A kutyatartás lehet a hosszú élet titka?
2019. augusztus 29., 06:30
Szerző: S.Zs.
Kategória: Jó tudni!
Legalábbis az egyik. Felmérések szerint ugyanis egészségesebb és hosszabb életűek azok, akik egy vagy több kutyának felelős gazdái.
A felelős szót nem véletlenül emeltük ki, hiszen a fenti eredmények azon gazdik között figyelhetők meg, akik megfelelő mennyiségű aktív időt is töltenek kedvencükkel. A napi többszöri, akár hosszabb séták, túrák miatt a kutyások sokkal aktívabbak a nem-kutyásokhoz képest. Azt pedig nem is kell sokat ragoznunk, mennyire sokat számít a mozgás egészségünk megőrzése érdekében!
Egy újonnan megjelent tanulmány megerősítette a fenti elképzelést: részletesen felmérték a résztvevők egészségügyi állapotát és ezt vetették össze a társadalmi és gazdasági viszonyaikkal. A Kardiozive Brno 2030 elnevezésű kutatás 2014-ben indult, első eredményei most jelentek meg. (A kutatás egyébként 2030-ig fog tartani, ez idő alatt többször is megvizsgálják majd a résztvevőket.)
Ezen első eredmények, melyeket a Mayo Clinic Proceedings tudományos folyóiratban publikáltak, rámutatnak, hogy a kutyatartás bizony jót tesz a szívnek, mi több: egyenesen csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának esélyét. Az eredményekhez több mint 1700 embert vizsgáltak meg az Amerikai Szívtársaság által meghatározott 7 ideális egészségügyi faktor alapján: a testtömeg-indexet, étrendet, fizikai aktivitást, dohányzást, vérnyomást, vércukorszinet és az össz-koleszterint nézték.
“Általában véve azt tapasztaltuk, hogy azok az emberek, akik bármilyen állatot kedvtelésből tartottak az otthonukban, nagyobb eséllyel végeznek nagyobb fizikai aktivitást, jobb az étrendjük és kedvezőbb a vércukor szintjük” – idézi az Origo Andrea Maugeri-t, a kutatás társszerzőjét, a brnoi Szent Anna Egyetemi Kórház és az olaszországi Catania Egyetem Nemzetközi Klinikai Kutatóközpontjának kutatóját.
Indexkép forrás: cdc.gov
A kutyasétáltatás nem csak a kutyának jó!
A kutyasétáltatás előnyeit tudósok igazolták Gazdira nézve is: jót tesz az egészségnek, és növeli a környékbeliek biztonságérzetét is. Nekünk, Gazdiknak ezek nem ismeretlen tények - most azonban tudományos bizonyítékokkal is alátámasztották a feltevéseket.
Miért mászkál cikk-cakkban a kutyám a sétán?
Kiborít, amikor kedvenced ide-oda jön-megy, össze-vissza kóvályog a sétán? Miért nem tud egyszerűen "csak" sétálni? Szépen, nyugodtan, okosan... Lássuk, mi okozhatja ezt a viselkedést, és hogyan javíthatunk a helyzeten!
Őszi kirándulás kutyával - Az évszakkal járó kihívások
Hőmérséklet ingadozás, nedves avar, gyors sodrású folyók... Megannyi veszélyt rejthet a természet ősszel is, de ettől még nem szabad lemondanunk a túrázásról. Mire figyeljünk, ha útnak indulunk?
Őszi kirándulás kutyával - Első lépés, a Tervezés
Napsütés, kellemes meleg, friss levegő. Mi is lehetne jobb alkalom egy kis kutyás kimozdulásra, mint az ősz? Mire figyeljünk, mielőtt elindulnánk?
Korlátozás a kutyasétáltásban októberben – minden tudnivaló az őszi ebzárlatról egy helyen!
Ősz közepén már-már óramű popntossággal számíthatunk az ebzárlat elrendelésére - szerencsére folyamatosan javul a helyzet hazánkban, így egyre kisebb területeket érint a korlátozás. Ott azonban, ahol szükség van a rókák veszettség elleni immunizálására, szigorú szabályokat kell betartania a kutyatartóknak!