Apró hibák – így nevelheted félre kölyök kutyusod!
2021. április 27., 12:00
Szerző: Panyi Zita
Kategória: Nevelés
Egy apró kutyacsomag. Puszis, bújós, puha és illatos. Úgy öleled magadhoz, mintha megnyerted volna a lottónyereményt. És így is van! Innentől egy társ szegődött melléd. Aki minden egyes nap veled lesz hosszú éveken keresztül. Együtt mentek át életszakaszokon, munkahelyeken, kapcsolatokon. Ő állandó tényező lesz. A világ egy idő után térképévé válik annak, merre jártatok, hol játszott először, hol kezdett ásni, hol ebédeltetek együtt, hol tanult meg úszni és így tovább…
Aktivitás a gazdival, nevelés, szeretet – ezek biztosítják kutyája jólétét.
Panyi Zita kutyaviselkedés terapeuta segít a kutya-gazdi kapcsolat harmonizálásában.
Van azonban néhány tanítási, nevelési típushiba, amit kezdő gazdik hajlamosak elkövetni. Ha figyelsz ezekre, Te egész biztosan nem fogod olyanra tanítani a kutyusod, amire valójában nem szeretnéd.
1. Hazaértetek. Jöhet az összes barát és családtag, a szomszédnak is be kell mutatni.
Nagyon nem kell! A kiskutya ugyanis komoly stresszen esik át épp ezekben az órákban. Elszakad kutyacsaládjától, szüleitől és testvéreitől. Megváltozik az egész környezete, elveszíti eddig megszokott és a számára biztonságot jelentő otthonát. Nem tudja, mi vár rá, kik veszik körül. A legjobb, amit ilyenkor adhatsz neki, az a csend és a nyugalom. Jelenléted mellett persze. Ne terheld azzal, hogy egy csomó, számára idegen ember összefogdossa, zsizsegnek körülötte és hangos üdvrivalgásuktól még pihenni sem tud.
A kezdeti napokban tölts vele rengeteg időt! Többször mutasd meg neki vizestálkáját, a kutyapelust és a fekhelyét. Nem biztos, hogy az apró kölyök elsőre megjegyzi ezek koordinátáit a nagy kavarodásban. Helyezz kuckója mellé egy vastagabb plédet, ülj oda néha nap közben, hadd aludjon el a közelséged, illatod érezve.
Először hazaérkezni csak egyszer lehetséges. Számos ponton hathat kutyusod viselkedésére a későbbiekben az, miként telnek ezek az órák, napok. Ha képes vagy nyugalmat sugározni és teremteni köré, tisztelni fog, hasonló békével közelít majd hozzád. Ellenben, ha rögtön hangos visongással és energiaszintje egekbe tornászásával indít a kedves gazdi, nincs mit csodálkozni azon, hogy hasonlót mutat a kutya is. Csak az nagy eséllyel csipkedésben/harapdálásban, felugrálásban, környezete megtépázásában fog megnyilvánulni.
2. Elég haspóknak tűnik, biztos örül majd a főtt ételnek.
Lehet, hogy örül. De hogy nem való pár hetes kölyöknek mindenféle főtt étel a maga zsírosságával és fűszerességével, az is biztos!
Érdemes megbeszélned a tenyésztővel vagy a menhely gondozójával, milyen élelmezéssel gondoskodott eddig az anyakutyáról és a kölykökről. Vannak úgynevezett starter tápok és konzervek, melyeket az elválasztási szakaszban szokás a kicsiknek és mamájuknak adagolni. Ha maradsz annál a termékcsaládnál – itt márkára gondolok –, amit eddig kapott, csak starterről térsz át mondjuk puppy változatra, csökkentheted a kiskutya bélgyulladásának és egyéb emésztő szervrendszeri megbetegedésének a kockázatát.
Naponta háromszor-négyszer etesd a kicsit a saját tálkájából, apró adagokban, hogy ne egyszerre terhelje a gyomrát a bevitt táplákékmennyiség. Jó ötlet állatorvossal vagy kutyadietetikussal is konzultálni, ők biztosan a kutyusod fajtájának, egészségügyi állapotának és életkorának megfelelő legjobb megoldást javasolják.
Mindig különítsd el étkezését a saját étkezésed helyétől. Utóbbinál tedd őt a kuckójába, így korán kialakul benne, hogy nem érdemes kunyerálni és vannak természetes határok. Ezek segítenek majd neki beilleszkedni.
3. Az állatorvos azt mondta, elhúzódik az oltási programja. Marad a lakásban!
Ez a legrosszabb, amit tehetsz! Az oltási program befejezte előtt valóban veszélyes bárhol leraknod kutyusod a földre. De ez nem egyenértékű a korai szocializációs szakasz (6 és 12/14 hetes kor között) végéig tartó szobafogsággal! Úgy ugyanis rengeteg élménytől fosztod meg kutyatársad, melyek megtapasztalásával később elkerülhetné a félelmi-szorongós-, kényszeres- vagy agresszív viselkedéselemek felerősödését.
Mi hát a megoldás? Vidd „sétálni”, csak ölben, oldaltáskában, hordozóban, vagy kutya-hátizsákban a kölyköt! Rögzítsd biztonságosan autóban, ahonnét tud nézelődni, elgurulhattok egy park, egy piac mellé, hogy megfigyelhesse az embereket, szagokat, hangokat és környezete történéseit. Biciklis kosárban, megfelelő rögzítés után is ellátogathattok a legváltozatosabb helyszínekre, akár tolhatod is, ha úgy kényelmesebb.
Arra persze figyelj, hogy ne simogassák emberek, ne ugráljanak rá más kutyák, ne nyalják meg, mert ezzel valóban fertőzésveszélynek teszed őt ki! Hidd, el, később csak nagyon fáradságos munkával lehet pótolni ezeket a tapasztalásokat és a hozzájuk kötődő magatartásformák alakítása is rengeteg időt, energiát és pénzt követel meg. Nem utolsósorban a világ közös felfedezése, a közös öröm szuper élmény mindkettőtöknek, egy életre összeköt!
Forrás: panyizita.hu
Indexkép forrás: Unsplash - Hannah Grace
Kölyökbiztos lakás kialakítása
Kölyökkutya érkezik a családba? Bizony, fel kell rá készülni rendesen, és “bababiztossá” kell tenni a környezetet.
Pink, a szupersztár mellett turnézik az erdőben talált kiskutya
A világhírű énekesnő elhatározta, hogy segít a kiskutyának gazdit találni.
Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?
Rengeteget számít, ha már idejekorán megkezdjük kiskutyánk tanítását. Az otthoni nevelés mellett fontos az is, hogy elvigyük kutyaiskolába. De mikor?
Vigyük-e a kölyköt iskolába?
Egy friss kutatás azt vizsgálta, milyen hatással lehet a kutya későbbi viselkedésére, ha már kölyökkorában ellátogatunk vele az iskolába.
Mennyire etikus szobakennelbe zárni a kutyát?
Mentális gondokat is okozhat a hosszabb időn át tartó bezártság, nem beszélve arról, milyen problémákat vet fel a kutyák általános jóléte, egészsége szempontjából.