Drágul a kutyasétáltatás "napidíja"?!
Ha nem figyelünk, akár 200000 Ft is lehet!
2015. augusztus 04., 06:00
Szerző: MateKrisz
Kategória: Közérdekű
Augusztus 1-én Ferencvárosban életbe lépett a közösségi együttélés szabályairól szóló önkormányzati rendelet. A kiszabható büntetés a 200.000 Ft-ot is elérheti, ha a gazdi a kutyafuttatókon kívüli területeken póráz nélkül sétáltatja kedvencét. Szombat óta ugyanis ez szabálysértésnek minősül!
Ahogy az RTL Klub híradója is beszámolt róla, a helyi kutyatartók közül többen meglepődéssel fogadták a változást. Eddig nem számított törvényellenes tevékenységnek, ha valaki elengedte a kutyáját, feltéve, hogy az a gazdája közelében sétált szabadon, meghatározott távolságon belül. Mostantól azonban ez is szabálysértésnek számít azokon a településeken, ahol az önkormányzat elfogadta a rendeletet. Így a gazdik súlyos pénzbüntetésekkel találhatják szembe magukat, ha nem tartják be az előírásokat.
A felelőtlen kutyatartók miatt bekövetkezett balesetek és szerencsétlenségek miatt sajnos a felelős gazdák lehetőségei is korlátozottak jól nevelt, barátságos kutyáik lemozgatására. Az életbe lépett rendelet alapján kizárólag a kijelölt kutyafuttatókban lehet szabadon engedni a kutyákat, ezek azonban általában véve nem megfelelő méretűek és tisztaságúak. Nem egy példát említettek a megkérdezettek, miszerint éjjelente bizonyos személyek illetéktelen tevékenységeket folytatnak ott. Találtak már a futtatókban csikkeket, fecskendőket és egyéb hulladékot, amitől leggyakrabban maguk a kutyák betegszenek meg. A gyomor- és bélproblémák pedig sem a kutyának, sem az otthon nyugalmának nem tesznek jót, főleg, ha azok megelőzhetőek lennének.
A hír ellentétes véleményeket váltott ki a kutyatulajdonosok részéről. Volt olyan kijelentés is, mely szerint engedélyhez kellene kötni a kutyatartást, hiszen sokan a kellő tapasztalat hiányában vesznek magukhoz kutyát, mások pedig társaik biztonságának figyelembevétele nélkül sétáltatják – adott esetben emberrel és/vagy kutyával agresszívan viselkedő - kedvencüket. Bécsben például egy ún. kutyavezetői vizsga sikeres letételéhez kötik a kutyatartást a veszélyesnek minősített fajták esetében. Azok a gazdik, akiknek a kategóriába nem tartozó fajtájú kutyájuk, keverékük van, szintén megszerezhetik a „jogosítványt”, mely által egy évig mentesülnek a helyi ebadó befizetése alól. Tőlünk nyugatra tehát nem újdonság a kutyavezetői engedély, melynek segítségével maga a város járul hozzá a kutyások és nem-kutyások biztonságos és békés együttéléséhez.
Kellő odafigyeléssel azonban még így is több szerencsétlenség elkerülhető lenne. Ha egy kutya pórázon van, minden esetben kérdezzük meg, odaengedhetjük-e a sajátunkat ismerkedni. Nem tudhatjuk, hogy félős vagy agresszív-e, esetleg olyan fertőző betegséget hordoz, amelytől inkább megkímélnénk kutyánkat - saját magunkat pedig a kezeléssel járó állatorvosi költségektől és egyéb kellemetlenségektől.
Nem szabad elfelejtenünk azt sem, hogy a kutyáink által hátrahagyott ürülék eltakarításáról nekünk, gazdiknak kell gondoskodnunk. Nemcsak a kutyafuttatóban, hanem a futtatón kívüli részeken is, a környezet tisztántartása és a szociális együttélés normális működése érdekében. Ennyit igazán megtehetünk.
Törvényi háttér
Baranyi Krisztina helyi képviselő a kutyabarathelyek.hu kérdésére elmondta, hogy:
„A Közösségi együttélés alapvető szabályairól és ezek elmulasztásának jogkövetkezményeiről szóló önkormányzati rendelet törvényi hátterének megvalósítása 2013 óta kérdéses.
A Magyarország önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 143. §-a ad felhatalmazást a képviselőtestület számára, hogy rendeletben határozzon meg egyes tárgyköröket.
