Biztonságban az autóban – 6 tipp, hogy kutyád is jól érezze magát kocsikázás közben
2024. július 17., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Jó tudni!
A megfelelő felszerelés birtokában kedvencünk is biztonságban utazhat velünk.
Akár rövidebb, akár hosszabb útra indulunk kedvencünkkel, fontos szem előtt tartani biztonságát az autóban. Akkor is, ha az otthonunktól csupán 5 percnyi kocsikázásra lévő parkba megyünk, vagy egy többórás utazásra készülünk a hétvégén.
Először is döntsük el, hol fog utazni a kutya, és lehetőség szerint ne variáljunk azon, hogy egyszer elől, máskor a csomagtartóban, mert ezzel csak összezavarjuk. Különösen fontos ez olyan kutyáknál, akik utazási betegségben szenvednek, vagyis rosszul érzik magukat, ha autóban kell utazniuk.
Gondoljuk át az autónk nyújtotta lehetőségeket is. Míg egy tágas csomagtérrel rendelkező kombiban könnyedén elférhet egy nagyobb méretű szállítóbox is, addig egy sedanban a hátsó ülés mérete miatt lehet, hogy egy széles ülésvédő lesz a megoldás. Lássuk, mi mindenből választhatunk!
1. Kutyahám és biztonsági öv
Ideális jólnevelt, nyugodtabb kutyusok számára, akiknek nem okoz gondot, hogy egy helyben maradjanak. Ha szeret nézelődni vagy szundítani útközben, akkor ez a megoldás tetszeni fog neki is. Valamivel szabadabb mozgásteret nyújt, mint egy zárt box, mégis biztonságosan rögzíti, ami a gazdinak is megnyugtató. A biztonsági övhöz csatolt hámban kényelmesen üldögélhet a kutyus az ülésen, és le is tud feküdni. Időnként érdemes rápillantani a kutyára, nehogy véletlenül megrágcsálja a biztonsági övet útközben.
Kiknek jó? Kistestű, közepes méretű és nagy testű kutyák.
2. Kényelmes kutyaülés
Az ülésre rögzített hordozó olyan, mint egy kis kuckó. A háttámlára rögzített pántok segítségével változtathatunk magasságán, így az egészen aprócska kutyák is ki tudnak kukkantani az ablakon. A legegyszerűbb hordozóktól kezdve a pihe-puha plüssel bélelt magasított fekhelyig igen széles a választék. Itt is fontos a kutyahám, hiszen ez rögzíti a kutyát utazás közben.
Kiknek jó? Toy, mini és kistestű kutyák.
3. Szállítóketrec, szállítóbox
Nagyszerű a magabiztos és nyugodt kutyusoknak, akiknek a ketrec/box a biztonságot jelenti. Ügyeljünk arra, hogy időben elkezdjük a kutya ketrechez való hozzászoktatását, ne akkor találkozzon vele először, amikor utazni megyünk. Szerezzünk be otthonra egy megfelelő méretű ketrecet vagy boxot, melyben a kutya fel tud állni, kényelmesen meg tud fordulni és ha lefekszik, bőven elfér.
Tegyünk az aljára egy csúszásgátló szőnyeget, arra egy takarót vagy egy párnát, amit a kutya ismer. Léteznek már kifejezetten szállítóketrecbe, boxba készített, stabilabb párnák és fekhelyek is, melyek utazás közben is kényelmes kuckóvá teszik a helyet.
Kiknek jó? Kistestű, közepes méretű és nagy testű kutyák.
4. Kutyarács
Ideális azoknak a kutyáknak, akik szeretik, ha van egy kis mozgásterük, és szívesen nézelődnek utazás közben. A rács segítségével elválaszthatjuk a hátsó ülést a csomagtértől, ha kutyánk a csomagtartóban utazik.
Többféle megoldás létezik erre is, például, ha kutyánk mérete engedi, akkor a csomagtartóba középen felszerelhető egy újabb rács, mely kettéválasztja a teret. Egyik része lesz a „kutyabox”, másik részében pedig saját csomagjaink foglalnak helyet. Így nem kell aggódnunk amiatt, hogy a kutya esetleg megcsócsálja holminkat, ha unatkozni kezd. Saját kis utazóterében elhelyezhetünk egy fekhelyet, takarót, ahogy kényelme kívánja. Szoktassuk hozzá pozitív megerősítéssel. Hamar rá fog jönni, hogy ez az ő helye, ahol jó dolog utazni.
Kiknek jó? Kistestű, közepes méretű és nagy testű kutyák.
