
Amilyen a kutyád, úgy neveld!
2015. March 22., 19:15
Szerző: RSM
Kategória: Nevelés
A kutyanevelés bonyolultságát, mint arról a múlt héten már beszéltünk, az adja, hogy sok esetben nem a kutya személyiségéből és egyéniségéből indul ki, hanem egy módszert húz a különböző fajtákra. Most azt vesszük górcső alá, hogy milyen viselkedések és nevelések milyen helyzetekben hatásosak.
Stefan Siman állatterapeuta és tréner határozottan kiáll a megoldásközpontú kutyanevelés mellett. Úgy gondolja, hogy ami az egyik kutyánál kezelendő probléma, addig a másiknál épp kiemelkedő tulajdonság, ezért a két kutyánál nem lehet ugyanazt a nevelési elvet alkalmazni.
Például, ha egy lakótelepi kutya az órákig tartó ugatásával zavarja a házban élőket, akkor nála olyan oktatást kell bevetni, ami megszűnteti ezt. Miközben egy családi gazdaságban tartott egyednél elvárás, hogy ugatással jelezze a gazdájának a veszélyhelyzeteket. A két esetben nem lehet egyformán nevelni.

Fotó: http://www.apotheken-umschau.de/
Ráadásul a kellemetlen viselkedési minta nem feltétlenül a kutya személyiségéből adódik, hanem a gazdája rossz válaszreakcióiból. Ennek felismerése szintén szakembert kíván. Sok oktató mondja azt, hogy nem a kutyát neveli, hanem a gazdát kezeli.
Ezek a rossz gazda-minták elkezdődhetnek már kölyökkorban, és hiába várja azt a a kutyatulaj, hogy majd varázsütésre abbahagyja kutyája a nem kívánt viselkedést. Ilyenkor jönnek a kéretlen jótanácsok. Stefan ennek megértésére a felugráló eb példáját hozza.

Fotó: http://www.dogtrainingassociation.com/
A kölyöknek megengedi a környezete, hogy felugráljon az emberekre, mert annyira cuki. Nem közömbösítik ezt, nem gondolnak arra, hogy pár hónap, év múlva ez kellemetlen, esetenként veszélyes lesz. A kutya megnő, és még akkor is ugrál, ami zavarja az embereket. A jótanácsok közt szerepel a "lépj a hátsó lábára" is, mely nem minden esetben működőképes. Például a falkavezérré vált, embernek kezelt lakótelepi középes termetű kutya esetében. A lábtaposós módszerbe esetleg beletörik a kutya lába.
Marad a negatív viselkedés, és a feszültség, mely büntetéseket és egyéb fegyelmi eszközöket hoz maga után.

Fotó: http://www.hundezentrum-schleswig-holstein.de/
A büntetés használata azonban nagyon tág fogalom a kutyanevelésben. Ez ugyanúgy fajtára, méretre, oktatási stílusra különbözik egymástól. A büntetés célja minden esetben a rossz minta kiküszöbölése és a jólnevelt kutya állapotának létrehozása.
Az azonban egyáltalán nem mindegy, hogy a büntetés súlya mekkora. A pozitív büntetés használata még elfogadott, de a fájdalmat okozó és maradandó sérülést adó ellencsapás már inkább szadizmus, mint nevelés.
A pozitív büntetés azt jelenti, hogy egy negatív viselkedéshez (péládul figyelemfelkeltő felugráláshoz) egy kellemetlen élményt társítunk (nem figyel rá a gazda, nem néz rá, nem beszél hozzá, amikor felugrál), és ezért abbahagyja.
A falkában élő egyedek egy-egy tekintetből is tudják, hogy milyen viselkedési minta követendő, és melyeket nem érdemes folytatni. A gazdának falkavezérré kell válnia, hogy minden apró rezzenését értelmezni tudjon a kutyája, és ezáltal az emberi közegben elérje a jólnevelt kutyaságot.
Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről
kérünk lájkold Facebook oldalunkat!
A húsvéti asztal finomságai kutyádnak. Melyik veszélyes?
Terülj-terülj asztalkám van a legtöbb háztartásban az ünnepek alkalmával, megannyi finom falattal. Ám nem biztos, hogy ez kutyádra nem veszélyes azon kívül, hogy minden bizonnyal neki is ízlene. Melyik fogásokkal kell vigyáznunk?
Kennelköhögés járvány van
Elsősorban Budapesten és a környező településeken tombol a vírus: egy ideig kerülni szükséges a kutyafuttatókat, kutyás közösségeket!
Mit tegyek, ha elveszett a kutyám?
Minden gazdi rémálma, hogy kutyája eltűnik. Mit érdemes tennünk, hogy növeljük az esélyét a happy endnek?
Helyek, ahova nem való a kutya. Például a kifutóra.
Jópofa ötletnek tűnik kifutóra lépni kutyával együtt, ám nem mindig bizonyul jó ötletnek. A videón szereplő hölgy nem túl kedvesen rángatja végig a kutyát.
A kutyázás egy egészen különleges formája. Interjú egy szolgálati kutyás alezredessel.
A rendőri pálya sok gyerek álma és felnőtt hivatása. A kutyás rendőrök egy különleges csoport. Nagyon örülök, hogy az Országos Rendőr-főkapitányság készségesen segítségemre volt az interjú elkészítésében.