2012. április 15-én lépett hatályba a § (4) bekezdés e) pontja: "a kirívóan közösségellenes magatartásokat, valamint a magatartás elkövetőjével szembeni pénzbírság kiszabásának szabályait" ezt az alkotmánybíróság a 38/2012. (XI. 14.) AB határozatával, 2012. november 15. napjával megsemmisítette.
2013. január 1-jén lépett hatályba ugyanezen § (4) bekezdésének d) pontja, mely szerint "az öngondoskodás és a közösségi feladatok ellátásához való hozzájárulás, továbbá a közösségi együttélés alapvető szabályait, valamint ezek elmulasztásának jogkövetkezményeit". ez van még ma is hatályban és ez alapján hozta a ferencvárosi képviselőtestület a mostani rendeletet.
Ez ellen a paragrafus ellen 2013 elején az ombudsman panaszt nyújtott be az Alkotmánybírósághoz, amelyben kérte ennek a bekezdésnek is a megsemmisítését, ugyanazon indokokkal, amelyek alapján az előzőt megsemmisítették. Döntés erről a mai napig nincs.”
A kérdés nekünk, kutyásoknak az, mi lesz, amikor kiderül, hogy ez a jogszabály alkotmányellenes. Mi lesz a sok-sok kirívóan magas befizetett büntetéssel? Visszakapják-e azt a szabálysértést elkövetők?
„Aki elfogadja a közterület felügyelő helyszíni bírságát, annak a továbbiakban nincs lehetősége jogorvoslatért folyamodni, és a büntetése azonnal jogerőssé és behajthatóvá válik.
Ha nem fogadja el a helyszíni bírságot, akkor a Közterület Felügyelet átadja a Polgármesteri Hivatalnak a szabálysértési ügyet. Ez esetben van lehetőség jogorvoslati kérelemért folyamodni, illetve ha az érintett nem fogadja el az önkormányzat döntését, bírósági útra terelheti az ügyet.
A már kiszabott, de be nem fizetett büntetés befizetését kérheti az önkormányzat behajtón keresztül, illetve fizetéslevonással, de az elkövető akár elzárást is kaphat, és napi 5000 Ft-jával leülheti a kutyasétáltatást.”
Mi történik akkor, ha egy 18 év alatti, jövedelemmel nem rendelkező személyt büntetnek meg a jogszabály megsértése miatt?
"Fiatalkorú személlyel szemben közigazgatási bírságot vagy helyszíni bírságot csak
abban az esetben lehet kiszabni, ha önálló jövedelemmel vagy vagyonnal rendelkezik, kivéve, ha az önálló jövedelemmel vagy vagyonnal nem rendelkező fiatalkorú vagy törvényes képviselője a bírság megfizetését vállalja."
Indexkép forrás: http://jarokelok.blog.hu
Háromszoros nyertes lett kutyabarát partner-hotelünk
Szívből gratulál csapatunk a Mystery Hotel Budapest-nek!
A kutyasétáltatás nem csak a kutyának jó!
A kutyasétáltatás előnyeit tudósok igazolták Gazdira nézve is: jót tesz az egészségnek, és növeli a környékbeliek biztonságérzetét is. Nekünk, Gazdiknak ezek nem ismeretlen tények - most azonban tudományos bizonyítékokkal is alátámasztották a feltevéseket.
Korlátozás a kutyasétáltásban októberben – minden tudnivaló az őszi ebzárlatról egy helyen!
Ősz közepén már-már óramű popntossággal számíthatunk az ebzárlat elrendelésére - szerencsére folyamatosan javul a helyzet hazánkban, így egyre kisebb területeket érint a korlátozás. Ott azonban, ahol szükség van a rókák veszettség elleni immunizálására, szigorú szabályokat kell betartania a kutyatartóknak!
Tűzijáték Augusztus 20-án - Mit tehetsz kutyád védelmében?
Évről-évre felmerül a kérdés, hogyan vigyázhatunk még jobban kedvencünk testi-lelki épségére ezen a napon. Következő tanácsainkkal ebben szeretnénk segíteni a kedves Olvasót.
Nyaralás a kutyákkal Budapest közelében? Ez is tud felejthetetlen lenni!
Kíváncsian vártam a ráckevei kikapcsolódást, mert Ráckeve közel van Budapesthez és általában a nagyobb távolságban lévő helyekhez több reményt kötök. Azonban teljesen elkápráztatott a település és a szálloda, ahova mentünk. Egyik legjobb élményként könyveltük el a nyáron, és rájöttem, nem az számít, mennyire messze megy az ember, hanem hogy kivel, milyen programokat csinál és milyen szolgáltatások várják a szálláson.