
A kutya tüzelése
Menstruál a kutya?
2024. október 14., 14:00
Szerző: Hortobágyi Henrietta
Kategória: Egészség
A legtöbb szuka kutya tartó átesik a tüzelés nehézségein. Mire számíthat a tapasztalatlan gazdi? Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat.
Mikortól tüzel a kutya?
A kutyák méretüktől függően válnak felnőtté, ivaréretté. A kisebb fajták előbb elérik felnőtt méretüket, ők mondhatni gyorsabban növekszenek, egyes fajták már fél éves korukra ivarérettek lesznek.
Ne aggódj azon, ha a te kutyusod csak 1 éves kora után tüzel először, teljesen normális!

Fotó: Julius-K9
Mik a tüzelés jelei?
Először leginkább viselkedésbeli változást vehetsz észre kutyusodon. Ez a változás különféle módokon nyilvánulhat meg.
Gyakran visszahúzódóbbá válnak, fekszenek, lustábbak.
Más esetben pont, hogy élénkebbek lesznek, zavartan viselkednek, mondhatni ingerlékenyek. Személyes tapasztalataim alapján ilyenkor játékokkal “babáznak”, összegyűjti a játékait, vigyáz rájuk, beviszi a fekhelyére.
Az étvágytalanság szinte minden tüzelő szukára igaz.
Külső jegyekben a péra megduzzad, vérzés jelentkezik. A vérzés kevésbé folytonos, inkább pecsételő jellegű.
Különösen, ha tudjuk, hogy kan kutya van a közelben, de általánosságban is, érdemes fokozottan óvnunk a szukát ebben az időszakban, mert a kanok “megőrülnek” egy tüzelő szuka közelségétől, és szinte bármire képesek, hogy a közelébe kerülhessenek.

Fotó: Julius-K9
Kutya menstruáció
A kutya menstruál?
Röviden és tömören nem. Más jellegű egy kutya tüzelése, mint egy menstruációs folyamat.
Először is, a kutyák nagyjából félévente, azaz évente kétszer tüzelnek, és egy-egy tüzelés három hétig tart.
A szuka ivarzása
Az egész tüzelési időszakban nem termékeny a kutya, csupán rövid ideig, nagyjából 2-3 napig.
Az előivarzás idejében a péra megduzzad, és véres váladék ürül, ekkor még nem termékeny a kutya.
Ha sikeresen szeretnénk pároztatni a szukánkat, akkor az első tüzelési fázis után, ami 7-14 napig tart átlagosan, az ivarzási fázisban kell megörténnie a találkozásnak a kannal. Az ivarzási fázisban kevésbé véres, inkább vizesebb és nyálkásabb a váladék.

Fotó: Unsplash
Tüzelő bugyi
A pecsételő vérzés bizony tud kellemetlenségekkel járni, főleg, ha benti kutyusról van szó. Sok gazdi ezért tüzelő bugyit ad a kutyára, ami bár viccesen hangzik, de igencsak hasznos.
Ezel egyrészt megakadályozható a nem kívánatos foltok elkerülése a házban, másrészt séták alkalmával védve vannak az érdeklődő kanokkal szemben.

Fotó: VetCBD
Ivartalanítás
Tüzelés előtt vagy után érdemes ivartalanítani?
Ez egy olyan kérdés, amiben sajnos nincs egyetértés állatorvosi berkekben. Eget rengető különbségek nincsenek, így akkor járunk a legjobban, ha hallgatunk arra az állatorvosra, akinek a döntésében és javaslatában megbízunk.
Egy biztos, tüzelés közben nem ajánlott ivartalanítani! A tüzelés idejében a méh megduzzad, emiatt erősen vérzékeny, a műtét kockázatosabb!
A tüzelés után 1 hónapot érdemes várni az ivartalanítással.
Egy kutyusért mentek a menhelyre – aztán kiderült, hogy a legjobb barátja is gazdira vár
Megható videón a kettős örökbefogadás!
Az 1800-as években épült Károlyi-kastély vár kutyusoddal együtt
A Károlyi Kastély Hotel & Restaurant 23 szállodai szobával, étteremmel és egy 50 hektáros arborétummal közkedvelt úticélja a kiskedvenceikkel utazó vendégeknek, hisz a kastély körüli ősfás park mindenki számára igazi kikapcsolódást nyújt.
Csivava mentette meg szakadékba zuhant gazdáját Svájcban
A kis csivava mutatta meg a svájci hegyimentőknek, hol zuhant a mélybe gazdája a Fee gleccseren, péntek délután. Ezzel valószínűleg megmentette az életét.
Megmentette gazdája és barátai életét egy kutya a texasi árvízben
Ugatásával mentette meg egy nyaraló baráti társaság életét egyikük kutyája. A pihenésük könnyen tragédiába torkollott volna, ha nem ébrednek fel időben.
Egy segítőkutya is oklevelet kapott a MATE Kaposvári Campus diplomaosztóján
A Dallam névre hallgató kutyus két éve került a most gyógypedagógiai szakon diplomát szerző Mercédeszhez a Baráthegyi Vakvezető és Segítőkutya Alapítványtól segítőkutyaként, ahol vakvezető kutyának képezték ki, végül azonban személyi segítőkutyaként került a lányhoz.
Mercédesz azt mondja: már a kezdetektől fogva rendszeresen bevitte kutyáját az órákra, a vizsgáit, szigorlatát és záróvizsgáját is vele csinálhatta meg. – Azt gondolom, ha az egyetemem nem állt volna ilyen empatikusan hozzánk, a diplomám se lehetett volna olyan szép, amilyen szép lett – mesélte. Dallam volt az első segítőkutya, akit kitüntettek az egyetemen.