Állatoknál is létezik Alzheimer-kór
2020. January 30., 06:30
Szerző: B.Zsófi
Kategória: Egészség
Amikor az idősödő eb megfeledkezik a szobatisztaságról, megváltozik a jelleme, nem vesz tudomást gazdájáról, vagy szeretett játékáról, aggódni kezdünk, hogy mi történhetett. Ezek a demencia kezdeti tünetei is lehetnek.
Az Alzheimer-kór - egy gondolkodási rendellenesség tünet együttes – állatoknál, főként kutyáknál és macskáknál ugyanúgy megjelenik. Az életkor előrehaladtával egyre gyakoribb a betegség előfordulása, egyes egyedek határozott szenilitást mutatnak. A folyamat visszafordíthatatan, azonban lassítható.
A tünetek nagyon hasonlóak az emberekéhez, a kedvenc szétszórttá válik, el-el botlik, vagy eltéved. Előfordul, hogy a hosszú évek alatt jól megjegyzett dolgokat sem ismeri fel, csak bambán bámulja. Amikor kinyílik az ajtó elfelejt kimenni pisilni, inkább csak mélázik a küszöbön Nekimegy bútoroknak, embereknek, és nem ismeri fel a családtagokat. Gyakran nem reagál sem szólongatásra, sem hívásra, vagy dicséretre. A napi ritmusa teljesen megváltozik. Felkel éjjel, zajong, vonyít, mászkál, kapar. Nem kell haragudni kedvenceinkre, nem direkt csinálják.
Az is aggodalomra adhat okot, ha megváltozik az állatka személyisége. Amennyiben a kutyus pörgős, önfejű volt, és nyugodt megadó ebbé változott feltételezhetjük a demencia megjelenését. A viselkedés hullámzó, lehetnek jobb és rosszabb napok. A legjellemzőbb tünet, hogy a szobatisztaságot is elfelejti, valamint, hogy a nap bármely szakában, még a vacsorája után is ugyanolyan mohón fal.
Okai a kialakult fehérjezárványok, valamint az, hogy idős korra az agy erei elmeszesednek, elsorvadnak, ahogy az inak, idegek, a szemük, vagy a hallásuk is. Csökkenhet az agytérfogat, az idegsejtek száma, emellett rendellenes szerkezetű fehérjék szaporodnak el. Ez az idős korral jár, ahogy nálunk embereknél is.
A tünetek hátterében állhat ízületi fájdalom, a hallás, vagy látás romlása. Mivel az állatok nem jelzik úgy a fájdalmat, mint mi emberek, ezért nehéz kialakítani a helyes diagnózist. Gyakran agyvérzés a tünetegyüttes okozója. Ez hirtelen leépülést okoz, az ebben szenvedő állatok gyakran nem élnek innentől már sokáig. Az agyvérzéssel ellentétben a demencia nem okoz gyors egészségügyi romlást, ha 12-13 éves korban alakul ki, a kutya vagy cica akár 4-5 évet is gazdájával tölthet még. Megjelenése egyébként 10 éves kor felett a legjellemzőbb. Kutyáknál átlagosan 13 éves korban, míg macskáknál 14-15 évesen kell számolni a betegséggel.
Az Alzheimer-kórban szenvedő állatok ugyanolyan magas felügyeletet igényelnek, mint mi, emberek. Leromlott állapotban nehezebben mérnek fel különböző helyzeteket, nem tudnak elmenekülni a veszélyes szituációkból. Vigyázzunk rájuk!
Forrás: origo.hu
Indexkép forrás: i.huffpost.com
Cikk első megjelenése: 2016. May 14.
Kékesen csillog a kutya szeme – Mire utalhat ez a tünet?
Ahogy öregszik kedvencünk, gyengülhet a látása. Mintha homály fedné szemeit, vagy valami másról van szó?
Idős kutyát fogadnál örökbe? Van 5 remek érvünk mellette!
Egy mentett őszpofi hálája egy életen át elkísér. Szívmelengető érzés tudni, hogy annyi nehézség után hátralévő éveit nyugalomban és szeretetben élheti le melletted. Annyi mindennel gazdagodhat életünk, ha egy kisöreget választunk!
A rák korai felismerése kutyáknál - 12 árulkodó jel
Kutyáinkat is érinthetik daganatos megbetegedések, ezért fontos, hogy tisztában legyünk azzal, mely tünetek jelentkezése esetén lehet rákra gyanakodni. Ehhez szeretnénk most egy kis segítséget nyújtani.
Megmenekült az altatás elől Alain Delon kutyája
A francia filmsztár utolsó kívánsága volt, hogy kedvencét vele együtt temessék el.
5 dolog, amit a kutyád szívesen elmondana Neked, ha tehetné
Bárcsak beszélni tudna – kívánjuk nap, mint nap kedvencünkre nézve. Vajon, mi járhat az okos kis buksijában? Mit üzenne nekünk, ha lehetősége adódna rá?