Apró hibák – így nevelheted félre kutyusod, ha kutyával barátkozik!
2021. július 10., 12:30
Szerző: Panyi Zita
Kategória: Nevelés
Melyik gazdinak ne lenne álma, hogy kutyusa a négylábú közösség mintapéldánya legyen? Barátságosan köszöntsön minden szembejövő bundást, imádja a kölyköket és végtelen türelemmel tűrje, ha hátára mászik egy-egy vehemensebb ifjonc? Mennyire megkönnyítené mindez a kutyás nyaralást, a futtatóban a barátkozást, a szállodaszoba birtokbavételét és a többi…
Aktivitás a gazdival, nevelés, szeretet – ezek biztosítják kutyája jólétét.
Panyi Zita kutyaviselkedés terapeuta segít a kutya-gazdi kapcsolat harmonizálásában.
Van azonban néhány „tanítási szemlélet” és nevelési típushiba, amit kezdő gazdik hajlamosak birtokolni és elkövetni. Ha figyelsz ezekre, te egész biztosan nem fogod olyanra tanítani a kutyusod, amire valójában nem szeretnéd.
1. A kutyám pont olyan szociális (empatikus, nyugalom élő-szobra, megbillenthetetlen őserővel bíró, zseniális intellektusú…), mint én. Tanítanom sem kell, magától tudja, mit várok tőle.
Azért fogadást ne köss erre! Honnan tudná, ha sosem lett hibázásos helyzetben korrigálva? Vagy ha nem vezetted rá mondjuk kölyökkora óta szép fokozatosan a kívánatos cselekvésekre? Zajos metró-peron, fényes és csúszós felületű márvány járólapok egy hotelben, zsúfolt és szűk utcák a helyi önjáró ebzetekkel tarkítva, lift, kutyás strand… hogy csak pár aktuális nyári példát hozzak. A szocializáció alap-helyszínei. Először is, a kutya nem egyenlő a gazdival! Pláne nem egyezik az összes személyiségvonásuk. Sok gazdi falkával él otthon, a legkülönbözőbb személyiségű kutyákkal. Ha minden kutya a gazdi kiköpött mása lenne, akkor szegény embernek minimum hasadásos személyiségzavarral kéne rendelkeznie… Hidd el, nem leszel kevésbé különleges attól, ha magadra vonatkozónak ismered el: ugyanúgy kell kutyád tanítani, szocializálni és nevelni, mint bárki más földi halandónak. Ezen már csak átesünk mi, kutyások. Nézd inkább a jó oldalát: ha ennyi helyszínen csinálsz képet vagy vidit a tanításáról, tutkóra ti lesztek az Insta sztárjai!
2. Volt már kutyám, nyugi. A másik kezében is csak egy kutya van, nem T-rex…
Utóbbi tény, előbbit senki nem kérdőjelezi. Ezek azonban nem akadályozzák meg még csak a flexi-zsinórok összegabalyodását sem, nemhogy két acsarkodó kutya cikis „egymásra találását”! Az, hogy valakinek volt egy adott jellemű kutyája, nem jelenti azt, hogy pechjére ne foghatná ki a kutyák Hannibal Lecterjét. Ergo kéne új kutyája igényeihez alkalmazkodva nevelnie őt. Gondolj bele! Mi van, ha a másik kutya übereli a tiédet is?! Akarod magatokra szabadítani a kutyád vérmesebb, kaffogó, nyáladzó, ugráló mását? Ugye…! Na pont ezért kell mindenkinek a saját szíve csücskére hatni! Új mottó: menő a jólneveltség! :)
3. Vááááá… itt a kutyás strand!!! Na, menjen, nehogy már itt is folyton mellettem legyen...
Na jó, azt pont nem. De attól még légyszi, tartsd rajta a fél szemed! Tudod, szatyorból kicibált szendvicsek, vizes kutya száraz ruhákon landolása, táskából kilopott labdák és játékok csak a vígjátékokban mutatnak jól. Te sem azért fizetsz ezreket egy-egy márkásabb játékért, hogy egy idegen blöki cafatokra rágja, a meddig kutyáddal a vízben vagy. Legyen ez egy mindenkinek szuper nyár!
Forrás: panyizita.hu
Indexkép forrás: Unsplash - Sofia Shultz
Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?
Rengeteget számít, ha már idejekorán megkezdjük kiskutyánk tanítását. Az otthoni nevelés mellett fontos az is, hogy elvigyük kutyaiskolába. De mikor?
Vigyük-e a kölyköt iskolába?
Egy friss kutatás azt vizsgálta, milyen hatással lehet a kutya későbbi viselkedésére, ha már kölyökkorában ellátogatunk vele az iskolába.
5 tipp, hogy a kutyás strandolás felhőtlen legyen!
Bár az időjárást befolyásolni nem tudjuk, tehetünk azért, hogy a strandolást ezen kívül semmi ne árnyékolja be. Legyen a kutyabarát strandon eltöltött idő a kutyusnak és a gazdinak is élmény!
Fejlesztések az Nyugat-Magyarország egyik kutyabarát strandján
Évről-évre épül, szépül a zalalövői Borostyán-tó kutyabarát strandja – idén nyáron is több fejlesztést végeztek a kutyák és gazdik kényelme érdekében.
Miért érintik össze orrukat a kutyák?
Üdvözlés, információgyűjtés, a kötődés növelése... Mi mindenben segítheti a kutyákat ez a barátságosnak tűnő gesztus?