki ölébe vette a kutyát!
Videó, amin több férfi is ölébe vesz egy kutyát. Nézd a mozdulatot, és tippelj, hogy melyik lehet a gazdi!
3 napos programterv Zakopanéban kutyákkal
Képzeld el, hogy egy varázslatos, hófödte fenyőkkel és hegyekkel körülvett szálláson ébredsz, ahol a hagyományos hegyi hangulat átjárja a tested. A napot egy kalandos barangolással indítod a kutyákkal, hogy feltöltődjetek, miközben ők egy igazi téli élményt élvezhetnek. Délután a szauna kellemes melege segít ellazulni, az estét pedig egy hangulatos étteremben töltöd, ahol a helyi ízek varázsolnak el. Ez az igazi Zakopanei élmény!
Hány százalékban farkas egy farkas-kutya hibrid?
Mi történik a genetikával, ha a farkas és a kutya párosodik? Hány százék "farkastartalmú" kutyát kapunk, és ez miként befolyásolja a kapott egyed tulajdonságait?
Te tartanál egy farkas-kutya hibridet?
A farkas-kutya hibrid (röviden hibrid) kifejezés a farkas és a házikutya párosításából származó utódokra utal. Egyesek összekeverik, és tévesen használják a farkaskutya-hibrid és a farkaskutya kifejezést. A kettő között fontos különbség van. A farkaskutya nem mindig hibrid, és gyakran olyan házikutya leírására használják, amely viszonylag frissen rendelkezik farkas felmenőkkel.
Ássa el magát az a gazdi, akinek beletört a bicskája a kutyájába?
Sok bántás éri azt, akinek meggyűlik a baja a kutyájával.
...és legtöbbször maguktól a kutyásoktól érkezik.