A vulkanikus eredetű Somló lankáinak felfedezése kutyákkal
2024. január 08., 15:45
Szerző: Böjte Csenge
Kategória: Utazás
Somló, magányos tanúhegy a Bakony szélén, ami Magyarország legkisebb borvidékéről híres. A borászatok mellett a várrom, a kilátó, a tanösvény és a somlói miliő miatt érdemes ellátogatni ide. A Somló varázsa mindenkit megérint, pár napos kikapcsolódásra tökéletes úti cél a kutyákkal.
Magyarország legkisebb borvidéke
Somló a 480 hektáros termőterületével Magyarország legkisebb történelmi borvidéke, melyet a Ság- és a Kis-Somlyó hegy termőhelyeivel együtt, a legújabb névváltozás óta ismét Somlói borvidékként ismerhetünk. (forrás: somloiborvidek.hu)
Magyarország legkisebb borvidéke, a somlói bor kizárólag fehér szőlőből készül. A borvidéken legelterjedtebb fajták az olaszrizling, juhfark, furmint, hárslevelű és tramini. A Somló egész világon egyedülálló különlegességét a juhfark tudja legszebben megmutatni.
Somlói vár
2022 tavaszára megújult a somlói vár. A rekonstrukció keretében megvalósult az alsóvár valamennyi épületszerkezetének helyreállítása, valamint az alsóvári épületekben több zárt és fedett-nyitott helyiség alakult ki, új híd és helytörténeti kiállítás is készül hozzá. Somló vára a legendák szerint egy tatárjárás után emelt kővár volt, de az első írásos emlék csak 1352-ben említi. Sokszor cserélt gazdát a történelem során.
A Somlói vár autóval nem megközelíthető, a Somló hegy lábánál lehet parkolni. Onnan turistajelzéseket követve 1 kilométer sétaút a várig.
Kilátó a Somló csúcsán
Szent István kilátó 433 méter magasan emelkedik, a somlói vártól 3 kilométerre, a Somló-hegy legmagasabb pontján található. A 12 méter magas kilátóhoz a hegy bazaltköveit használták fel. A négyszintes toronyból tiszta időben a távolban felcsillanhat a Balaton víztükre és kivehetők az Alpokalja vonulatai is.
A kilátó felavatásakor a Szent István nevet kapta, mivel első királyunk halálának 900. évfordulója alkalmából tartott emlékév során épült. (A kilátó belépődíjas és nyitva tartáskor lehet feljutni).
Szállás egy kisházban
A Csipke Somló kutyabarát házban szálltunk meg. Mi télen voltunk, napközben nagyot sétáltunk, este pedig a sparhelt melege mellett bekuckóztunk és romantikáztunk a somlói borok társaságában. A ház nyáron hűvös, a kényelemről hűtő-fűtő klíma is gondoskodik. Nincs TV, nincs HBO, nincs Netflix, ami arra ösztönöz, hogy szakadjunk ki a megszokott környezetünkből, olvassunk, sétáljunk, egymással és a kutyákkal foglalkozzunk, vagy csak egyszerűen merengjünk a távolba és élvezzük a kilátást.
A házból kilépve indulhatunk is felfedezni a Somlót, ami egy nap alatt körbejárható. Először a Kőkonyha-Kőlyuk Bazaltorgonákat néztük meg, impozáns képződmény, majd mentünk tovább a Szent Margit-kápolna felé. Útközben szőlősök, présházak és a táj tárult elénk.
Célirányosan mentünk a Somlói vár felé. A romok között sokat időztünk, elolvastuk a történelmi kiírásokat, rajtunk kívül mással nem találkoztunk.
Továbbhaladtunk a kilátó felé, majd kiértünk a Somló tetejére, ahol nagy tisztásokon lehetett szaladgálni a kutyákkal. Mi is leheveredtünk és élveztük a napfényt (decemberben, olyan jó idő volt).
A Szent István Kilátóba nem tudtunk bemenni, mert zárva volt.
Túra hossza: 9,5 km
Szintkülönbség: 380 m
Menetidő: 3-4 óra, megállóktól függően
Parkolás: ha autóval érkeztek kirándulni, akkor a Szent Margit-kápolna alatt nagy, szabadon használható autóparkoló található, ami Somlóvásárhely felől közelíthető meg.
Cikk első megjelenése: 2024. január 06.
Kóbor kutyákat lát vendégül ez az argentin étterem
Szívesen fogadja az éhes, hontalan állatokat a Restobar Dickens nevű étterem Argentínában.
A kisebb termetű kutyák okosabbak
Eddig általánosan elfogadott volt az a nézet, hogy az egyes kutyafajták relatív agymérete nagyjából egyenesen arányos az állatok szellemi képességeivel. A fajták agyméretét vizsgáló új kutatás azonban kiderítette, hogy a kisebb agyméretű kutyák általában okosabbak.
Az Év Kutyabarát helye 2024
Magyarországon rengeteg család kutyatartó, így ez a nagy közösség társadalmi igénye, hogy kutyájukkal együtt mehessenek mindenhová.
Így ünnepeld kutyád szülinapját
Manapság már rengetegen ünneplik kutyusuk születésnapját. Mi megértjük, sőt, ötleteket is adunk az ünnepléshez!
Tibet szerencsehozó kutyája: a Lhasa apso
A Himalája rejtett világában született ez a fajta, több ezer éves múltra tekint vissza. A “modern civilizáció” csupán az 1950-es évektől tenyészti. Nézzük, mitől olyan különlegesek!