
Biztonságos jégre lépés - hasznos tudnivalók és szabályok
2016. december 10., 06:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Közérdekű
Befagyott víztükör - vidám korcsolyázásra, csúszkálásra csábít. Hosszú idő óta hozzátartozik a téli szórakozáshoz, időtöltéshez. Kutyasétáltatás alkalmával könnyen találkozhatunk befagyott tükrű vízzel - de gondolkodjunk, mielőtt rálépünk, vagy kutyánkat ráengedjük!
Január első napjaiban egy nagytestű kutya szaladt rá a Velencei-tó jegére - az azonban nem volt elég vastag, nem bírta el az eb súlyát és beszakadt. Az állatot szerencsére ki tudták menteni a tűzoltók.
Az eset is bizonyítja: nem lehetünk elég óvatosak, ha a jégre lépésről van szó. Ha valakit nem tántorít el az életveszély, gondoljon arra, akár borsos büntetést is kiróhatnak felelőtlensége miatt!
Íme a szabályok, melyeket mindannyiunknak be kell tartania a tragédiák elkerülése érdekében:
A hatályos jogi szabályozás értelmében szabad vizek jegén tartózkodni csak azokon a helyeken szabad, amelyek nem esnek tiltó rendelkezés alá.
TILOS a szabadvizek jegén tartózkodni:
- Éjszaka és korlátozott látási viszonyok között,
- Járművel, a biztonságos munkavégzés kivételével,
- Kikötők és veszteglőhelyek területén,
- Folyókon és azok mellékágain.

Fotó: Hornyák Emőke - facebook.com/hornyakfoto
A szabad vizek jegén tartózkodni csak akkor szabad, ha a jég kellő szilárdságú, nem olvad, illetve nem mozog. Legalább 8 centiméteres jégvastagság szükséges, de igazából a 12 centiméter vastagságú jég az, amely már akár egy csoport egyidejű jégen tartózkodására, illetve sportolásra is alkalmas lehet.
A jégen mindenki csak saját felelősségére tartózkodhat - írja a police.hu. A biztonságos téli kikapcsolódás érdekében a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Baleset-megelőzési Bizottság a következőket tanácsolja:
- A téli sportokat ne egyedül végezzék, hogy tudjanak egymásra figyelni, illetve segíteni, ha baj van!
- Ha a jégen tartózkodása során gyanús ropogást, recsegést hall, azonnal feküdjön hasra, és próbálja meg a legközelebbi biztos pontot hason csúszva elérni!
- Beszakadás esetén az ember könnyen pánikba esik. Igyekezzen nyugodt maradni, kerülje a felesleges mozdulatokat!
- Ne kezdjen felkészületlenül mások mentésébe, mert saját életét is veszélybe sodorhatja!
- Ha baj történt, azonnal hívjon segítséget! A mentést végzőt kötelekkel, társakkal biztosítsák! Ha más eszköz nincs, egy erős faágat vagy akár ruhadarabot nyújtsanak a jégbe esett embernek! Ha többen vannak, a jégen láncban hasra fekve, egymás lábát fogva segíthetnek.
- Partot érés után azonnal menjenek meleg helyre, vegyék le a vizes ruhát, testüket töröljék szárazra és fogyasszanak minél hamarabb forró italt!
- Ha többen mennek a szabad víz jegére, baj esetére javasolt kötelet magukkal vinni.

Fotó: Máté Krisztián
De mi az a jégvastagság, ami mellett már többen is biztonságosan rámehetünk, és hogyan tudjuk ezt ellenőrizni? A Somogy Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság tanácsai:
- A jégre lépés előtt vizsgáljuk meg annak minőségét. A legbiztonságosabb a jól átlátszó, homogén állapotú jég. Kevésbé biztonságos a hójég, amely nem átlátszó a hóba esett eső vagy az olvadás során rétegesre fagy, kásásnak tűnik. A legbizonytalanabb az üreges jég, amely lehet ugyan átlátszó, de a jég belsejében jól látható légbuborékok képződtek. Ennek a legkisebb a teherbírása.
- A part közelében a jég rendszerint vékonyabb, néha üreges, ezért könnyebben törik.
- Beszűküléseknél áramlatok gyöngíthetik a jeget. – Sűrű hótakaró alatt a jég vékonyabb, mint a hómentes helyeken.
- Legalább 8 cm-es jégtakaró szükséges a biztonságos téli jeges sportoláshoz, de 12 cm-es jégvastagság esetén már biztonságban érezhetjük magunkat.
- A jég a tavakon, nyílt vizeken soha nem egyforma vastag, ezért ne kíséreljünk meg rajta átkelni.

Fotó: facebook.com/Joy-520316134740074
A jégen tartózkodás szabályainak megszegése miatt a rendőr, a közterület-felügyelő, a halászati őr és a hivatásos katasztrófavédelmi szerv erre felhatalmazott ügyintézője figyelmeztetést alkalmazhat, 5000-50 000 forintig terjedő helyszíni bírságot szabhat ki, vagy szabálysértési eljárást indíthat, melyben akár 150 000 forintig terjedő pénzbírságot is kiszabhatnak.
Forrás: police.hu, eumet.hu, balatontipp.hu
Indexkép forrás: Hornyák Emőke
Cikk első megjelenése: 2016. január 09.
Kutyák és a fűtés - Mennyire legyen meleg otthonunkban?
Az évszakok változásaihoz és az időjárási körülményekhez kénytelenek vagyunk alkalmazkodni, ám otthonunk hőmérsékletét ideális esetben mi magunk is szabályozhatjuk. Kedvencünk testhőmérséklete is igazodhat ehhez, de ahogy nekünk, úgy nekik is megvannak a maguk határai. Mi számít hidegnek, melegnek és mire figyeljünk a fűtés beállításánál?
Így lehet biztonságban kedvenced a hideg hónapokban is!
A hideg idő beálltával jónéhány olyan dologra érdemes komolyabb figyelmet fordítanunk, melyek kutyusunk mindennapjait is könnyebbé tehetik.
Miért szeretik a kutyák a koszos zoknit?
Kedvenceink megannyi módon fejezik ki irántunk való rajongásukat, és ebbe beletartozik az is, hogy olykor elcsennek ezt-azt, ami felkelti kíváncsiságukat. De mitől olyan ellenállhatatlan a zokni, amit nemrég viseltünk?
Ónos eső - így vigyázzunk kutyáinkra!
Megmutatja magát a közelgő tél - a havazás mellett több helyen is ónos esőre kell számítani. A veszélyes időjárás miatt fokozottan figyeljünk saját és kutyáink biztonságára is!
Kutyák hidegtűrése, hidegtűrő kutyafajták
A tél közeledtével gondot kell fordítani a kertben élő kutyák házának téliesítésére, testének melegen tartására. Ehhez azonban több tényezőt figyelembe kell venni, ugyanis minden fajtának mások az igényei, eltérő a tűrőképességük, valamint más a számukra ideális hőmérséklet.