
Az ivartalanított kutyák tovább élnek
2015. június 14., 08:00
Szerző: kiberov
Kategória: Egészség
Az ivartalanított kutyák tovább élnek, mint azok, amelyeket nem fosztanak meg ivarszerveiktől - állítják amerikai kutatók. Az élethosszkülönbség jelentős: másfél év.
A Georgiai Egyetem kutatói 40 ezer kimúlt kutya állatorvosi adatait elemezték. Számításaik alapján az ivartalanított ebek átlagosan 9,4 évet értek meg, míg a nem ivartalanítottak 7,9-et.
Az állatorvosi feljegyzések összesítéséből az is kitűnt, hogy a nem ivartalanított kutyák nagyobb arányban múlnak ki rák okán, vagy immunrendszerük betegsége miatt. Az ivartalanítottakkal leggyakrabban fertőző betegség, vagy sérülés végez.
Az állatvédelem alapja az ivartalanítás, ami mind a kutya, mind a tulajdonos, mind pedig a környezet szempontjából is számos előnnyel jár. A kan kutyák gyakorlatilag bármely életkorban ivartalaníthatóak. Ha túl későn kerül a műtétre sor, akkor maradandó rossz szokások alakulhatnak ki, ezért ezt a műtétet leginkább 16 hetes életkorban javasolják elvégeztetni.

A szukák 6 hetes kortól gyakorlatilag bármely életkorban ivartalaníthatóak. Minél fiatalabb korban történik a műtét, annál kevésbé viseli meg az állatot és annál több lehetséges problémát előzhetünk meg vele. A legoptimálisabb az első tüzelés előtt ivartalanítani őket, ami fajtánként változó időpontban, általában 6 és 12 hónapos kor között következik be.
"A fajokra általában jellemző, hogy ha egy egyednek utódai vannak, akkor rövidebb ideig él. Az állítás az emberre is igaz, főként a férfiakra. A kasztrált férfiak hosszabb ideig élnek, a nem kasztráltak többet betegeskednek, hajlamosabbak elkapni fertőző kórokat"" - idézte Kate Creevyt, a tanulmány egyik szerzőjét a ScienceDaily című lap.
Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről
kérünk lájkold Facebook oldalunkat!
Köszönjük!
Cikk első megjelenése: 2015. január 13.
Daganatos betegségek kutyáknál - A rák 6 leggyakoribb típusa
Egy téma, amit legszívesebben messzire elkerülnénk, mégis fontos tudnunk róla, hogy időben megtehessük a szükséges lépéseket kedvenceink egészsége érdekében.
95 millió forint az állatvédelem fejlesztésére
A Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány szeptemberben éves költségvetése több mint harmadát, mintegy 95 millió forintot állatvédő civil ernyőszervezetek fejlesztésére, prevenciós és edukatív munkájának megsegítésére, az állatkertek állatmentő és fajvédelmi tevékenységének erősítésére, valamint az Állatorvostudományi Egyetem (ÁTE) civil állatvédőket segítő ivartalanítási programjának és kutatómunkájának támogatására fordítja - közölték hétfőn, Budapesten.
Kennelköhögés járványra figyelmeztetnek Budapesten
Egyre több gazdi és állatorvos jelzi, hogy nőtt a kennelköhögésben szenvedő kutyák száma. A betegség rendkívül fertőző, legfontosabb a megelőzés!
A rák korai felismerése kutyáknál - 12 árulkodó jel
Kutyáinkat is érinthetik daganatos megbetegedések, ezért fontos, hogy tisztában legyünk azzal, mely tünetek jelentkezése esetén lehet rákra gyanakodni. Ehhez szeretnénk most egy kis segítséget nyújtani.
6 különös dolog, amit a kutyád megérez rajtad
"Esküdni mernék, hogy megérezte, egyszerűen tudta!" – Ha hallottuk már e szavakat kutyás ismerőseinktől, vagy első kézből tapasztaltuk kedvencünkön, elgondolkodhatunk a miérteken. Tényleg létezik az a bizonyos hatodik érzék? Vagy kifinomult szaglása „üzent” neki?