Ássa el magát az a gazdi, akinek beletört a bicskája a kutyájába?
2024. december 17., 14:00
Szerző: Hortobágyi Henrietta
Kategória: Nevelés
Sok bántás éri azt, akinek meggyűlik a baja a kutyájával.
...és legtöbbször maguktól a kutyásoktól érkezik.
Szomorú látni azt, amikor kutyatulajdonosok vagdalkoznak, mert az egyiküknek gondjai adódtak a kutyájával. Könnyű bántani a másikat azzal, hogy nem választott jól kutyát, de ettől még nem lesz jobb sem a gazda, sem a kutya helyzete, ráadásul ez szimplán ítélkezés, mert nem ismerik az illető teljes sztoriját, csak egy kiragadott részletet.
Hogyan kell JÓL kutyát választani?
Ezt részben már megválaszoltuk korábbi cikkünkben, ahol azt taglaltuk, hogy hogyan lehetsz jó gazdi.
Ismerned kell saját magadat ahhoz, hogy egy számodra megfelelő kutyafajtát választhass!
Gondold át, mennyi időd van a kutyádra!
-
Naponta fél-1 óra séta az időkeret
-
Minden nap tudsz vele tréningezni
-
Csak hetente pár alkalommal tudod sétáltatni
-
Tanfolyamokra szeretnél járni vele
-
Ha hosszúszőrű kutya az álmod, van időd és kapacitásod kozmetikushoz vinni
Mit szeretnél vele csinálni?
-
Hobbiból szeretnéd tartani
-
Egy sporttársat keresel, aki kirándul, fut veled
-
Kiállításokra szeretnéd vinni
-
Kutya-gazdi versenyeken szeretnél részt venni (milyeneken?)
-
Vadászni szeretnél vele
Amennyiben minden válasz megvan a fejedben, már jelentősen leszűkült a kör, hogy milyen kutya való neked. Jó esetben!
Rossz esetben fittyet hánysz minderre, és olyat választasz, ami megtetszik. Mert szép a színe, szép a szőre, szép a feje, aranyos a szeme, mókás videókat láttál róla instán. Na, így ne válassz kutyát!
Jó kutyát választottam, mégsem az igazi
Lehet, hogy tudatosan és megfontoltan választottál egy adott kutyafajtát, mégis jelentősen eltér attól, amire számítottál.
Minden kutya önálló egyéniség. Van vizsla, aki sárban, esőben kirándul veled, míg valamelyik ki sem dugja az orrát a takaró alól esős időben.
Előfordulhat, hogy a kutya nem hordozza azokat a fajtaspecifikus tulajdonságokat, mint a legtöbbjük, ezáltal nehezebb dolga van a gazdinak, és úgy érzi, kudarcott vallott.
Plusz, vannak problémásabb kutyák, akik személyiségükből fakadóan nehezebb esetek. Egy kutya nem robot, nem lehet akármilyenné nevelni. Enyhíteni, javítani lehet bizonyos viselkedési formákon, de mindig hordozni fogja a saját személyiségi jegyeit.
Kihez forduljak segítségért?
Értékelendő, hogy valaki segítséget kér, ha megakadt valamiben négylábú barátja nevelésével kapcsolatban!
Ha valaki kutyás közösségekben kérdez neveléssel kapcsolatban, sokszor sajnos lenéző, sértő, alpár stílusban kap válaszokat. Az “őskutyások” valamiért nem tudják elfogadni, ha valaki nem pórázzal a kezében született, és vannak kérdései kutyaneveléssel kapcsolatban.
Ne félj kérdezni szakértőktől, egy hiteles és valódi kutyás szakember sosem fog neheztelve fogadni, ha problémád adódott!
Leginkább kutyatréner lesz segítségedre nevelési tanácsokban, aki napokat, heteket, hónapokat tud veletek együtt tölteni, és figyelemmel kísérni fejlődéseteket.
Az adott problémától is függ, de hasznos tanácsot tud adni az is, aki szakmájából fakadóan sok időt tölt kutyákkal, így
- állatorvost
- kutyakozmetikust
- kutyanapköziztetőt is bátran kereshetsz kérdéseiddel!
Indexkép forrás: Julius-K9
Sokan miért kontrollmániásak kutyasétáltatás közben?
Feszes póráz, kemény szavak, a kutya szigorúan előre vagy a gazdájára néz. Ismerős? Miért lett trendi a kutyákból szófogadó kis katonákat nevelni?
Miért csinálja a kutyám? – Támadás
Sok sétát és kutyussal töltött szabadidőt keserít meg a támadás jelensége. Amikor hiába szeretnél egy nyugis sétát tenni, lehetetlennek tűnik. Mert kiszámítható, mi fog történni. Eleinte minden rendben, labdáztok, játszotok. Ügyesen megcsinál minden feladatot. Aztán kedvenced meglát egy másik kutyát pár méterre... Megáll. Befeszül a teste. Összecsukja a száját és meredten néz. Nem borzol, nem ugat. Csendben van. Elég beszédes az a csend…! Sokszor állatorvosi rendelőben köt ki az áldozat kutyus. Aki túléli vagy nem a támadást. Aggodalom, orvosi számla és a félelem… Mi van, ha megismétlődik?
Miért ugrál fel a kutyám?
Melyik gazdi ne ismerné a jelenetet, amikor egy hosszú munkanap végén végre hazaér, nyílik az ajtó… és ott tobzódik előtte kutyusa széles vigyorral. Pörög, toporog izgalmában, hol tutulkodva fontoskodik, hol meg nyálas puszikat oszt vég nélkül, mindeközben pedig igyekszik megmászni szeretett kétlábúját?
Miért húz a pórázon a kutyám?
Bizony húz. Ha sétálni indultok, ha meglát egy másik kutyát. Ha a bokor alól akar felenni valamit, ha futhatnékja van. Húz, amint kiléptek a házból. Ha a park közelében vagytok, még inkább. Sok gazdi életét megkeseríti a kutyusok ezen szokása. Mert nem békés a séta, mert megfájdul az ember karja félórán belül. Főleg, ha nagyobb testű a szemünk fénye. Sokszor társul ez a szokás idegen kutyák megugatásával, ami megint csak nehezíti a közösen eltöltött időt.
Szeretnék második kutyust! Ahogy indul…
Nincs gazdi, akinek ne fordulna meg a fejében időnként ezen ötlet. „Milyen szép lenne, ha a két kis gombóc naphosszat eljátszana egymással! Sosem lennének egyedül, ha dolgozni megyek.” Így indul. De mi történik, hogy ez az idilli kép egyszer csak csalódott, elkeseredett gazdikat prezentál? Törvényszerű e változás? Egyáltalán, hogy lehet valaki csalódott, ha kiskutyák ugrándozzák körbe?