A kutyabarát helyek szakértője, a kutyabarathelyek.hu

Összes      Friss      Ajánló      Állatvédelem      Egészség      Jó tudni!      Könnyű      Közérdekű      Kreatív      Nevelés      Utazás

A napfogyatkozás hatása a kutyákra

Tudományos tények és tapasztalatok nyomában


2022. október 25., 10:45


Szerző: B.Zsófi


Kategória: Egészség




Érdemes előre felkészülnünk a napfogyatkozásra, ugyanis kutyáink furcsán reagálhatnak a hirtelen bekövetkező éjszakára. Egyes kutatások azt bizonyítják, hogy az állatok előre megérzik a természeti változás közeledtét, attól függően, hogy az milyen mértékű.



 

Évezredek óta terjeng az emberek között a hiedelem, miszerint az állatok előre megérzik a természeti katasztrófákat, változásokat. Ez kutyáinkra is igaz, de semmi köze az állítólagos hatodik érzékükhöz. Több kutatás bizonyítja, hogy a földrengések, cunamik, vulkán kitörések előtt érdemes hallgatnunk házikedvenceinkre, ugyanis a Földnek olyan alacsony frekvenciás hullámait képesek érzékelni, amiket mi nem. De mi a válasz a napfogyatkozásra?

 

 

A teljes napfogyatkozás
Fotó: theguardian.com

 

 

Kutyáink az évek során felvették a mi életritmusunkat. Reggel kelünk, mikor világosodik, nappal tevékenykedünk, nappal kapnak tőlünk enni, ekkor játszunk velük. Emiatt a fény létfontosságúvá vált számukra.

 

A napfogyatkozás nagy mértékben megváltoztatja a környező fényviszonyokat, emiatt a nappali állatok viselkedésformát váltanak, várják a vacsorájukat, lefekvéshez készülődnek. Kedvenceink eltérően reagálhatnak a sötétségre, egyesek nyugovóra térnek, mások vonyítanak. A meglepetést az okozza náluk, hogy a változások hirtelen következnek be, nem úgy ahogy megszokták. Ez akár még riadalomra, szökésre is okot adhat, tehát érdemes előre felkészülnünk.

 

 

Egyes kutyák akár vonyítással is reagálhatnak egy nagyobb napfogyatkozásra
Egyes kutyák akár vonyítással is reagálhatnak egy nagyobb napfogyatkozásra
Fotó: purewow.com

 

 

A viselkedés változás nagyban függ a napfogyatkozás mértékétől. Ez eltérő lehet a különböző területeken, akár még országon belül is, így egy kutatás se bizonyítja pontosan, hogy mi a hirtelen sötétség hatása ebeinkre nézve. Nem tudhatjuk, hogy azonosan reagálnak-e a 20-, 30-, vagy akár 80%-os napfogyatkozásra, mivel nem lehetünk egyszerre több helyen, és semmiképpen nem általánosíthatjuk a kutyákat ilyen szempontból.

 

Fontos figyelembe vennünk, hogy mi emberek is sokszor egyfajta félelemmel tekintünk még az ilyesfajta természetbeli változásokra is, ami, bár nem is gondolnánk, de hatással van a hozzánk ragaszkodó ebre. A mi félelmünk ragályos, kutyáink megérezhetik, átvehetik azt, és ha nem vigyázunk eléggé, ezért rohannak ki a világból.

 

 

A kutya átvheti a gazdi hangulatát, így a félelmet is
A kutya átvheti a gazdi hangulatát, így a félelmet is
Fotó: dogful.com

 

 

Egyesek azt állítják, hogy kedvenceik nemhogy nem fogadják el az ennivalót, de egyenesen visszautasítják azt, undorral néznek rá.

 

Egy golden retriver állítólag hosszan és hangosan vonyított a nap eltűnésekor, egészen addig amíg az elő nem került, pedig azelőtt sosem produkált hasonlót.

 

Egy másik család kutyája pedig a kerítést átugorva hagyta el a kertet, és vágott neki a nagyvilágnak.

 

Ezekről a cselekedetekről természetesen csak feltételezhető, hogy a napfogyatkozás okozta őket, tudományos bizonyítékuk nincs. Mindenesetre egy nagyobb napfogyatkozás közeledtével érdemes odafigyelnünk kedvencünk biztonságára - például hogy ne tudjon kereket oldani!

 

 

 


Cikk első megjelenése: 2015. március 19.

Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről

kérünk lájkold Facebook oldalunkat!

 

Témába vág

Kiskutya-szindróma, avagy miért tekintünk másként a kistestű kutyákra, mint a nagyobbakra? Kiskutya-szindróma, avagy miért tekintünk másként a kistestű kutyákra, mint a nagyobbakra?
Több tanulmány is rámutat arra, hogy az emberek hajlamosak elnézőbbek lenni a kicsi kutyákkal. Mi lehet ennek az oka?

Tudtad? A kutyáknál is kialakulhat a stroke Tudtad? A kutyáknál is kialakulhat a stroke
Tisztában vagyunk azzal, milyen súlyos betegségről van szó - következményei egy életen át elkísérhetik az embert. Gazdiként azonban fontos tudnunk, hogy sajnos kedvenceinknél is előfordulhat. Hogyan ismerhetjük fel és mit tehetünk stroke esetén?

Fokozott nyáladzás kutyáknál - mi okozhatja? Fokozott nyáladzás kutyáknál - mi okozhatja?
A kutyanyál. Csöpög, nyúlik, ragad… Nem éppen a kedvencünk, de hozzátartozik kedvencünkhöz. Lássuk hát, mi minden állhat a túlzott nyálzás hátterében!

Séta? 10 jel, amivel a kutyád azt üzenheti, ideje kimenni Séta? 10 jel, amivel a kutyád azt üzenheti, ideje kimenni
Ha esik, ha fúj, nincs mese, menni kell. Ezt pedig különféle módokon adhatja tudtunkra kedvencünk, hiszen a szükség nagy úr. Hogyan mondja el, hogy szeretne sétálni?

Miért szeretnek a kutyák belehemperegni a kakiba? Miért szeretnek a kutyák belehemperegni a kakiba?
… és egyéb szagos dolgokba, amit csak úton-útfélen találnak. Valami ellenállhatatlan erő vonzza szimatukat feléjük, majd hazafelé büszkén hordják „varázslatos” illatukat. Mi pedig nem győzzük befogni orrunkat, és lélekben készülünk egy (újabb) alapos fürdetésre.

Minősítés

Hogyan lehet minősített
kutyabarát helyed?

Minősítés és hirdetés – Tudj meg többet!

Tudj meg többet
tanúsító védjegyünkről!

Megismerem

Kedvenceink

Biztosítás

Kisállat biztosítás
bel- és
külföldön!
Gondoskodj kedvencedről!

Partnereink

Ebugatta JULIUS-K9 MTI MOL Nyrt.

Hírlevél

A hírlevélre történő feliratkozással az adatvédelmi nyilatkozatot elfogadom.

kutyabarathelyek.hu - kezdőoldal Észrevételek
FaceBook Instagram Pinterest YouTube
Két kutyát mentettek meg a zirci rendőrök borzalmas körülmények közül Hírek - Címlapon
Két kutyát mentettek meg a zirci rendőrök borzalmas körülmények közül
Egyes kutyák szívesebben működnek együtt az emberrel, mint mások Hírek - Címlapon
Egyes kutyák szívesebben működnek együtt az emberrel, mint mások