5. Ülésvédő
A hátsó ülésre terített ülésvédő nemcsak a kutya alatt és mögött nyújt védelmet, de az első ülések támlájára is rögzíthető, így megakadályozza, hogy a kutya leguruljon az ülések közé. Ez nemcsak akkor történhet meg, ha erősebbet fékez a sofőr. Ha a kutya mély álomba szenderült egy hosszabb utazás során, akkor önmagától is lecsúszhat a hátsó ülések lábához. De ha kedvencünk még kölyök, vagy felnőtt, de még csak most tanulja az autózás mikéntjét, akkor is leeshet az ülésről.
A legtöbb ülésvédő alján több kivágás is van, melyen át a biztonsági övhöz csatolhatjuk a kutyán lévő hámot. Erre szükség lehet akkor, ha kedvencünk idősebb vagy betegség miatt gyengébb, esetleg olyan fogyatékossággal rendelkezik, mely bizonytalanná teszi mozgásában (pl. nem hall, rosszul vagy háromlábú).
Ha egyedül vagyunk, és úgy kell szállítanunk egy kutyát, aki beteg, altatásból ébredezik vagy balesetet követően nincs eszméleténél, mindenképpen érdemes becsatolni a biztonsági övet, hogy megelőzzük a további sérüléseket.
Kiknek jó? Kistestű, közepes méretű és nagy testű kutyák.
6. Kutyaháló
Az első ülések közé rögzített háló az utasteret választja ketté. Ideális, ha a kutya inkább a hátsó ülésen szeret utazni, illetve nem megoldható a csomagtartóban való utaztatása az autó kialakítása miatt (pl. sedan, kupé, stb.). A háló segítségével megelőzhető, hogy a kutya a két ülés között támaszkodjon vagy előre ugorjon. Ha hirtelen megzavarja a sofőrt, baleset is bekövetkezhet, de egy erősebb fékezésnél sem fog előre esni a kutya.
Számos változatban létezik, az egészen egyszerű, jelzésértékkel bíró hálótól kezdve a fémkeretre rögzített masszív hálóig, mely teljesen elválasztja egymástól az első és hátsó üléstereket.
Kiknek jó? Nagytestű és óriás méretű kutyáknak. Illetve izgága ebeknek.
Kutyánk temperamentuma és utazás közbeni viselkedésének ismeretében mi magunk is kiválaszthatjuk, melyik felszerelés lesz a megfelelő autónkba. Ha bizonytalanok vagyunk, kérjünk segítséget szakértőktől.
Kellemes autózást kívánunk!
Forrás: kutyabarathelyek.hu, thewildest.com
Cikk első megjelenése: 2023. szeptember 28.
Ingyenes tömegközlekedés jár kutyádnak januártól
Ha bérlettel utazol a BKK járatain, 2025 január elsejétől nem kell külön jegyet váltanod kutyusod (vagy biciklid) számára!
Szuper hír a kutyásoknak: jelentősen könnyebbé válik az utazás kedvencünkkel
Az utazóközönség visszajelzései alapján változnak, egyszerűbbé válnak a kutyák és gazdáik utazására vonatkozó szabályok a MÁV-csoportnál. Mától, azaz november 5-től minden helyjegyes vonaton szállítható kis- és közepes termetű kutya zárt doboz nélkül, csupán póráz és szájkosár használata mellett.
Kipróbáltuk Szlovéniában milyen Glampingezni
3 napot töltöttünk a Ljubljana melletti kisvárosban, hogy felfedezzük a környék adta lehetőségeket. Megnéztük a Bledi-tavat, kirándultunk egy alpesi panorámaúton és kutyabarát glampingben szálltunk meg, ahol a dézsafürdőből élveztük a hegyek szépségét.
Lazíts egyet a Bükkben!
Nyugalomra, csendre és a természetbe vágysz? A kert végében csordogáló patak zaját szeretnéd hallani és a fák susogását, esetleg ősszel a szarvasok bőgését? Akkor ideje elvonulni a Bükkbe, mutatunk neked egy helyet, Budapesttől csak 1,5 órára van, ahol ez mind megvan, sőt még több is. Hatalmas kert, igényesen berendezett házikó, jakuzzi és fenyőfák alatti tűzrakóhely, ami idillivé teszi a kikapcsolódást.
Vak kutyával az élet - 12 tipp a nyugodt mindennapokhoz
Megrendítő szembesülni a tudattal, hogy kedvencünk látása romlik, ám a kutyák csodálatosan képesek alkalmazkodni a megváltozott helyzethez. Támogató jelenlétünk átsegíti őket a nehézségeken, kis odafigyeléssel mi is megkönnyíthetjük mindennapjaikat.