
Mars hasmars!
2015. március 22., 04:00
Szerző: Horváth Nikoletta
Kategória: Egészség
A hasmenés előbb-utóbb minden ebet utolér. Vagy egy bezabálás után, esetleg tápváltáskor, de előfordulhat vírusos megbetegedés következményeként is. Nem tudjuk eléggé hangsúlyozni,hogy az állatorvoshoz mindenképp el kell vinni az ebet, de pár házi praktikával könnyíthetünk kutyánk szorult helyzetén.
Olykor elegendő egy új konzerv, vagy egy falat házi koszt, s kedvencünk toporogva, nyüsszögve adja tudtunkra: dolga van, ami nem várathat magára. A hasmenés általában pár nap alatt rendeződik, de addig mind a gazdi, mind a csahos számára jópár kellemetlen percet okozhat. Naponta többször is jöhet az inger, ráadásul a híg székletet képtelenek tartani a négylábúak (hozzánk hasonlóan), így akár a szobatisztaság is felborulhat. Legyünk türelmesek kutyánkkal, ez az elsődleges szabály!

Ha tudjuk, hogy mi miatt került ebünk ilyen helyzetbe (jó zsíros szalonnát adtunk pl. előző este, vagy konzervet kevertünk a megszokott táphoz stb.) akkor pár egyszerű lépéssel gyorsíthatjuk kutyánk felgyógyulását. A tápot rakjuk félre, és főzzünk rizst kedvencünknek. A rizs alkalmas arra, hogy megfogja a hasmenést, ugyanakkor kellően laktat, és energiával szolgál. Akad, aki egy filter kamillateát is beledob a rizs főzővizébe, ezzel gyulladás csökkentő hatást társítva az étek mellé.
A probiotikumok is jó szolgálatot tehetnek. Amennyiben kutyának való éppen nincs a házi készletünkben, de emberi készítmény pl. folyékony kéz közelben van, bátran adjuk be ebünknek, majd az első adandó alkalommal (például az állatorvosi látogatáskor) szerezzük be a direkt ebeknek készült terméket.
Akadnak gazdák, akik esküsznek a kefirre, de ha laktóz érzékeny a kutyánk, akkor ezzel inkább ne terheljük meg a gyomrát.
Lényeges, hogy tápváltáskor figyeljünk a fokozatosságra, keverjük a régit, az új eleséggel, és ne hirtelen adjunk teljesen más takarmányt ebünknek, ez ugyanis bélgyulladást, s ezáltal hasmenést okozhat!

Amikor elkezdjük a rizs diétát, minden más jutalomfalatot, házi kosztot stb. felejtsünk el. Praktikus ötlet felönteni meleg vízzel a kímélő étket, így a hidratálás is ki van pipálva, ami egyébként is nagyon lényeges, hiszen a hasmars jelentős folyadékvesztéssel jár.
Pár nap után, amennyiben a tünetek csökkennek, majd megszűnnek szépen, óvatosan bevezethetjük a tápot, eleinte fél, majd negyed zacskó rizzsel keverve, végül a hasfogó kiegészítőt el is hagyhatjuk, visszacsöppenve ezzel a jól megszokott kerékvágásba!
Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről
kérünk lájkold Facebook oldalunkat!
Lipoma, a jóindulatú zsírdaganat kutyáknál
Zsírcsomó, zsírdaganat, lipoma… Első olvasatra ijesztően hangozhatnak e kifejezések, ám legtöbb esetben jóindulatú daganatokról van szó. Mit kell tudni róluk és mi a teendőnk?
10 tünet, amit soha ne hagyj figyelmen kívül kutyádnál
Gyengeség, bágyadtság, fáradékonyság, köhögés, nyugtalanság... Jelek, amelyek felett könnyű elsiklani, ám komoly problémára is utalhatnak kedvencünknél. Jó, ha tudjuk, mire figyeljünk oda, hogy megelőzhessük a bajt!
A kutyák is lehetnek csiklandósak?
Elgondolkodtál már valaha azon, mit csinál a kutyád, amikor lábaival kalimpál, miközben a pocakját vagy hátát vakargatod? Lehet, hogy csiklandozza az érintésed?
Hasnyálmirigy-gyulladás kutyáknál – Tünetek és teendők betegség esetén
Változatos tünetei miatt nem mindig könnyű felismerni a betegséget, ám az állapot hamar súlyosbodhat, ezért mielőbbi állatorvosi ellátást igényel. Hogyan segíthetünk kedvencünknek?
Így kerüld el a fagyálló mérgezést!
A fagyálló egy erősen mérgező, az állatok számára édeskés illatú, és finom ízű folyadék. Azonban akár néhány nyalás is halálos lehet, visszafordíthatatlan vesekárosodást okozva a kutyának. Emiatt nagyon fontos, hogy mindent megtegyünk a fagyálló elkerülése érdekében!