
Ehet a kutya diót?
2023. szeptember 17., 14:00
Szerző: M.Lilla
Kategória: Egészség
Miért is ne? Hiszen egyik legegészségesebb ropogtatnivalónk, egyenesen a természet patikájából. De vigyázni kell vele, mert komoly baj is származhat belőle!
Tápanyagainak köszönhetően méltán szerepel az ajánlott finomságok között – nem véletlen, hogy kedvenceinknek is felcsillan a szeme, amikor diót szimatolnak. Fogyasztása azonban nem várt veszélyekkel járhat számukra, a gyomorrontástól kezdve a hasnyálmirigy-gyulladásig. Nem beszélve arról, ha héjastul ropogtatja el "zsákmányát", mely bélelzáródásthoz is vezethet!
Diót a kutyának, vagy mégsem?
Az egészséges dióbél igazi csemege a kutyának is, néhány szemet biztonsággal elfogyaszthat. A kerti diófáról lepottyanó héjas termések és a séták során, a földön talált dió viszont szennyezett lehet. A dió magas nedvességtartalma miatt bármikor megtelepedhetnek rajta a gombák, már azelőtt is, hogy feltörnénk héját. Növekedés közben, és szüretelés után is, a boltok polcaira kerülve is előfordulhatnak penészes példányok.

Fotó: servingjoy.com
A gombák mikotoxinokat bocsátanak ki, melyek veszélyesek a kutya egészségére: egyes mikotoxinok karcinogén tulajdonságokkal rendelkeznek, vagyis rákkeltők, míg mások az idegrendszerre gyakorolnak káros hatást. Néhány darabka dió elfogyasztása után is súlyos rohamok, egyéb neurológiai komplikációk léphetnek fel a kutyánál.
A diófélék között is létezik egy olyan, mely kifejezetten mérgező a kutyák (és lovak) számára. A fekete dió belső része kisebb a közönséges dió termésénél, a héja pedig jóval keményebb. Főként a fa anyaga miatt termesztik.

Fotó: wcngg.com
Mi történik, ha a kutya „nem jó” diót eszik?
Ha véletlenül mégis hozzájutott a penészes dióhoz, netán fekete diót rágcsált el, a következő tünetek utalhatnak mérgezésre: hányás, izomgyengeség, tremor, egész testre kiterjedő remegés, hőemelkedés/láz, rohamok. Azonnali állatorvosi ellátás szükséges! Kezelés hiányában végzetes lehet az állapot!
Mi a helyzet a hántolt dióval?
A boltok polcain található dióbél vásárlása esetén csekélye az esélye annak, hogy szennyezett terméket kapjunk. Kis mennyiségben adhatunk belőle kedvencünknek.
Amire figyeljünk: az előrecsomagolt, hántolt dió különféle adalékanyagokat tartalmazhat (só, fűszerek, stb.), melyek károsak lehetnek a kutya egészségére. A nagyobb dióbél darabok behabzsolása gyomorrontást, ritkán bélelzáródást is okozhat kistestű és kölyök, illetve idős ebeknél. Ha a kutya nehezen rág, a legjobb, ha a neki szánt dióbelet apróra törjük vagy finomra daráljuk, és rátesszük eledelére.

Fotó: lovejourdog.com
Egyen a kutya diót vagy inkább ne?
A diófélék és olajos magvak telis-tele vannak egészséges zsírokkal, fehérjékkel, rostokkal, antioxidánsokkal, vitaminokkal és ásványi anyagokkal. A szervezetünkre gyakorolt jótékony hatásuk vitathatatlan, ugyanakkor szakértők szerint mindez nem igazán érvényes a kutyákra. 30 gramm dióbélben kb. 20 gramm zsír található, ami nem kevés. Egy 15 kilós kutyának kb. napi 14 gramm zsírra van szüksége, tehát néhány egészséges, szép szem dióbél is jelentősen megemelheti a bevitt zsírmennyiséget.
A dió magas kalória -és zsírtartalma miatt gondot okozhat az érzékeny gyomrú kutyák számára. Nehezen emésztik meg, megfájdulhat tőle a pocakjuk, illetve hányás, hasmenés léphet fel náluk. Fokozott a hasnyálmirigy-gyulladás kockázata azoknál, akiknél egyéb hajlamosító tényezők is fennállnak. Súlyos esetben gyomor- és bélhurut (gasztroenteritisz) alakulhat ki, mely az emésztőrendszerben lévő gyulladásra utal.
Ha szeretnénk neki egészséges rágcsálnivalót adni, válasszunk kutyák számára előállított, természetes összetevőket tartalmazó finomságokat!
Dió, mandula, mogyoró… Ehet a kutya dióféléket és olajos magvakat? - Kutyabarát helyek
Ízletes rágcsálnivaló, pont a megfelelő méretben. Jutalomfalatnak is kiváló, gondolhatnánk, de vajon tudjuk-e, hogy a diófélék és magvak közül melyeket fogyaszthat biztonsággal a kutya?
Forrás: petmd.com, thesprucepets.com
Indexkép forrás: medicalnewstoday.com/countryliving.com
Cikk első megjelenése: 2022. október 19.
Miért remeg a kutyám?
A remegésnek számos kiváltó oka lehet, külső tényezőktől kezdve betegségeken át egészen az érzelmi hatásokig. Mire figyeljünk és hogyan segítsünk kedvencünknek?
10 étel, amiből jobb, ha kutyád nem eszik
"Csak egy falatkát!" Kérlelő tekintetének nem könnyű ellenállni, de ha olyan étel vagy ital van kezünk ügyében, mely számára veszélyes, igenis muszáj. Nem lehet elégszer elmondani, hogy bizony akadnak olyan finomságok, melyekből kedvencünk nem kaphat. Lássuk a legfontosabbakat!
Kutya a kertben - 10 dolog, ami veszélyt jelenthet
Kertünk az a hely, ahol kutyánk szabadon mozoghat, kedvére szaladgálhat, játszhat, napozhat. A mi felelősségünk, hogy mindez biztonságos is legyen számára.
Szőlő és mazsola: mérgezést okozhatnak kutyáknál
Ízletes gyümölcsünk amennyire finom és egészséges számunkra, olyan komoly gondot okozhat kedvencünk esetében, ha jóízűen fogyaszt belőle. Mire figyeljünk és mit tegyünk, ha észleljük a tüneteket?
Kezdődik a suli – Így készítsd fel kutyádat a változásra
Közeledik a szünidő vége, de mi lesz a kutyusunkkal?