A kutyák az erdőre szavaznak!
2015. augusztus 23., 06:00
Szerző: Horváth Nikoletta
Kategória: Jó tudni!
A futtatók, parkok egyaránt jó helyszínei a kiadós kimozgatásoknak, de a népszerű reklám szövegével élve „10 kutyából 9 az erdőt választaná”. Az erdei móka előtt jöjjön pár jótanács.
Az alapfelszereltség természetesen a kullancs elleni csepp vagy nyakörv, a mikrochip, és egy biléta kutyánkon, melyen fel van tüntetve nevünk, telefonszámunk. Nem baj, ha a zsebünkben tartunk egy sípot is, a nagyobb hallótávolság miatt, s ha kedvencünk nem a legmegbízhatóbb - már ami a behívást illeti - , ajánlott a flexi vagy egy hosszú póráz használatát választani.
Az erdő maga az ingerparadicsom ebünknek, ezért néhány fontos szabályt itt is feltétlenül érdemes betartanunk: soha ne tévesszük szem elől kutyánkat, mert egy pillanat műve csupán a baj! Egy szarvas, őz vagy nyúl látványa, szaga kiválthatja belőle veleszületett vadászösztöneit. A jelenlegi törvények szerint amennyiben a vadász észreveszi, hogy egy kutya vadat hajt, kilőheti mindenféle előzetes kérdés, figyelmeztetés nélkül. Ez nem játék, legyünk elővigyázatosak!
A vízpart különösen nagy csáberővel bírhat kutyánk számára, de a rejtett csapdákra, árkokra, hasadékokra is gondolnunk kell, amikbe négylábúnk egy-egy óvatlan mozdulat során könnyedén beleléphet, és megsértheti magát. Meglehet, utána nekünk kell életmentővé avanzsálnunk, ezért hasznos, ha tartunk hátizsákunkban vagy az autónkban egy kutyaelsősegély-csomagot.
Az erdei séta szépsége, megnyugtató hangulata sajnos egyéb kellemetlenségeket is tartogathat számunkra, hiszen a természet lágy öle tele van ürülékkel. És hogy ez kinek öröm, természetesen kutyánknak! Fokozottan figyeljünk arra, hogy ebünk mibe üti az orrát, inkább ne bízzuk az ízlésére… Mégha oly megoldhatatlannak is tűnik néha a feladat, próbáljuk meg időben észrevenni, miben sántikál.
Bár a szarvasgomba nemcsak finom, hanem értékes is, kedvencünk nem a keresésére, felismerésére született, hacsak nem kiképzett szarvasgomba-kereső kutya. Elfogyaszthat bármilyen gombát, amit talál, s ez bizony veszélyes, hiszen több fajtája is halálos mérget hordoz. Akár egy falat is óriási galibát csinálhat, ezért lehetőleg kerüljük az árnyas, gombákkal teli erdőrészeket.
A hatalmas barangolást követően az első feladatunk kutyánk lelkiismeretes átvizsgálása legyen. Figyeljünk külön a toklászra és tüskékre, amik befúródhatnak kedvencünk mancsába, hallójáratába, orrába. Távolítsuk el bundájából az esetlegesen rákapaszkodott kullancsokat és egyéb rovarokat. Ha szükséges, forduljunk állatorvoshoz!
Esős napok után lélekben készüljünk fel a sárra és a koszra, amit kutyánk nyilván élvezni fog. Törölköző, tiszta víz legyen a kezünk ügyében vagy a csomagtartónkban, hogy áttörölhessük, mielőtt beszállna az ülésre.
A fentiek betartása mellett a legjobb hétvégi programmá válhat az erdei kirándulás, amely kutyusnak-gazdinak egyaránt pihentető, kikapcsoló szórakozás.
Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről
kérünk lájkold Facebook oldalunkat!
Cikk első megjelenése: 2015. február 21.
Hihetlenül édes a kiskutya, ahogy legjobb barátját várja az ajtóban
Theo és Coco kutyusok az első pillanattól fogva rajonganak egymásért. Szívmelengető videójuk láttán garantált a mosoly!
Miért néz rám a kutyám, miközben a nagydolgát végzi?
Szimatol, fel-alá járkál, köröz, míg végül megtalálja a tökéletes pontot. Művelet közben pedig le nem venné rólunk a szemét. Vagy inkább elbújik? Mit szeretne üzenni kutyánk, amikor ürítés közben ránk néz?
Őszi kutyasétáltatás
Az ősz kétségkívül a legideálisabb időszak a hosszú sétákra kutyusunkkal, hiszen nem olvadunk el a nyári melegben, és nem fagyunk át a téli latyakban. Sok gazdi több napos pihenésre indul kutyástul ősszel.
A kutyasétáltatás nem csak a kutyának jó!
A kutyasétáltatás előnyeit tudósok igazolták Gazdira nézve is: jót tesz az egészségnek, és növeli a környékbeliek biztonságérzetét is. Nekünk, Gazdiknak ezek nem ismeretlen tények - most azonban tudományos bizonyítékokkal is alátámasztották a feltevéseket.
Miért mászkál cikk-cakkban a kutyám a sétán?
Kiborít, amikor kedvenced ide-oda jön-megy, össze-vissza kóvályog a sétán? Miért nem tud egyszerűen "csak" sétálni? Szépen, nyugodtan, okosan... Lássuk, mi okozhatja ezt a viselkedést, és hogyan javíthatunk a helyzeten!