
Az őshonos magyar kutyafajtákról készült ismeretterjesztő film
2020. January 30., 11:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Könnyű
Oktató- és természetfilm készült a kilenc őshonos magyar kutyafajtáról; a mintegy félórás kisfilmet szerdán mutatták be a Nemzeti Kutyafajtáink Génmegőrzési Program egyik alprogramjának projektzáró rendezvényén Egerben.
A Magyar Ebtenyésztők Országos Egyesületeinek Szövetsége (MEOESZ) által szervezett eseményen V. Németh Zsolt kiemelkedő nemzeti értékek felügyeletéért felelős miniszteri biztos hangsúlyozta: a 2018-ban elfogadott kormányzati génmegőrzési stratégiában kitüntetett szerep jut az őshonos magyar kutyafajtáknak.
Ez a kilenc fajta - a komondor, a kuvasz, a puli, a pumi, a mudi, a magyar vizsla, a drótszőrű magyar vizsla, a magyar agár és az erdélyi kopó - nemzeti kincsünk, 2017-ben pedig a hungarikumok között is helyet kapott - emlékeztetett, jelezve, hogy népszerűsítésüket és megőrzésüket is szolgálja az érintett fajtákat bemutató, néhány perces kisfilmekből álló oktató- és természetfilm.

Fotó: pinerest.com
V. Németh Zsolt emlékeztetett arra, hogy tavaly 50 millió forinttal támogatta a kormány az őshonos kutyafajták megőrzésének ügyét. A forrásból genetikai vizsgálatokat végeztek és támogatták az egyedszám növelését elősegítő szakmai munkát is. Ugyancsak ebből a keretből készült el „A 9 magyar kutya” című film is, amelynek premierjét a Nemzeti Kutyafajtáink Génmegőrzési Program iskolaprojektjének zárórendezvényén tartották.
Jakkel Tamás, a Nemzetközi Kinológiai Szövetség (FCI) elnöke rendkívüli jelentőségűnek nevezte a programot és hangsúlyozta, hogy őshonos kutyafajtáink a nemzeti örökség és kultúra részei. Éppen ezért annak ellenére fontos fenntartásuk, hogy eredeti funkciójukat mára nagyrészt elvesztették.
A munka legfontosabb elemei közé tartozik az érintett fajtáknak új funkciókat találni, és kinevelni a tenyésztők új generációit is - mutatott rá Jakkel Tamás, aki szerint ehhez fontos kedvcsinálót jelenthetnek a népszerűsítő programok, köztük a most debütáló, a fajták küllemét, viselkedését, értékeit szemléletesen és vonzó képi világgal bemutató ismeretterjesztő film.
Csejtei Tamás, az alkotás rendezője elmondta, hogy a szakmai követelmények maradéktalan figyelembevételével együtt az érintett kutyák iránti érdeklődés, szeretet, illetve rajongás felélesztése és megerősítése volt a cél, elsősorban a gyermekek körében. Egyúttal a produkció vezérmotívumaként említette annak megjelenítését, hogy ezek az őshonos fajták tökéletesen integrálhatók a mai ember életébe.
A filmet az iskolaprojekt keretében számos iskolában vetítik a gyerekeknek, februártól pedig az interneten is elérhető lesz, és a helyi tévék számára is hozzáférhetővé teszik.
Forrás: MTI
Mi olyan különleges a vizslákban, hogy ennyire imádjuk őket?
Nem tudsz úgy sétálni menni, hogy ne találkoznál legalább egy vizslával. Mindenhol jelen vannak, a városokban, falukban, kiállításokon, versenyeken. Mi vonz hozzájuk minket ennyire?
3 kutyafajta, akik meglepően nyugodtak külsejük ellenére
Szeretünk előítéletesek lenni. Ha “harcikutyát” látunk, akkor az agresszív, ha terelőt, akkor egész nap pörögni fog. Ugyanígy gondolkodunk bizonyos kutyafajtákról, akikről úgy véljük, egész nap futkározni vágynak, és kielégíthetetlen a mozgásigényük. De vajon tényleg így van?
Az erdélyi kopó nemes megjelenésű, vérbeli vadászutya. Interjú a Kopóvilág.hu egyik társalapítójával.
Büszkén soroljuk az erdélyi kopót is a magyar kutyafajtákhoz. Népszerűsége mégis jócskán elmarad a magyar vizslához képest (ahogy a többi fajtáé is).
Ismerjük meg a fajtát, aki mellett teljes mellszélességgel kiállnak a fajtát kedvelők, sőt, úgy tartják, aki egyszer kopót tart, az már sosem választ másik fajtát!
A csodálatos magyar kutyák - ismerd meg a kilenc őshonos magyar kutyafajtát!
Igazi kincseink ők: sokoldalúak, hűségesek és hatalmas a szívük! Ismerd meg a kilenc őshonos magyar kutyafajtát!
A kutya, akit Tolsztoj is társául választott. A borzoi.
Kecses, nyugodt vérmérsékletű, borzas szőrű, nagytermetű agár-féle. Ő az orosz agár.