Egy igazán kutyabarát polgármester
Beszélgetés Kőbánya polgármesterével, Kovács Róberttel
2015. május 29., 12:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Könnyű
Kovács Róberttel, Kőbánya polgármesterével beszélgettünk a kutyákról, kutyatartásról és a közelmúltban megrendezett III. Kőbányai Kutyafesztiválról.
Ön is boldog kutyatulajdonos? Milyen kutyája van?
Nagy állatbarátok vagyunk a feleségemmel, ezért nem tartunk kutyát – pontosan azért, mert tudjuk, hogy a kutya családtag, és nagy felelősség. Az életmódunk miatt nem tudnánk rá elég figyelmet fordítani, sokat dolgozunk, van, hogy korán reggeltől késő estig, sokszor van hétvégén is kerületi elfoglaltságunk. A lakásunknak nincs kertje, ezért naponta többször is sétáltatni kellene az ebet, de sajnos esélyünk sem lenne a rendszerességre. A családban van egy mini yorki, és bár nem valami férfias jószág, bevallom, nagyon kedves számomra. Egyáltalán nem bánom, ha az ölemben ücsörög.
Mi indokolta nyitást az önkormányzat részéről a kutyások felé? Milyen változást vár a kezdeményezés hatására? Mit gondol, a kezdeményezés segítségével közelebb kerülnek egymáshoz kutyások és a kutyátlan városlakók?
Az önkormányzat sokat tesz azért, hogy a kedvenceiknek jó legyen kőbányai kutyának lenni, de azokra is gondolunk, akiknek nincs négylábú családtagjuk. Kerületünkben is több ezer eb lakik, nem lehet nem törődni velük! Az elmúlt években nemcsak azért tettünk meg mindent, hogy jó legyen Kőbányán kutyának lenni, hanem azért is, hogy a felelős állattartás népszerűsítésével segítsük a kutyások és nem kutyások együttélését. Ma már 13 futtató és 103 ürülékgyűjtő edény szolgálja mindkét célt, valamint a szokásos májusi, ingyenes kutyafesztivál, ahol a család minden kétlábú és négylábú tagja talál a kedvére való programot. A múlt hétvégén már a III. Kőbányai Kutyafesztivált rendeztük, és évről évre nagyobb az érdeklődés. Azzal, hogy igyekszünk a kutyások igényeit kielégíteni, a „kutyátlanoknak” is kedvezünk: például mára a kerület minden városrészében működik gondozott, kellő méretű kutyafuttató, így a parkoktól, játszóterektől távolabb is megfelelő körülmények között tudnak játszani és sétálni a gazdik kedvenceikkel.
Számítanak-e hasonló nyitásra a szomszédos kerületekben is?
Minden kerületben élnek kutyások, és mindenhol ugyanazok a problémák, csak nem feltétlenül ugyanazok a választott megoldások. Biztos vagyok abban, hogy kölcsönösen tanulhatunk majd egymástól.
Mi a legfőbb dolog, amire a kutyatartóknak nagyobb figyelmet kellene fordítaniuk az eddigi tapasztalatok alapján?
A kutya rengeteg öröm forrása, de hatalmas felelősség is. Csak annak szabad tartania, akinek van türelme a jószághoz, a neveléséhez, és vállalja, hogy kielégíti az igényeit: rendszeresen és sokat sétáltatja, gondozza, ivartalaníttatja, felszedi utána a piszkot. A kutya is egy élő, érző lény, és akkor is foglalkozni kell vele, amikor az ember fáradt vagy rosszkedvű, és esőben, hóban, szélben, sötétben is le kell vinni sétálni – ezt sokan nem gondolják végig. Örömmel látom, hogy egyre többen fogadnak örökbe menhelyi kutyát, de akkor lennék a legboldogabb, ha be sem kerülnének oda.
A közeljövőben milyen kutyásokat érintő rendezvényeket terveznek?
Kőbánya évente tart ingyenes kutyafesztivált, de az önkormányzat célja nem a több rendezvény szervezése, hanem a folyamatos, napi szintű figyelem. Szeretnénk minél több kutyavécét kialakítani a közterületeken – ezek kétszer kétméteres, homokkal fedett, lekerített területek, amelyeket egyszerűbb tisztán tartani, és higiénikusabb is, mint a járdáról felszedni a kutyagumit. Folyamatosan bővítjük a kutyapiszok-gyűjtők számát, gondozzuk, és ahol lehet, fejlesztjük a futtatókat.
Ha ellátogatnál a kőbányai kutyafuttatók egyikére, ITT megtalálod a címüket!
Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről
kérünk lájkold Facebook oldalunkat!
Kóbor kutyákat lát vendégül ez az argentin étterem
Szívesen fogadja az éhes, hontalan állatokat a Restobar Dickens nevű étterem Argentínában.
A kisebb termetű kutyák okosabbak
Eddig általánosan elfogadott volt az a nézet, hogy az egyes kutyafajták relatív agymérete nagyjából egyenesen arányos az állatok szellemi képességeivel. A fajták agyméretét vizsgáló új kutatás azonban kiderítette, hogy a kisebb agyméretű kutyák általában okosabbak.
Az Év Kutyabarát helye 2024
Magyarországon rengeteg család kutyatartó, így ez a nagy közösség társadalmi igénye, hogy kutyájukkal együtt mehessenek mindenhová.
Így ünnepeld kutyád szülinapját
Manapság már rengetegen ünneplik kutyusuk születésnapját. Mi megértjük, sőt, ötleteket is adunk az ünnepléshez!
Tibet szerencsehozó kutyája: a Lhasa apso
A Himalája rejtett világában született ez a fajta, több ezer éves múltra tekint vissza. A “modern civilizáció” csupán az 1950-es évektől tenyészti. Nézzük, mitől olyan különlegesek!